Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Ristorante Paradiso / リストランテ・パラディーゾ


Typ: Manga
Autor/zy: Natsume Ono
Gatunek: Dramat, romans, obyczajowy
Data publikacji: 2006 (2009, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Ōta Shuppan (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Ristorante Paradiso – Historia młodej dziewczyny, Nicoletty, która od dziecka wychowywana była przez dziadków. Jej matka po rozwodzie wyruszyła do Rzymu, aby oddać się karierze i spełnieniu zapominając o dziecku... Gdy Nicoletta osiągnęła dojrzałość za namową babci wyrusza w ślady matki, aby odmienić swój los.

Witajcie w Ristorante Casetta Dell'orso. Do drzwi właśnie tej restauracji zapuka Nicoletta, która przybywa do Rzymu, aby odnaleźć swoją rodzicielkę. Główna bohaterka zdecydowanie nie paja do swojej matki miłością, zwyczajnie zwalnia ją z rodzicielskiego obowiązku, gdyż porzucenie jej było dla niej niezwykle bolesne. Życie młodej bohaterki zmienia się jednak, kiedy poznaje pracowników niezwykłej restauracji partnera jej matki, Olgi. Cassetta Dell'orso na pierwszy rzut oka przypomina klimatyczną knajpkę usytuowaną gdzieś wśród Rzymskich uliczek, jednak klienci, a raczej klientki mają także inny powód, aby ją odwiedzać. Dżentelmeni w okularach, którzy obsługują je, stają się wręcz obiektem westchnień poszukujących miłości Włoszek. Nicoletta także wpada w sidła uroku szefa kelnerów Claudio, tym samym dając matce szansę na odbudowanie relacji, a także sobie na odczarowanie życia i poznanie prawdziwej miłości, a czy przyniesie jej to Paradiso?

Choć manga krótka, bo to sześć rozdziałów zamkniętych w jednym tomie, to z całą pewnością należy do tych, którą czyta się z uśmiechem na twarzy. Naprawa relacji między pozostawionym dzieckiem, a matką, która wyrusza świat aby się spełnić nie wydaje się prosta, lecz kiedy pojawiają się nowe okoliczności, dla niektórych niemożliwe staje się możliwym. Przemiła historia o tym, jak młoda dziewczyna dzięki pomysłowi swojej babci odkrywa na nowo matczyną miłość, ale także poznaje uczucie, które opiera na dojrzałym mężczyźnie po przejściach.

Linia postaci skupia się głównie na pracownikach restauracji, którzy swoim urokiem zaskarbiają sobie serca klientek, a także na samej Nicolettcie, Oldze i jej partnerze. Każdy otrzymuje swoich kilka chmurek, dzięki czemu mamy możliwość poznania drugiego oblicza wykreowanych postaci.

Największym mankamentem wydaje się być kreska, która często nazywana jest niechlujną, nawet zarzuca się autorce brak umiejętności, ale osobiście jestem zdania, że autorka do swojej historii zaserwowała to co chciała przekazać, pewien melancholijny obraz wspomnień bohaterów, ale także ekscentryczne spojrzenie na nich.

"Ristorante Paradiso" to na pierwszy rzut oka coś, co podoba mi się we włoskich filmach. Zachowanie tradycji i klimatu włoskich realiów, mała knajpka, w której załoga jest dla mnie czymś jak sos bolognese i makaron spaghetti, połączeniem tak doskonałym. Wątek jest niezwykle zachęcający, pierwsze skrzypce odgrywa relacja córka-matka, która do najłatwiejszych w tym wypadku nie należy. Natsume Ono to zdecydowanie osoba zakochana we włoskiej kulturze i tradycji, połączyła zatem ludzkie relacje z piękną oprawą swojej ulubionej kultury, więc czego chcieć więcej?W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Hanami. Wydanie jest proste, jednak jak już przystało na wydania tego wydawcy, solidne. Okładka została wykonana z oryginalną myślą, tłumaczenie, którym zajęła się Pani Magdalena Tomaszewska-Bolałek sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie, a błędów nie dopatrzyłem się żadnych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy