Ghost in the Shell / 攻殻機動隊 THE GHOST IN THE SHELL
Typ: Manga |
|
Autor/zy: Masamune Shirow |
Gatunek: Cyberpunk, sci-fi, akcja
|
Data publikacji: 1991 (2002, Polska) |
Status: Zakończona (Zakończona, Polska) |
Ilość tomów: 1 (1, Polska) |
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska) |
Ocena recenzenta: | Adik |
Ghost in the Shell – Pozycja znana na całym świecie, objęta mianem kultowej, która wyryła na ścianie gatunku swoją nazwę na tyle głęboko, aby znał bądź kojarzył ją każdy, kto interesuje się cyberpunkiem czy sci-fi.
Historia skupia się na niedalekiej przyszłości, w której świat przeszedł potężną rewolucję. Dzięki wykorzystaniu mikromaszyn człowiek stanął przed możliwością połączenia się z technologią, całkowitym połączeniem swojego ciała z maszyną lub jego ulepszeniem. Najważniejsze jest jednak to, że każdy umysł podłączony jest do globalnej sieci, dzięki czemu człowiek, a raczej jego "duch" staje się łakomym kąskiem dla wielkich korporacji ale także dla cyberprzestępców.
Tutaj rozpoczyna się główny wątek, poznajemy Sekcję 9, walczącą z hakerami i innymi cyberprzestępcami, którzy czyhają na przejęcie umysłów szarych ludzi. Sekcja 9 posiada specjalny oddział, którego dowódcą jest major Motoko Kusanagi. Przez cały tom mangi owa sekcja tropi nadzwyczaj zdolnego hakera, który powoduje wielkie zamieszanie w cyberświecie. W międzyczasie jakby tego było mało, dostajemy masę intryg, politycznych spisków oraz korupcji, które są nieodłącznym elementem układanki każdego dobrego kryminału.
Jak już wspomniałem, główną bohaterką jest major Motoko Kusanagi, nie zadowna, doskonała maszyna do zabijania i przeprowadzania najtrudniejszych akcji, a zarazem piękna, inteligenta i niepozbawiona dobrego humoru kobieta. Towarzyszy jej grupa specjalistów, w skład której wchodzą m.in. Batou czy Togusa. Każdy z bohaterów ma swój specyficzny charakter, swoje życiowe problemy i poglądy, którymi się kieruje. Niezwykle interesujące są również relację bohaterów.
Ważnym punktem mangi jest także wprowadzenie czytelnika do świata przyszłości, który choć jest brudny i smutny, to jego klimat naprawdę pociąga, ale równie ważne są przypisy oraz wielka ilość dialogów, w których poznajemy detale i wszelkie niuanse historii. Zawsze powala mnie lektura książek, czy to też mang, które pisane dziesiątki lat temu tak bardzo wyprzedzają swoje czasy i tak szczegółowo opisują przyszłość.
Kolejnym wielkim plusem Ghost in the Shell są projekty oraz kreska. Zaczynając od projektów postaci, można odebrać je za mało realistyczne, jednak mają swoją specyfikę, która nadaje sens w oczach odbiorcy, i jeżeli wygląd postaci może na pierwszy rzut oka nie kupić czytelnika, to już projekty budynków, otoczenia, pojazdów i broni sprzedają się same każdemu. Shirow demoluje konkurencję pod względem własnych, autorskich projektów, nad którymi spędził prawdopodobnie bardzo dużo czasu, ekranizują one świat przyszłości w taki sposób, że jesteśmy w stanie w swojej świadomości zbudować go i zachwycić się nim pomimo faktu, że nie jest uroczy i przyjaźnie nastawiony.
Podsumowując, śmiało można stwierdzić, że Ghost in the Shell jest kultowym arcydziełem w swoim gatunku. Prawdziwym prekursorem ale także inspiracją dla twórców cyberpunku i sci-fi. Mimo iż jest ciężką pozycją, która fanom mangi spoza tych dwóch gatunków może nie wydawać się atrakcyjna, to każdy powinien zapoznać się z tym tytułem, aby przekonać się, że to klasyka warta grzechu.
Polskie wydanie zostało przygotowane przez wydawnictwo J.P.Fantastica. Wydana w formacie A5, z obwolutą, manga posiada 348 stron w tym aż 64 w kolorze. Choć druk został położony na papierze kredowym, to jego jakość i tak jest naprawdę zadowalająca. Tłumacz, czyli Rafał Rzepka spełnił moje oczekiwania, świetnie przełożony tekst z japońskiego na polski dopełnia jego zaangażowanie w odpowiednie terminy techniczne oraz przypisy od autora. Polskie wydanie zdecydowanie jest warte swojej ceny, a także jego miana serii Deluxe.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.