Tales of Xillia 2 / テイルズ オブ エクシリア2
Typ: Gry konsolowe |
|
Platforma: Playstation 3 |
Gatunek: Role Playing (RPG) |
Premiera: 01.11.2012 (22.08.2014, Polska) |
Status: Wydana (Wydana, Polska) |
Kategoria wiekowa: 16 |
Wydawca: Bandai Namco Entertainment (Japonia), Cenega (Polska) |
Ocena recenzenta: | Black |
Tales of Xillia 2 - Rok po wydarzeniach znanych z pierwszej części gry poznajemy losy dwóch nowych bohaterów, konkretnie ujmując, dziewczynki Elle Marty oraz Ludgera Kresnicka. Celem ośmioletniej Elle jest odnalezienie mistycznej krainy Caanan, a jak można się domyślić, jej los zostanie związany z postacią Ludgera.
Fabularnie gra prezentuje się przyzwoicie. Samej historii zdradzać dalej nie wypada, jednak na samym początku warto zaznaczyć jedną istotną rzecz, w drugiej odsłonie "Tales of Xillia" pojawia się opcja podejmowania decyzji przez naszych bohaterów. Jest to o tyle ciekawa sprawa, że gatunek jRPG jest ubogi w takie elementy. Do tej pory nie pojawiła się gra z tej kategorii, przynajmniej według mojej pamięci, aby tak łamała stereotyp gry, gdzie losy bohatera były z góry ukierunkowane. W kontynuacji decyzje podejmowane przez gracza mają realny, mniej lub bardziej, wpływ na dalsze losy i relacje z innymi bohaterami.
Od początku naznaczyłem ważną zmianę odnośnie pierwszej części (a nawet swojego gatunku), drugą mniej zaskakującą, jednak ważną cechą tego tytułu jest zachowanie ciągłości fabularnej. Twórcy gry na szczęście skierowali się ku kontynuacji poprzedniczki i wyszło to zdecydowanie na dobre. Gra została ulokowana w tym samym świecie i przedziale czasowym co pierwsza część historii. Dla mnie to istotna propozycja ze strony twórców, pewnie nie tylko ja w tym gustuję, ale osobiście lubię kontynuować rozgrywkę w znanym mi już świecie, poznawać nowe zakamarki miast czy lokacji. Dodatkowo otrzymujemy nową parę postaci, których los gra pierwsze skrzypce, nie zapominając o starych, znajomych twarzach, które pieklą się do ujawnienia.
Cross Dual Raid Linear Motion Battle System, nie, to nie jest nazwa szalonego deseru, wykonanego przez równie szalonego cukiernika, to właściwa nazwa rozwijanego systemu walk, który został zainkludowany właśnie do tej części gry. Z gier, w których starcia bohaterów z rywalami są szybkie i efektowne, właśnie "Tales of Xillia 2" postawiłbym na najwyższej półce. Gra przeplatana jest szybkimi przerywnikami, które następnie prowadzą do ostrej wymiany ciosów. Ciekawą postacią, pod względem umiejętności, jest Ludger, cechuje się szybką zmianą broni w trakcie walki oraz zabójczą transformacją. Nowością jest także reakcja przeciwników na konkretne typy broni, do tej pory antagoniści reagowali głównie na magiczne ataki. Podobnie jak w poprzedniej części niezliczona ilość ataków i zaklęć daje graczowi dużą frajdę i odczucie komfortu wyboru.
Grafika uległa niewielkiej zmianie, różnicą zauważaną przeze mnie jest znacząca poprawa wyrazistości otoczenia i postaci. Graczowi dalej mogą podobać tła i okolice, niejednokrotnie sam przeglądam z zadowoleniem wykreowane dookoła wizualnie głębokie pejzaże czy futurystyczne infrastruktury miast. Strona dźwiękowa może się podobać, tutaj zachowano standardy znane z jRPG.
Podsumowując, "Tales of Xillia 2" jest grą wartą zachodu, fani jRPG na pewno nie zawiodą się na tej nowości na polskim rynku gier. Wprowadzone elementy takie jak podejmowanie decyzji, które w dalszej rozgrywce mogą mieć znaczenie czy postać Ludgera i niebanalna linia fabularna (która jest kontynuacją historii z pierwszej odsłony gry) spokojnie zadowolą nawet wytrawnego gracza, traktującego gry z Kraju Kwitnącej Wiśni z przymrużeniem oka.
Na Polski rynek gra weszła za sprawą firmy Cenega, do dyspozycji graczy zostały udostępnione dwie opcje, "Edycja Premierowa" zawierająca grę "Tales of Xillia 2", płytę z utworami muzycznymi wybranymi przez autorów gry, ekskluzywne metalowe pudełko oraz "Edycja Kolekcjonerska Ludgera Kresnika" z figurką Ludgera Kresnika, grą "Tales of Xillia 2", artbook, replikę zegarka kieszonkowego, specjalne opakowanie Edycji kolekcjonerskiej, utwory muzyczne wybrane przez autorów gry oraz metalowe pudełko z wizerunkiem Rollo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.