Ranma ½ / らんま½
Typ: Manga |
|
Autor/zy: Rumiko Takahashi |
Gatunek: Komedia, romans |
Data publikacji: 1987 - 1996 (2021+, Polska) |
Status: Zakończona (Wydawana, Polska) |
Ilość tomów: 38 (3+ (2w1), Polska) |
Wydawca: Shogakukan (Japonia), J.P.Fantastica (Polska) |
Ocena recenzenta: | Black |
Ranma ½ - Parę dni temu zapoznałem się z mangą InuYasha, która jest tworem Rumiko Takahashi, ta czterotomowa przygoda, dzięki której na pewno będę wyczekiwał kolejnych tomów przygód półczłowieka półdemona, sprawiła, że z wypiekami na policzkach ruszyłem do lektury kolejnej mangi tej autorki, mowa oczywiście o tytułowej mandze Ranma ½.
W moje posiadanie dostały się trzy pierwsze tomy, które są w polskiej edycji wydaniem zbiorczym, łącznie rodzime wydanie będzie liczyło aż 20 tomów, jednak oryginalne było bliskie 40. To już duży plus, lecz o tym później. Na początku warto odpowiedzieć sobie z czym mamy tutaj do czynienia.
Ranma ½ to komedia romantyczna opowiadająca o niezwykłych perypetiach dwójki bohaterów, których można uznać za trzon całej historii, mowa o Ranmie Saotome, który wraz z ojcem, Genmą, wyruszyli na pielgrzymkę wojownika do Chin, gdzie szlifowali swoje umiejętności. Podczas podróży trafili do Krainy Przeklętych Źródeł, a przez styczność z nimi zostali obarczeni klątwami, owe klątwy sprowadzają na tych dwóch mężów ogrom niefortunnych sytuacji i zabawnych perypetii, bowiem Ranma po kontakcie z zimną wodą zamienia się w dziewczynę, a jego ojciec w przerośniętą pandę, tak, zmieniają swe postacie. Jakby było mało problemów, to ojciec Ranmy i jego przyjaciel posiadający dōjō zawarli układ, że Ranma ożeni się z jedną z córek wspomnianego przyjaciela by zapewnić dobrą przyszłość rodzinie i dōjō. Córek jest aż trzy, więc nic tylko wybierać... najstarsza Kasumi, Nabiki i najmłodsza Akane, która również uwielbia sztuki walki nie są tym pomysłem zachwycone równie co sam Ranma, szczególnie ta ostatnia, bowiem wybór na narzeczoną młodego adepta sztuk walki pada właśnie na nią.
W ten sposób trafiamy w punkt całej historii, bowiem komedyjno-romantyczny wydźwięk tej mangi sprowadza się właśnie do śmiesznych wypadków gdzie kolejne postacie, takie jak prymus liceum w szermierce czy szalona wojowniczka poszukująca namiętnego uczucia zakochują się w narzeczonej Ranmy, albo w nim samym, męskiej czy żeńskiej wersji! To właśnie najmocniejsza strona tej komediowej przygody tworzonej przez Panią Rumiko.
Te wszystkie zabawne sytuacje często kończą się pojedynkami, gdzie nie brakuje ostrej wymiany ciosów na pięści i kopniaki, ale lata też wszystko co jest dostępne pod ręką. Masa dowcipów zależna od charakterów postaci, sprawia, że czytając tą mangę jesteśmy większość czasu uśmiechnięci. Podobnie jak w przypadku InuYashy, tak i tutaj mamy do czynienia z postaciami bardzo bogato zarysowanymi pod względem charakteru, każdy nowo wprowadzony bohater ma pazur, prowadzi się swoimi zasadami i niejednokrotnie przyczynia się do kolejnych kłopotów Ranmy i jego narzeczonej Akane.
Pod względem humorystycznym, romantycznym jestem w stanie wystawić mandze przysłowiową dychę, jednak tym razem pełni sukcesu zabrakło spójności, bowiem manga rozbita jest na epizody, które są niczym krótkie historie zamykane bójką, od czasu do czasu jesteśmy świadkami sytuacji, która niby naznacza główną trasę bohaterów, ale po trzech tomach dla mnie to za mało. Zobaczymy jak potoczy się historia w dalszych rozdziałach.
Wizualnie manga jak na styl retro trzyma się świetnie, rysunki są dynamiczne, postacie są estetyczne i dość "bajkowe", co przyczynia się do ciepłego odbioru tej pozycji, tym bardziej, że nie wyobrażam sobie przy tej komedii kreski rodem z dzisiejszych shōnenów napchanych prostymi, skośnymi liniami. Jeżeli jesteś fanem ecchi, to tutaj nie zabraknie momentów dla ciebie, bowiem golizna występuje dość często, i to o wiele odważniejsza niż w dzisiejszych hitowych produkcjach znajdujących się w tej kategorii.
Podsumowując, śmiało można polecić Ranma ½ fanom romantycznych komedii, w których pojawiają się sztuki walki, świetne dowcipy i gagi, a to wszystko otulone świetnymi charakterami postaci i śliczną kreską, która towarzyszyła mangakom w latach '80 - '90.
Za polskie wydanie mangi Ranma ½ odpowiada wydawnictwo J.P.Fantastica. Wydanie posiada format A5, obwolutę z połyskującymi elementami, edycję w twardej lub miękkiej oprawie, w wydaniu pojawiają się kolorowe strony, a druk został wykonany na bardzo dobrym jakościowo białym papierze. Cena za tom jest jak najbardziej uzasadniona, 360 dopieszczonych stron z fantastycznym tłumaczeniem.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.