Ważna informacja News: Recenzja: Life is Strange: True Colors

Polecamy

Olimpos / オリンポス


Typ: Manga
Autor/zy: Aki
Gatunek: Dramat, fantasy, josei
Data publikacji: 2008 - 2009 (2013, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (2, Polska)
Wydawca: Ichijinsha (Japonia), Studio JG (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Olimpos - Ganimedes, młody i śliczny książę wpada w pułapkę boga, Apolla, który umieszcza go w boskim ogrodzie, tam otaczająca go sceneria może rzeczywiście doprowadzić do szału. Młody książę z każdą chwilą zaczyna zdawać sobie sprawę z sytuacji w jakiej się znalazł, świat do którego został dosłownie wrzucony okazuje się bezkresnym pustkowiem wypełnionym kwiatami. Tym czasem gdzieś w przyszłości, Heinz, młody badacz ruin modli się do Boga o spełnienie jego najskrytszego marzenia (teraz gdy będzie znów to robił, zastanowi się dwa razy), kiedy tuż przednim zjawia się kapryśny Apollo, który godzi się na układ w celu spełnienia jego marzenia za pewną przysługę, łącząc tym samym losy dwóch młodych nieszczęśników...

Historia krótka, zamknięta w dwóch tomach, opowiadająca o kapryśności boskiej istoty, której byt choć ponadludzki to z boskością ma chyba tylko tyle, co kobieta przy nadziei i chłopaczku co pięknym jest niczym kwiat orchidei, padającym ofiarą owej "kapryśnej kobiety". Linia postaci bogata nie jest, jednak uważam to za pozytywną cechę, szczególnie kiedy mamy tylko kilka/naście rozdziałów na poznanie historii i jej zakończenia. Plan Apolla wobec Ganimedesa oraz wciągnięcie do świata mitologii archeologa z czasów współczesnych to ciekawy zabieg, tym bardziej, kiedy pojawia się relacja między pesymistą, którego życie to monotonia i koszmar zawinięty w papierek nieśmiertelności, a niepoprawnym optymistą, który zrobi wszystko aby spełnić swoje najskrytsze marzenie.

Autorka zdecydowanie nie chwali się bujnymi tłami, jest ich mało, wszystko sprowadza się głównie do elementów otoczenia i postaci. Te jednak nie pozostawiają złudzeń, że autorka ma ciekawy styl i nie od parady jej manga została wydana w tomie. Piękno wylewa się z kadrów, morze białych kwiatów cudownie kontrastuje z grecką architekturą. O urodzie postaci wspominać nie będę, nie jeden pomylili się już przy okładce. Jest też sporo dymków z tekstem, ale to nie powinno dziwić, akcja opiera się głównie na dialogach postaci. Aki zdawała sobie sprawę, że spora ilość dialogów wymaga sporo miejsca, zatem pomysłowo rozłożyła teksty na kadrach. Koniec końców warto wspomnieć, że fani teorii spiskowych o mocnym yaoi znów się rozczarują, manga spokojnie może być czytana przez każdego fana japońskich komiksów.

Obwoluta wizualnie jest według mnie przepiękna, barwy przedniej części jak i tylnej są ciepłe i sycące, kilka minut przyglądałem się postaciom opatulonym specyficzną aurą, po prostu czuć tą boskość.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Studio JG. Techniczne wykonanie obwoluty cieszy wzrok, jest matowa, pozostawiona w oryginalnym stylu o pięknej kolorystyce, ale brakuje mi wypukłości jak przy "Stigmata", wówczas efekt byłby piorunujący. Użyty materiał jak zwykle solidny.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World | Comper Games
Polecamy