Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Dynia z majonezem / 南瓜とマヨネーズ


Typ: Manga
Autor/zy: Kiriko Nananan
Gatunek: Okruchy życia, romans
Data publikacji: 1999 (2008, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shōdensha (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Dynia z majonezem – To historia o problemach współczesnych młodych ludzi. To opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi, stworzona przez Kiriko Nananan – twórczynię słynącą z subtelnej, realistycznej i wnikliwej obserwacji otaczającego nas świata.

Manga opowiada losy Miho i Seiichiego, którzy od ponad roku mieszkają razem i próbują związać koniec z końcem. Seiichi jest mocno nieporadnym kolesiem bez pracy, który nawet za bardzo się nie stara aby coś sobie znaleźć więc Miho tyra za dwoje i utrzymuje chłopaka. W tym celu podejmuje drugą pracę, która wkrótce przeradza się w sprzedawanie ciała za pieniądze przy czym Miho próbuje sobie wmówić, że to nic złego. Zamiast porozmawiać z chłopakiem i skłonić go do pracy stara się wszystko rozwiązać sama, tłumaczy to sobie poświęcaniem się dla ukochanego ale co to za miłość skoro zaczyna go zdradzać dla pieniędzy. Zamiast być lepiej jest coraz gorzej, Miho rezygnuje z prostytucji ale chwilę po tym spotyka starego chłopaka i zaczyna z nim romans, wszystko się komplikuje jeszcze bardziej.

Tyle w sumie z fabuły bo zaraz opowiem całą historię. Manga ma tylko jeden tomik, tekstu jest dość mało i szybko się to czyta. Manga ma jednak spore wady. Sposób narracji jak i dialogi mocno kuleją, wydają się być nieco chaotyczne, podobnie jest z kreską, która wypada dość słabo i o ile w takim "Ristorante Paradiso" potrafiłem docenić kreskę bo pasowała do historii tak tutaj kreska pogarsza sprawę i trudno ją nazwać klimatyczną. Historia, a raczej bohaterowie są dość irytujący, chłopak to taka typowa ciapa żyjąca marzeniami a dziewczyna jest strasznie zagubiona i nie wie czego tak naprawdę chce. Raz sobie wmawia, że kocha byłego chłopaka, raz, że obecnego. Zakończenie również jest nijakie, nie wiem jak je odebrać bo to nie kończy się w sumie źle ale dobrze też na pewno nie. Powiedziałbym, że to po prostu krótka historia dwojga zagubionych ludzi, którzy nie potrafią sobie za bardzo poradzić w dorosłym życiu.

Manga nie zrobiła na mnie za bardzo wrażenia. Kreska jest dość słaba, dialogi kuleją a bohaterowie irytują więc trudno się dobrze bawić przy tym tytule. Daję pozycji 6/10 bo jednak stara się poruszyć problemy życia codziennego i próbuje pokazać, że wielu młodych ludzi jest zagubionych więc popełnia podobne życiowe błędy co główni bohaterowie. Tytuł jest w sumie dość ciężki do przełknięcia więc jak ktoś szuka rozrywki podczas czytania to nie jest to manga dla niego.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Hanami. Jak na to wydawnictwo przystało dostajemy kolejny kawałek dobrze wydanej książki, bo ich wydania właśnie bardziej przypominają książki niż mangi. Dobry druk, papier, tłumaczenie, edycja i korekta na poziomie. Troszkę droga ale w dobrej promocji warto się skusić na zakup.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy