Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Record of Lodoss War: Szara Wiedźma / ロードス島戦記 灰色の魔女


Typ: Manga
Autor/zy: Yoshihiko Occhi (ilustracje), Ryou Mizuno (scenariusz)
Gatunek: Fantasy, przygoda
Data publikacji: 1994 - 1998 (2004 - 2005, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 3 (3, Polska)
Wydawca: Kadokawa Shoten (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Record of Lodoss War: Szara Wiedźma - Manga opowiada przygody najemnika o imieniu Parn, który cechuje się honorem, prawością i dobrem innych, są to dla niego bardzo ważne cnoty, którymi kieruje się w życiu. Jego największym pragnieniem jest uzyskanie miana wielkiego bohatera i odzyskanie honoru swego rodu, który został zniesławiony za sprawą czynów jego ojca. Młody Parn nie zna jednak całej historii, poprzez którą jego ojciec stracił szacunek rycerstwa, jak się potem okazuje była to bardzo świadoma decyzja a wielu rycerzy nie uważa tego za haniebny czyn, jednak aby poznać dokładną wersję tej opowieści musicie sami zapoznać się z całą historią. Nie jest to jednak główny wątek historii, Parn wyrusza w podróż aby oczyścić imię swego rodu, po drodze spotyka wielu bohaterów, którzy przyłączają się do niego i tak tworzy się drużyna, która w pewnym momencie wędrówki spotyka na swej drodze Karli, czyli tytułową Szarą Wiedźmę. Wkrótce potem drużyna otrzymuje zadanie zebrania jak najwięcej informacji na jej temat.

Historia jest dość prosta, wręcz sztampowe przygody drużyny najemników w czasach średniowiecznych rycerzy jednak oprócz tego występują też elementy nadprzyrodzone takie jak czary. Jednak prostota historii nie sprawia wcale, że jest słaba, wręcz przeciwnie, czyta się to przyjemnie, historia nie jest zagmatwana więc nadaje się w sam raz na odprężający wieczór z mangą.

Kreska nie jest jakaś bajeczna ale nie jest też słaba, nazwałbym ją po prostu przeciętną. Wykreowani bohaterowie nie są jednak nijacy, każdy jest charakterystyczny i wszyscy mają wyraziste osobowości. Mangę mogę polecić zwłaszcza fanom fantasy, którzy lubią światy pełne elfów, krasnoludów, magii i prawych rycerzy. Ja całokształt oceniłem na 8/10 chociaż zastanawiałem się też nad 7, ale stwierdziłem, że historia mnie tak wciągnęła i czytało mi się to na tyle szybko i przyjemnie bo pochłonąłem ponad 600 stron w jeden wieczór, sprawia że jednak postanowiłem dać troszkę wyższą notę.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Trzy dość grube ponad 200 stronnicowe tomiki nawet solidnie wydane, niezły druk, papier, okładki w normie, korekta dobra, szkoda troszkę, że format mały bo rysunki spokojnie można by było przedstawić lepiej na większym. Ale powodów do narzekań raczej nie będzie po zakupie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy