Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot! II

Polecamy

Crisis Core -Final Fantasy VII- Reunion / クライシス コア -ファイナルファンタジーVII- リユニオン


Typ: Gry konsolowe i PC
Platforma: Playstation 5 / PlayStation 4 / Xbox Series X/S / Xbox One / Nintendo Switch / Microsoft Windows
Gatunek: Przygoda, fantasy, RPG
Premiera: 13.12.2022 (13.12.2022, Polska)
Status: Wydana (Wydana, Polska)
Kategoria wiekowa: 16
Wydawca: Square Enix (Japonia), Cenega (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Crisis Core -Final Fantasy VII- Reunion - Po wielu latach seria Final Fantasy stała mi się najbliższa niż kiedykolwiek, odświeżona wersja Final Fantasy VII czy Final Fantasy XIV: Shadowbringers sprawiły, że z wypiekami na twarzy wyczekiwałem Crisis Core -Final Fantasy VII- Reunion, czyli odświeżonej, dostosowanej do obecnych standardów gry, która niegdyś była przeznaczona wyłącznie dla posiadaczy konsol Playstation Portable, co zatem sądzę o tym remasterze po rozgrywce?

Choć oryginał, który towarzyszył użytkownikom Playstation Portable znany był mi tylko z obserwacji u znajomego i tego, co dane było mi podejrzeć w sieci, to pamiętam jak dziś, że prequel do Final Fantasy sprawiał absolutnie dobre wrażenie i tytuł ten wyciskał z możliwości konsoli ostatnie soki. Dziś, grając już na Playstation 5 mogę stwierdzić już na pierwszy rzut oka, że gra dostała nowe życie, ba, te życie zostało przeniesione na o wiele wyższy poziom.

Ale zanim przejdę do części, w której będę wylewny na temat jakości wizualnej, warto przypomnieć, że Crisis Core jest wstępem do uwielbianego i kultowego już Final Fantasy VII, historia skupia się na Zacku Fairym, który jest ambitnym agentem Shinra SOLDIER, na jego barki spada misja odnalezienia agenta klasy 1, lecz w międzyczasie Zack odkrywa brudy, jakiego Shinra ma za paznokciami, nikczemne eksperymenty i groźne potwory to dopiero początek problemów z jakimi przyjdzie zmierzyć się Zackowi.

Historia zatem jest przepisana 1 do 1 z oryginalnej wersji gry z Playstation Portable i w przeciwieństwie do odświeżonej wersji FFVII nie napotkamy tutaj zmian (dość istotnych) w fabule. Co osobiście uważam, za dobrą decyzję, gdyż sam chciałem poznać wydarzenia z tego tytułu w formie niezmienionej.

Przechodząc do oprawy wizualnej, muszę stwierdzić iż szata graficzna jest bajeczna, uwielbiam klimat Final Fantasy, ale tutaj postarano się zachować dużą szczegółowość postaci i ich otoczenia, nic dziwnego, bowiem grę opracowano na nowym silniku, dzięki czemu modele i tekstury dostały pięknego boosta. Gra działa płynnie na poziomie 60 FPS, animacje walki prezentują się wzorcowo, jedynie sceny animowane czasami pozostawiają sporo do życzenia, bowiem one zostały przeniesione bezpośrednio z poprzednika do nowej produkcji. Ogólnie grafikom należy się duża pochwała za włożony trud w ten tytuł.

Ścieżka dźwiękowa również została przebudowana, utwory wybrzmiewają bardzo donośnie, gracze mogą odczuć moment zagrożenia czy chwili postoju, wymieniono i uzupełniono również ścieżkę dialogów, ta jest teraz spójna z nową edycją FFVII, zatem fani poprzednich głosów bohaterów zostali zmuszeni do zapoznania się z nowymi aktorami głosowymi, choć osobiście uważam, że Japońscy aktorzy ponownie wykonali świetną pracę.

Wspomniałem już o animacjach walk, ale warto poświęcić jeszcze walkom kilka słów, walki wyglądają solidnie, ruch bohaterów, mechanika ciosów, a także interakcja z przeciwnikami jest świetna, niezwykle odpowiada mi system, który również został dopracowany, w tym gnębiony przez wielu fanów Digital Mind Wave, czyli słynna ruletka emocji, która daje możliwość podniesienia umiejętności lub mocy wojownika w walce.

Zarówno odbudowany Final Fantasy VII jak i Crisis Core -Final Fantasy VII- Reunion, który jest prequelem do niej, wypadły świetnie, czy to stary wyjadacz w uniwersum FF czy początkujący żółtodziób odnajdzie się tutaj bez wątpienia, dobra historia, świetne animacje i grafika, a także porywające pojedynki sprawiają, że ponownie z wypiekami na policzkach będą wyczekiwał zapowiedzianego już Final Fantasy VII Rebirth.Wydawcą gry na polskim rynku jest firma Cenega, gra posiada Japońską oraz Angielską linię dialogów, niestety nie posiada polskiej wersji językowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy