Akira / アキラ
Typ: Manga |
|
Autor/zy: Katsuhiro Ōtomo |
Gatunek: Cyberpunk, sci-fi, akcja
|
Data publikacji: 1982 - 1990 (2020+, Polska) |
Status: Zakończona (Wydawana, Polska) |
Ilość tomów: 6 (1+, Polska) |
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska) |
Ocena recenzenta: | Black |
Akira (Edycja specjalna) - Rok 2019, wiele lat temu w Japonii wybucha bomba nowego typu, która jest jednym z elementów doprowadzających do kolejnej wojny światowej. Jak historia pokazuje, po wielkich konfliktach nastaje czas pokoju i odbudowy świata z gruzów. W tym wypadku Japonia, po latach wojny, mozolnie wstaje z kolan i zajmuje się organizacją Igrzysk Olimpijskich, które są promykiem nadziei na ponowne pojednanie ludzkości. W międzyczasie za kuluarami trwa wyścig w celu uniknięcia kolejnej katastrofy.
Tak pokrótce można opisać realia historii przedstawionej w mandze pt. Akira. Katsuhiro Ōtomo pomija szersze wyjaśnienia tego, co doprowadziło do konfliktów i zniszczenia, za to od razu wrzuca nas do Neo Tokio, które przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich, lecz tak naprawdę głównym punktem fabuły jest kolejne zagrożenie, któremu chcą(?) zapobiec różne organizacje, te rządowe i te pozarządowe. W środek wydarzeń wpadają dwaj główni bohaterowie tej historii, którzy należą do gangu motocyklowego. Mowa o Kanedzie i Tetsuo. Pewien wypadek, podczas którego Tetsuo mało nie ginie sprawia, że ich losy na zawsze się odmienią.
Zarówno Kanedę jak i Tetsuo można zaszufladkować jako społecznych wyrzutków, którzy nawet nie uczęszczają do typowej szkoły, lecz są dostosowywani do przyszłego fachu. Jednak to gang motocyklowy nadaje ich życiu prawdziwy sens, bowiem w opowiadanej historii to owe młodociane gangi trzęsą miastem, a "prochy" są istotą ich życia. Podczas jednej z rutynowych przejażdżek Tetsuo o włos nie traci życia w wypadku spowodowanym przez pojawienie się na drodze dziwnej istoty, dziecka o twarzy starca, który jest pierwszą poszlaką do pełnej spisków sieci. Tetsuo staje się obiektem zainteresowania organizacji, której przewodzi despotyczny Pułkownik, szczególnie obawiającej się przebudzenia "Akiry", które zdaje się być zwiastunem kolejnej wielkiej tragedii, zaś Kaneda przez przypadek, a jednocześnie przez "zauroczenie" pewną dziewczyną trafia do przeciwstawnej organizacji chcącej uwolnić dziwne dzieci jednocześnie demaskując to co dzieje się pod szyldem rewolucji.
Akira to zdecydowanie historia brutalna, ukazująca społeczeństwo wychowane po wojnie nowego rodzaju, autor nie stawia jasnej granicy między dobrem a złem zarówno pomiędzy organizacjami jak i bohaterami, bowiem każdy dba o swoje cele i wartości, a czyny sprawiają że czytelnik jest w stanie związać się emocjonalnie z jedną ze stron barykady i samemu wybrać słuszność jednej ze nich.
W początkowej fazie historii bohaterowie nie mają zbyt wiele czasu na dyskusje i rozmyślanie nad obecną sytuacją, akcja gna do przodu, nie brakuje pogoni, walki i krwi. Wydarzenia nabierają sensu w dalszej części fabuły, więc czytelnik przez pewien czas ma do czynienia z obserwacją przygód Kanedy, chojraka który dopiero pojmuje w co wdepnął i Tetsuo, który dzięki swoim nowym mocom ma zamiar wyjść z cienia i budzić grozę.
Akira została uznana za klasykę i kultowy tytuł w swoim gatunku i jest w tym wiele prawdy, mimo niemalże 40 lat od premiery rysunki prezentują wysoki poziom, często wyższy od nowszych pozycji, są niezwykle szczegółowe i widowiskowe, a historia mimo że kojarzyć może się z okresem zimnej wojny jest ponadczasowa i wciągająca na każdym następnym etapie fabularnym rozwoju.
Polskie wydawnictwo J.P.Fantastica, które wydało pierwszą edycję mangi w okresie 1999 - 2003 postanowiło wydać drugą, edycją specjalną, która jest znacznie bliższa oryginałowi, zamiast 19 tomów pierwotnie wydanych w Polsce czytelnicy otrzymają 6 tomów w formacie B5, z obwolutą i kolorowymi stronami prezentującymi się fantastycznie dzięki lakierowanej warstwie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.