Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Children / チルドレンTyp: Manga
Autor/zy: Miu Miura
Gatunek: Horror, psychologiczny, gore
Data publikacji: 2017 (2020, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (1, Polska)
Wydawca: Square Enix (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Children - W swoim życiu miałem do czynienia z niewieloma horrorami, w postaci filmów, książek czy też mang, zdarzyło się sięgnąć po gore, ale fanem bądź znawcą tego gatunku nie jestem. Nie będę ukrywał, że po taki gatunek literatury sięgałem bardziej z ciekawości, bo ktoś polecił, bo ktoś zachęcał, niż z potrzeby poczucia gęsiej skórki. Zatem co laik w temacie horrorów może powiedzieć o Children? Wydaje mi się, że sporo.

Zacznijmy od delikatnego zarysowania fabuły. Historia na pierwszy rzut oka wydaje się być prosta, bohater przedstawianej mangi, Toru Igarashi otrzymuje lukratywną ofertę wyjazdu do ośrodka umieszczonego gdzieś wśród drzew bujnego lasu. Nic nie rzuca podejrzeń na propozycję pracy, nawet fakt, iż w ośrodku znajdują się same dzieci. Jak możecie się już domyślić, tutaj historia kończy wątek spokojnego życia Igarashiego, a zaczyna jego koszmar.

Nie chciałbym zagłębiać się w fabułę, bo warto byłoby poznać ją samemu. Odbieranie czytelnikowi czynników poznawczych, mogłoby sprawić iż nie czułby się niekomfortowo, tak, niekomfortowo. Poznając dalsze etapy historii, nie trzeba być wprawionym w boju czytelnikiem, aby poczuć że coś się tli i zaraz wybuchnie, tak jest właśnie w tym przypadku, autor, Miu Miura podaje na tacy bez ostrzeżenia to czego w sumie nikt by się nie spodziewał, można by porównać tą sytuację do podania na tacy odbezpieczonego granatu.

Rozwój historii skupiony jest na tym, abyśmy mogli poznać różnorodne, wręcz finezyjne formy amputacji, skalpowania, patroszenia, a to wszystko właściwie nie wiadomo po co? Dla ludzi o słabych nerwach, sam horror będzie już trudną przeprawą, a gdy wskakujemy w wątki zalane litrami gore, to wtedy zaczynamy zdawać sobie sprawę w co tak naprawdę wdepnęliśmy. Osobiście odniosłem wrażenie, że Miu Miura przepracował ładnych parę lat w rzeźni, bo skąd takie pomysły u niego się wzięły, nie mam pojęcia.

Ważną sprawą jest to, że często mangi z gatunku gore są proste jak budowa cepa, brzydzić do granic możliwości, tutaj też tak jest, jednak autor zapewnia czytelnikowi wiele innych bodźców, jest jakaś tajemnica przeszłości dzieci z ośrodka, każdy ma prawdopodobnie swoje własne powody do bycia tak brutalnym. Mamy dość zaskakujące zakończenie, które na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wrzuconego na siłę, ale gdy podczas lektury skupimy się na pewnych szczegółach, to sprawa z nim związana staje się bardziej klarowna.

Od strony technicznej, choć większość stron zawiera makabryczne sceny, to mogę śmiało przyznać, że rysunki są dość szczegółowe, nasycone czernią, postacie mają dość specyficzne, różnorodne koncepty, nie brakuje również świetnych ujęć i druzgocących dynamicznych akcji.

Podsumowując, Children wydany jako jednotomówka to pozycja warta uwagi, okładka która jest przeurocza skrywa makabrę i jatkę, która przyciągnie do siebie nie tylko fana tego gatunku, ale także niedzielnych laików, którzy od czasu do czasu potrzebują czegoś aby wzbudzić gęsią skórkę. Polskie wydanie przygotowało wydawnictwo Waneko. Poza kolorową, gładką obwolutą, wydawnictwo pokusiło się o wydanie powiększonego formatu, zaś w środku nie zabrakło miejsca na kolorowe strony. Wydanie zostało przygotowane starannie, tłumaczenie wyszło bardzo dobrze, błędów nie odnalazłem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy