Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Życie. Powieść graficzna / 劇画漂流


Typ: Manga
Autor/zy: Yoshihiro Tatsumi
Gatunek: Okruchy życia, historia, komedia, dramat, romans
Data publikacji: 2008 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (2 w 1, Polska)
Wydawca: Seirinkogeisha (Japonia), Wydawnictwo Komiksowe (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Życie. Powieść graficzna - Jest to nic innego jak po prostu historia (autobiografia) życia samego autora mangi. Tatsumi to bardzo znany i ceniony w Japonii rysownik oraz wydawca. Jest twórcą stylu, który sam nazwał „Gekiga”. Jak do tego wszystkiego doszedł dowiecie się właśnie czytając tę oto mangę. Niektóre nazwiska zostały w całej historii pozmieniane ale najważniejsze postacie z jakimi przyszło się mu spotkać w prawdziwym życiu zostały zachowane.

Akcja mangi zaczyna się zaraz po II Wojnie Światowej ale szybko przeskakuje 3 lata do przodu do roku 1948 aby zacząć historię Hiroshiego Katsumi. Historia zaczyna się od pierwszych lat szkolnych Katsumiego i ciągnie aż do 1960 roku, kiedy to w Japonii dochodzi do fali protestów.

Myślę, że nie warto opowiadać co się dokładnie dzieje w mandze bo jest tego naprawdę sporo. Oprócz samego życia autora jest dużo informacji historycznych opisujących zmiany jakie zachodziły w Japonii. Są tu opisy miejsc, sławnych ludzi, popularnych aktorów, filmów, gazet i mang. Dostajemy tu multum przeróżnych informacji związanych z całym krajem, od zwykłego rozkładu linii kolejowej aż po sferę polityczną i militarną całego kraju. Manga jest na prawdę bogata w przeróżne ciekawostki. Najwięcej jednak w mandze jest o rozwoju mangi, poznajmy multum gazet, autorów i tytułów. Przedstawiony zostaje tu rozwój różnych gatunków i rodzące się podziały na tytuły dla młodszych i starszych oraz narodziny samej Gekigi.

Kreska prezentuje bardzo fajny i odmienny styl, który na pewno wyróżnia autora spośród tych wszystkich modnych generalizowanych rysunków jakich ostatnio pełno w prawie każdej mandze.

Tytuł nie jest w sumie dla każdego. Dla dużej części osób może wydać się nudny po w sumie w mandze nic się wielkiego nie dzieje ale można się tez w to wciągnąć bo ma się wrażenie bardzo dużego realizmu, co prawa dość monotonne to wszystko jest ale w sumie życie bywa monotonne oprócz jakichś spontanicznych dość rzadkich wydarzeń. Powiem tak, jak się zacznie czytać to potrafi nieźle wciągnąć bo się chce po zakończeniu rozdziału dowiedzieć co dalej z głównym bohaterem ale jak już się jednak przerwie czytanie to po pewnym czasie trudniej się do całej historii wraca. Trudno jednak przebrnąć przez całości za jednym zamachem, chyba że się zamkniecie w pokoju aby nikt wam nie przeszkadzał i przez czas czytania nie będzie mieć kontaktu ze światem. Manga bardziej przeznaczona jest dla ludzi, których interesuje historia rozwoju mangi oraz samej powojennej Japonii. Oczywiście nie jest to cała opowieść bo opowiada historię z lat 1945-1960 oraz zawiera krótki epilog z roku 1995 ale nie martwcie się, chodzą pogłoski, że autor kontynuuje opowieść więc może doczekamy wydania drugiego zbioru kontynuującego tę historię.

Ja daje mandze mocne 8/10 bo zbyt często mnie jednak nużyła, chociaż nie powinienem tego uznawać w sumie za wadę bo w mangach akcji czasami są nużące momenty a to jest opowieść nastawiona już z góry na taką formę narracji. Jednak wydaje mi się, że niektóre mniej istotne rzeczy autor mógł pominąć i zamieścić w tomie więcej informacji o samej Gekidze bo prawdę mówiąc tytuł kończy się w momencie jak Gekiga jest w kryzysie jednak na ostatnich kadrach bohater stwierdza, że nigdy nie zrezygnuje z jej prób rozwoju.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest Wydawnictwo Komiksowe. Manga została wydana w dużym formacie z piękną grubą okładką, która jest w tym przypadku bardzo praktyczna bo tomik liczy sobie ponad 830 stron. Druk i papier na dobrym poziomie, kilka drobnych literówek w tekstach ale przy takim ogromie materiału w sumie można im to wybaczyć. Edycja kuleje, onomatopeje nie przetłumaczone i dużo odnośników w całej mandze, najgorsze są chyba te odsyłające na sam koniec mangi. Cena też nieco odstrasza ale przy dobrej promocji warto sięgnąć po ten tytuł.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy