Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Spalony Różaniec / 焼けたロザリオ


Typ: Manga
Autor/zy: Shintaro Shioura
Gatunek: Dramat, wojenny
Data publikacji: 2009 (2012, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Seibo no Kishi Sha (Japonia), Edytor-Drukarnia-Wydawnictwo (Polska)
Ocena recenzenta: | Samael


Spalony Różaniec - Historia powstała w oparciu o wspomnienia brata Tomasza Ozaki Tagawy. Poznajemy czasy dzieciństwa spędzone w Mandżurii i Korei, a także czasy młodości po powrocie do Japonii. W 1945 r. w Nagasaki wybuchła bomba atomowa. Dom chłopca wraz z matką spalił się, tylko on został przy życiu.

Shintaro Shioura przedstawia nam historię, która rozgrywa się na wielu płaszczyznach. Poza życiem głównego bohatera autor sięga też do postaci znanego doskonale polakom św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego męczeństwo jest tu przedstawione w jednym z rozdziałów. Wydarzenia pokazane na ostatnich stronach mangi to z kolei już bliska nam współczesność. Trzeba pochwalić autora, że całkiem sprawnie połączył poszczególne elementy historii, tworząc z nich spójną i interesującą opowieść.

Komiks powstał w roku 2012 ze względu na dziewięćdziesiątą rocznicę wydania pierwszego numeru "Rycerza Niepokalanej". Dla wielu może być to zaskoczeniem, mowa o kresce, która przypomina styl którym operowali autorzy w latach 60-­tych. W moim odczuciu właśnie taki styl oddaje charakter mangi i nie wyobrażam sobie aby "Spalony Różaniec" był narysowany inaczej. Należy wspomnieć o tym iż mamy naprawdę sporo kolorowych stron i to że mamy dość nietypową formę operowania kolorami.

"Spalony Różaniec" jest tytułem innym niż pozostałe na naszym rynku. Niestety manga ta obeszła się w Polsce bez większego echa. Niewątpliwie poruszana tematyka powinna być bliska nam wszystkim. Komiks zaopatrzono w krótki wstęp historyczny poświęcony dziejom chrześcijaństwa w Japonii oraz w dość obszerną notkę biograficzną na temat bohatera i współautora. Całość oceniam na mocne 7.Za polskie wydanie odpowiada Edytor­-Drukarnia­-Wydawnictwo. Wydawca niewątpliwie odwalił kawał dobre roboty. Tłumaczenie bez większych błędów, a edycja też bez zarzutu. Papier, który został użyty w wydaniu jest bardzo dobrej jakości, format to A5, oprawa miękka i cena to tylko 19.99 zł.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy