Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Saiyuki / 最遊記


Typ: Manga
Autor/zy: Kazuya Minekura
Gatunek: Fantasy, przygoda, akcja
Data publikacji: 1997 - 2002 (2005 - 2008, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 9 (9, Polska)
Wydawca: Ichijinsha (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Saiyuki – W czasach chaosu, gdy Niebo i Ziemia przenikały się ze sobą istniała kraina, gdzie ludzie i demony żyły w pokoju. To miejsce zwano się SHANGRI-LA i to tam narodziła się wiara i cywilizacja.

Takim oto wstępem zaczyna się manga. Manga opowiada historię 4 bohaterów: Genjo Sanzo, Sha Gojo, Cho Hakkai i Son Goku. Sanzo jest reprezentantem Cesarza Północnych Niebios i zostaje pilnie wezwany do Pałacu Gasnącego Słońca. Tam dowiaduje się, że krainę Shangli-La nawiedza dziwna zaraza, która sprawia, że żyjące w niej demony wpadają w szał, tracą samokontrolę i sieją spustoszenie wśród ludzi a choroba coraz bardziej rozprzestrzenia się po krainie, ale to nie koniec złych wieści. Reprezentant zostaje powiadomiony o siejącej się plotce iż daleko na zachodzie ktoś próbuje wskrzesić pokonanego 500 lat temu złego Gyumao. Genjo dostaje więc zadanie powstrzymania próby wskrzeszenia złego demona oraz pozbycie się panującej w krainie zarazy a pomóc mają mu w tym jego trzej towarzysze. Tak zaczyna się wyprawa w celu pokonania nadciągającego zła.

Tyle w sumie z opisu mangi. Tytuł mi się ogólnie spodobał, manga jest zabawna, sporo się w niej dzieje, akcja jest całkiem niezła a sama historia jest dość przyjemna, lekko i powoli opowiadana a bohaterowie powoli bez pośpiechu kierują się na zachód i walczą z przeszkodami jakie stają im na drodze. Najzabawniejszym motywem jest chyba fakt, że Sanzo jako pogromca demonów jako towarzyszy, o których już wspominałem wybrał sobie właśnie trzy demony. Z pozoru cała grupa wydaje się skłócona i nie mogąca się miedzy sobą dogadać ale z czasem przekonać się można, że te ich wszystkie zgryźliwości są przejawem przyjaźni, szacunku i wzajemnej sympatii. Bohaterowie stają w obronie swoich towarzyszy i potrafią wiele dla nich zaryzykować. Ich podróż jest ciekawie opowiedziana i manga potrafi wciągnąć.

Niestety potencjał mangi został zmarnowany, nie wiem jak się mają kontynuacje i inne tytuły z tego uniwersum ale manga zbyt szybko się kończy. Całość ma 9 tomów a historia ma spokojnie predyspozycje na co najmniej 15 tomików. Wiele kwestii jest urwanych i niedokończonych, tak na prawdę dopiero zaczynamy poznawać całą intrygę stworzoną przez głównych antagonistów w 8 tomie więc byłem mocno zdziwiony biorąc ostatni tom do ręki bo nie miałem pojęcia jak niby te wszystkie wątki się mają zmieścić w jednym tomie no i moje obawy były słuszne bo się nie zmieściły. Nic w sumie nie zostaje wyjaśnione a w ostatnim kadrze nasi bohaterowie po prostu ruszają w dalszą drogę. Muszę przez to dać serii tylko mocne 8/10 bo manga mnie naprawdę wciągnęła, potrafiła rozbawić i zaciekawić a nie była przy tym jakimś wzniosłym tytułem, po którym trzeba było rozmyślać, raczej była to czysta rozrywka chociaż przez te zbyt szybkie zakończenie mangi wiele kwestii zostało pod znakiem zapytania. Chętnie sięgnąłbym po jakąś kontynuację ale takowej w naszym kraju nie uświadczyliśmy i już chyba nie uświadczymy, chociaż była kiedyś na to szansa.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Waneko. Manga była wydawana na przestrzeni 2006-2008 i jakość troszkę pozostawia do życzenia. Same w sobie tomiki są ładne, dobry papier, niezły druk ale edycja samej mangi jest średnia. Onomatopeje czasem są edytowane, a czasem nie, mało tego, czasami nawet teksty w chmurkach są zostawione w przysłowiowych "krzaczkach". Nie wiem w sumie co to miał być za zabieg, może coś w stylu "Jak coś jest w oryginale inne to u nas też jest inne" no ale przydało by się to inne chociaż zapisać w zrozumiałych dla nas znakach bo to wygląda naprawdę troszkę słabo. Chociaż z czasem przywykłem i było tego stosunkowo niewiele.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy