Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Było ich Jedenaścioro / 11人いる


Typ: Manga
Autor/zy: Moto Hagio
Gatunek: Sci-fi, dramat
Data publikacji: 1975 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (2 w 1, Polska)
Wydawca: Shōgakukan (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Było ich Jedenaścioro – Tytuł mówi sam za siebie. Jest to historia sci-fi gdzie 11 członków załogi walczy o przetrwanie na statku kosmicznym. Dlaczego się na nim znaleźli? Jest to bowiem ostatnia część egzaminu do Akademii Kosmicznej. Najgorsze jest jednak to, że zespół miał się składać z 10 osób, a od samego początku załoga jest zmieszana bo okazuje się, że na pokładzie znajduje się 11 osób i nikt nie chce się przyznać do bycia pasażerem na gapę. W załodze narastają wątpliwości i podejrzenia względem siebie, a muszą razem przetrwać 53 dni aby pomyślnie zdać. Jednakże obecność jednego członka więcej to nie najważniejsze ich zmartwienie ponieważ czekają ich dużo gorsze przeciwności losu.

To tyle z fabuły, resztę musicie przeczytać sami. Ja powiem jedno, manga wciąga od samego początku. Spodziewałem się wolniejszego prowadzenia fabuły, a praktycznie od początku jest "bum!" i coś się zaczyna dziać. Dni na statku mijają strasznie szybko, ciągle coś się dzieje, pojawiają się kolejne problemy zagrażające życiu całej jedenastki, a podczas tego wszystkiego dowiadujemy się, że jeden z członków obecnej załogi już kiedyś był na tym statku jako małe dziecko.

Cała historia pomimo tematyki jest dość lekka, momentami nawet zabawna. Kreska jak na Moto Hagio przystało (więcej w recenzji Klanu Poe) czyli dość specyficzna i oryginalna. Też dostajemy takie przeskoki w czasie, ale tutaj akurat to tak mocno nie razi bo przynajmniej historia mknie do przodu i nie jest nudna, a czytając nie gubi się wątku.

Dojrzałem tu też podobieństwo względem Klanu co do chłopięcych sympatii. Mianowicie Tada i Frol tworzą ze sobą taką więź podobną do tej, którą stworzył Edgar z Allanem, niektórzy mogą to nazwać "gejozą", dla mnie to po prostu sympatia, która w tym przypadku jednak nabiera z czasem troszkę innego znaczenia bo Frol może się również stać normalną dziewczyną, jednak przez większość historii zachowuje się bardziej jak chłopiec.

Tyle w sumie z głównej historii. Kontynuacja to również fajna historia, chociaż skupia się już wyłącznie na Tadzie i Frolu. Ich relacje tutaj narastają chociaż Frol sam jeszcze jest niezdecydowany więc momentami wygląda to dość dziwnie. Historia kontynuacji opiera się na odwiedzinach jednego z członków załogi podczas egzaminu, który jest władcą swojej planety. Podczas odwiedzin dochodzi do zamachu stanu i przejęcia władzy, a bohaterowie trafiają do lochów. Przewrotowcy zaś wywołują w tym czasie wojnę z sąsiednią planetą o wpływy na planecie matce, która jest bogata w drogocenne surowce. Korzystając jednak z tego, że planety toczą wojnę do gry o planetę wkracza trzeci gracz, który uknuł strasznie podły plan pozbycia się obu konkurentów.

Jak zakończy się ta wojna i czy nasi bohaterowie uciekną z lochów? O tym musicie dowiedzieć się już sami czytając mangę. Ale osobiście muszę przyznać, że kontynuacja z tą polityczną intrygą jest nawet lepsza od oryginalnej historii. Kosmiczny Zaułek natomiast to 7 krótkich i dość zabawnych historyjek, a wszystko to za sprawą zabawnego Frola. Fajnie się to czyta po lekturze całej mangi, można się troszkę pośmiać.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga została wydana solidnie, dostajemy tu obie części historii w jednym tomie i dodatkowo jeszcze historię pt. "Kosmiczny zaułek". Łącznie ponad 300 stron komiksu, w tym aż 35 kolorowych strony. Oprócz tego jest to trzecie pełne wydanie na świecie, oprócz Japonii i Tajwanu tylko w Polsce wydano cały zbiór tej sagi w jednym tomie. Jest to kolejny klasyk od Moto Hagio w cyklu Mega Mang więc na prawdę warto mieć, zwłaszcza, że wydawnictwo planuje box do wydań tej autorki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy