Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Czy chcesz zostać starą panną? / ずっと独身でいるつもり?


Typ: Manga
Autor/zy: Mari Okazaki
Gatunek: Obyczajowy, romans, okruchy życia
Data publikacji: 2015 (2018, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shodensha (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Czy chcesz zostać starą panną? - Są historie miłosne, są takie które łapią za serce, a także bywają historie, gdzie miłość nigdy niedojrzała, nie dotarła lub sprawiła, że człowiek zadaje sobie wiele pytań odnośnie wartości siły więzi z partnerem. Właśnie taki rodzaj historii przedstawiła Mari Okazaki w swojej mandze na podstawie książki Mami Amamiy'ii.

Z natury unikam ckliwych historii miłosnych, wyjątkiem bywają niektóre tytuły od CLAMP, zatem w pierwszej kolejności gdy spotkałem się z "Czy chcesz zostać starą panną?" pojawiło się w mojej głowie pytanie, czy to historia skrojona do mojego gustu, bowiem czytelnik otrzymuje krótką pozycję zawierającą cztery rozdziały z życia trzech bohaterek. Główną problematyką życia tych trzydziestokilkuletnich singielek jest zderzenie z konserwatywnymi poglądami rodziny i bliskich, a także zmierzenie się z presją, która często dotyka każdego prosto z norm jakie serwuje nam społeczeństwo.

Każdy z nas obserwuje obecnie silne zmiany w budowie społeczeństwa, czasy kiedy 20-latka wychodziła za mąż, zakładając rodzinę, wychowując dzieci i prowadząc dom odeszły w zapomnienie, dziś kobiety kierują się takimi pobudkami jak pęd za pieniądzem, wygodą i beztroskim życiem. Stąd bohaterki mangi Okazaki stają przed ciężkim wyzwaniem - ich życie w Tokio wygląda obiecująco, każda jest atrakcyjna, ma dobrą pracę i pozycję, lecz nie posiadają partnera z którym mogłyby dzielić swoje życie. Taki stan rzeczy w konserwatywnej Japonii sprowadza na nie ciągłe namowy i pytania odnośnie czasu kiedy zmienią swój stan cywilny. Spotkania podczas rodzinnej imprezy, na weselu czy pogrzebie stają się zatem pożywką dla ich rodzin i bliskich do nacisków i docinek.

Jak wspomniałem historia jest krótka i czyta się ją bardzo szybko, ale poznając zawartość kolejnych stron dostrzegamy problemy bohaterek, ich własne rozważania, wewnętrzną walkę i próbę wytłumaczenia sobie obu stron medalu życia jako singielka. Czytelnik otrzymuje naprawdę sporą porcję psychologicznej walki o każdy dzień swojego samotnego życia, bo czy właśnie nie jest to dla nich szczęśliwa opcja? Czy samotny urlop, wypad do restauracji czy maraton filmów musi być skazany na ironiczny uśmiech bliskich?

Co sądzę o tej historii i czy jest ona skrojona na mój gust? Po pierwsze fabuła "Czy chcesz zostać starą panną?" jest interesująca, przedstawia realne problemy, z którymi biją się ludzie z naszego otoczenia, nie jest przerysowana i niesie pewne mądrości, które autorka chciała przemycić do świadomości czytelnika. Po drugie mamy tutaj ciekawą kreskę, wyjątkowy styl Mari Okazaki może się podobać, ale także może sprawiać problemy w odbiorze kadrów, które często nakładają się na siebie. Czy manga przypadła mi do gustu? Raczej tak, ta obyczajowa historia jest jak dobry artykuł napisany na bazie przeżyć pewnych jednostek, co daje nam możliwość poznania danego punktu widzenia. Podsumowując - mogę szczerze polecić historię trzech singielek, które próbują cieszyć się każdą chwilą swojego życia w samotności.Za Polskie wydanie mangi odpowiada wydawnictwo Hanami. Od strony wizualnej manga prezentuje się bardzo dobrze, czytelnik otrzymuje tom w sztywnej okładce, z dobrze nasyconym drukiem rysunków oraz w przyjemnej cenie. Do wad wydania mogę zaliczyć dość sztywne tłumaczenie, kilka błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Na duży plus zaliczam zamieszczony na końcu wywiad-rozmowę pomiędzy autorką mangi i autorką książki, na bazie której została stworzona manga.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy