Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Srebrny Trójkąt / 銀の三角


Typ: Manga
Autor/zy: Moto Hagio
Gatunek: Dramat, sci-fi, romans
Data publikacji: 1980 (2015, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Gakken (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Srebrny Trójkąt - Gdzieś w kosmicznej przestrzeni, dziesiątki tysięcy lat temu, istniała wyjątkowa rasa istot posiadających niezwykłe umiejętności. Piękna rasa o złotych oczach z długimi źrenicami widziała i czuła więcej niż inni, potrafiła bowiem zaglądać w przyszłość dzięki muzyce. Ten cudowny dar, który pozwalał im dostrzec swoje przeznaczenie okazał się również przekleństwem. Zawsze znajdzie się ktoś, kto postanowi wykorzystać cudze dary w swoich okrutnych celach, i w taki oto sposób wyjątkowa rasa stała się punktem zapalnym wojny dwóch innych ras, doprowadzającym ich do wymarcia. Taką historię opowiada pieśń Lagtorin, ale czy na pewno nikt o złotych oczach i długich źrenicach nie przetrwał?

Historia Srebrnego Trójkąta rozpoczyna się właśnie od specyficznej pieśni, która opowiada o zapomnianej rasie posiadającej cudowny dar przewidywania przyszłości. Jest trudna i wprowadza czytelnika w niemałe zaskoczenie, gdy jednak przebrniemy przez pierwsze strony, zaczynamy właściwą historię, która sprawiła mi nie jeden kłopot w odbiorze, ale o tym poniżej.

Podczas głównej linii wydarzeń czytelnik wiąże się z historią Marleya, człowieka z centrali (jednego z futurystycznych miast) żyjącego już setki lat dzięki opanowaniu przez ludzkość sztuki klonowania. Jego poczynania, kosmiczne podróże oraz umiejętności poznajemy stopniowo. Moto Hagio solidnie napracowała się przy tym, aby jego każdy krok nie był rozszyfrowany ze strony na stronę, jego prawdziwe intencje oraz cele poznajemy dopiero głęboko w fabule. Sam zainteresowany nawet się nie spodziewał w jaką historię się wpląta oraz jak ważne dla całej układanki są jego wyjątkowe umiejętności, jest on bowiem człowiekiem-czasoprzestrzeni a los splata go z jeszcze bardziej tajemniczą Lagtorin i jej pieśnią. Ważnych postaci dla historii jest ledwie kilka, lecz ich losy są mocno ze sobą związane i to właśnie one mają wielki wpływ na stabilność w kosmosie.

Kolejna pozycja od Moto Hagio została zaszufladkowana jako josei - czyli w kategorii mang kierowanych do starszych nastolatek oraz dojrzałych kobiet, ja osobiście po lekturze widzę w historii od Hagio porządny kawałek science fiction z nutką romantyzmu. Olbrzymia sieć wydarzeń, wielopoziomowa struktura historii oraz niezwykle twórcza wizja przyszłości sprawiają, że czytelnik po prostu nie jest w stanie odebrać tego dzieła w pełni już przy pierwszym podejściu. Sam musiałem zapoznać się z tytułem dwukrotnie aby wyłapać detale, które uciekły mi przy pierwszym czytaniu. W historii wyjątkowe umiejętności takie jak odczytywanie przyszłości za pomocą muzyki czy istoty-czasoprzestrzeni są czymś co sprawi, że czytelnik ma problem z właściwym odczytaniem tego co obecnie dzieje się na kadrach, czy widzimy przyszłość? Może to sen lub jawa? Czy może to już właściwy bieg wydarzeń, lub kolejne rozpoznanie wszystkich alternatywnych biegów historii? Na te pytanie jednoznacznych odpowiedzi tutaj próżno szukać, ale to właśnie czyni tę pozycję wyjątkową.

Od strony wizualnej manga prezentuje się przyzwoicie, kreska jest staromodna, dość specyficzna lecz adekwatna do czasów kiedy była tworzona manga Srebrny Trójkąt. Ponadto w stylu rysunków widać typowe elementy charakteryzujące prace Moto Hagio. Ilustracje są dość proste, ale przyjemne w odbiorze. Na miejscu czytelnika poznającego dopiero dzieła Hagio nie liczyłbym na efektowne tła czy dynamikę, ale na odprężające efekty odzwierciedlające istotę kosmosu już jak najbardziej.

Podsumowując. Srebrny Trójkąt to pozycja kierowana zdecydowanie do starszego czytelnika lubującego się w futurystycznych klimatach z olbrzymią porcją science fiction, bowiem z takim intensywnym ćwiczeniem logiki w mangach nie spotkałem się już dawno, fani twórczości Stanley'a Kubricka czy filmów tj. Incepcja powinni koniecznie sięgnąć po tą pełną zawiłości historię, która mimo 40 lat istnienia tak bardzo ciekawie opowiada o dalekiej przyszłości.Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga została przygotowana w cyklu Mega Mang, zawiera gładką obwolutę oraz intensywny druk, dzięki któremu wszystkie kadry są bardzo wyraźne. Strony zawierają duży margines, dlatego nic nie ucieka z pola widzenia. Papier jest gruby, dzięki czemu wygodnie przekłada się strony. Onomatopeje zostały dokładnie wyczyszczone, tłumaczenie wypada bardzo solidnie, jedynie gdzieniegdzie trafiłem na zgubioną literę w słowie. Wydanie oceniam bardzo dobrze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy