Ważna informacja News: Dragon Ball Daima: Drugi zwiastun i projekty Toriyamy!

Polecamy

Do Adolfów / アドルフに告ぐ


Typ: Manga
Autor/zy: Osamu Tezuka
Gatunek: Dramat, historyczny, tragedia.
Data publikacji: 1983 - 1985 (2016 - 2017, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 5 (5 w 2, Polska)
Wydawca: Bungeishunjū Ltd. (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: | Morex


Do Adolfów - Wydanie, tego tytułu w Polsce było przeze mnie bardzo długo wyczekiwane. Dlaczego? Bo tytuł ten został stworzony przez Osamu Tezuke "mistrza mangi" i poniekąd zdarzenia w nim zawarte dzieją się w głównej mierze blisko Polski i są przeplatane prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, przez co lektura staje się jeszcze bardziej przyjemna dla polskich odbiorców i miłośników historii. W końcu możliwość sprawdzania swojej wiedzy wraz z komiksem jest bardzo budujące dla czytelnika. Pomocne są w tym kalendaria wydarzeń umieszczane co kilka rozdziałów. Podobnie z wiedzy historycznej można było się również sprawdzić w wielu innych mangach, chociażby niedawno wydanej i recenzowanej na naszym forum "Sagi Vinlandzkiej".

Ku mojemu zadowoleniu to już trzeci tytuł Osamy Tezuki, który został wydany w Polsce i teoretycznie pierwszy wydany przez Waneko. Jeżeli chodzi o same wydanie to nie mam się do czego przyczepić. Duża ilość stron (650!!!) wydrukowana na dobrym papierze w formacie A5, obleczona w twardą okładkę w jednolitej tonacji kolorystycznej. W pierwszej części wydawnictwo Waneko odważnie umieściło na grzbiecie okładki swastykę, natomiast na drugim tomie gwiazdę Dawida. Jedyne do czego mogę się przyczepić w tym wydaniu, to literówki. Niestety przy tak dużym tytule nie dało się bez nich obejść, ale ja już po pierwszym czytaniu wyłapałem ich już z 4 (chociażby na 110 i 180 stronie w kalendarium).

Osobiście uważam, że nie jest to tytuł przeznaczony każdego, a tylko dla dorosłego odbiorcy. Porusza on wiele ważnych dylematów moralnych i życiowych, w jakich stawia nas wojna i jej okropieństwa. Nie dostaniemy tu nawet krzty fantastyki z jaką często oswajał nas Tezuka, a jedynie bardzo dobry i wielowątkowy dramat historyczny osadzony w latach 30 i 40 ubiegłego wieku. Sama manga opowiada historię trzech ludzi (Japończyka, Żyda i Niemca), żyjących w czasach drugiej wojny światowej, których los zostaje złączony poprzez poznanie sekretu Adolfa Hitlera. Każda historia jest tutaj osobną tragedią poszczególnej postaci. Jako pierwszą postać poznajemy japońskiego reportera, który szuka zabójców swojego brata w nazistowskich Niemczech. W następnej kolejności poznajemy Adolfa Kaufmanna, który jest synem niemieckiego dyplomaty mieszkającego w Japonii, który planuje dla syna karierę w Hitlerjugend, a następnie w NSDAP. Nierozumiany i marginalizowany przez japońskich rówieśników Adolf szuka podobnego sobie towarzystwa i odnajduje go w osobie Adolfa Kamila, który jest Niemcem żydowskiego pochodzenia. Niestety rodzice obojga chłopców, nie pochwalają znajomości swoich synów, a pojawiająca się w międzyczasie tajemnica w rodzinie Adolfa Kamila dotycząca III Rzeszy nie wzbudza ufności dla nowego znajomego syna. W późniejszym etapie droga obojga przyjaciół się rozejdzie i każdy pójdzie w swoją stronę okupioną wielkim cierpieniem.

Na dużą uwagę zasługuje tu również przedstawienie postaci drugoplanowych jak i całego społeczeństwa, zarówno japońskiego jak i niemieckiego. Na szczęście Tezuka nie obchodzi się ulgowo z Japończykami jaki i Niemcami i oba narody przedstawia tak jak zachowywały się przeszłości w stosunku do innych nacji i cudzoziemców. Widzimy tu nastawienie młodego pokolenia Japończyków do gaijinów (cudzoziemców mieszkający w Japonii) oraz Niemców w stosunku do Japończyków i Żydów.

Jeżeli chodzi o kreskę, to nigdy w 100% nie lubiłem rysunków Tezuki. Zawsze wydawały mi się przesadnie duże lub lekko zdeformowane. Jednakże w tym tytule widzimy proporcjonalne odwzorowanie postaci, z małymi wyjątkami, gdy np. zapalniczka jest większa od ręki (str. 42). Możemy tu również dostrzec przesadne, ale uzasadnione powiększenie postaci np. Hitlera podczas przemowy w Norymbergii, które ma za zadanie zobrazować jego wyniosłość i patetyczne wystąpienie. Miłym dla oka jest również wierne przedstawienie wielu szczegółów z lat 40, takich jak faktycznie występujące w tych czasach uzbrojenie, stroje czy architektura. Podsumowując, według mnie jest to kultowy tytuł, z którym każdy fan mangi musi się obowiązkowo zapoznać, kiedy osiągnie pewną „dojrzałość”.



W wydaniu Waneko tytuł posiada dwa tomy w twardej oprawie. Mimo wysokiej ceny 59.99 za tom, jest to tytuł warty każdej wydanej złotówki. Jeżeli chodzi o moją subiektywną ocenę tytułu to za fabułę, kreację postaci i kreskę dałbym temu tytułowi 9.5/10. Niestety nie ma ideałów na naszym świecie, więc pół punktu odejmuję za specyficzna dla Tezuki kreskę, która nie przypadła mi do gustu w pełni. Jednakże komiks ten zasługuje w pełni na miano arcydzieła i słusznie pokazuje wielkość "boga mangi" – Osamu Tezuki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy