Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Soul Eater / ソウルイーター


Typ: Manga
Autor/zy: Ōkubo Atsushi
Gatunek: Komedia, przygoda, akcja
Data publikacji: 2004 - 2013 (2012+, Polska)
Status: Zakończona (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 27 (9+, Polska)
Wydawca: Square Enix (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Soul Eater - Historia skupia się w akademii szkolenia mistrzów broni. Głównym celem owej akademii jest wyuczenie swoich adeptów na przyszłych potencjalnych obrońców świata przed złem. Największym przedstawicielem zła na ziemi jest Kishin, który pragnie się odrodzić. Adepci, którzy dobierają się w zespół, muszą stworzyć drużynę posiadającą broń (adept potrafiący przyjmować formę broni) oraz jej mistrza (adepta, który na celu ma osiągnięcie perfekcji we władaniu bronią). Zadaniem owych zespołów jest zebranie 99 dusz przepełnionych czystym złem oraz jednej należącej do wiedźmy. Przeklęte dusze stają się "pokarmem" dla "broni".

"Soul Eater" opowiada o trzech najistotniejszych drużynach: Albarn i Soul Eater Evans, Black Star i Tsubaki Nakatsukasa oraz Death The Kid z dwiema partnerkami Liz i Patti Thompson. Każde z nich ma swoje specjalne umiejętności, a także specyficzne charaktery, które w połączeniu dają ogromną dawkę humoru. Walka ukazana w "Soul Eater" stoi na bardzo dobrym poziomie, momentami, aż zapiera dech w piersiach, kiedy Maka wymachuje swoją kosą, bądź Kid strzela ze swoich pistoletów, często tworząc potężne techniki, które nie pozostawiają rywalom żadnych szans. Wracając do humory zawartego w tej mandze, można by rzecz, że autorka go nie żałowała, często dochodzi do różnorakich spięć między głównymi bohaterami, które kończą się satyrycznymi scenami, autorka również nie żałuje fanserwisu, jest go na bogato, lecz na szczęście nie jest odrażający, lecz przedstawiany w pozytywny sposób, który chciał nie chciał, wywołuje śmiech, lub u najbardziej zagorzałych przeciwników fanserwisu uśmiech na twarzy. Kolejnym plusem "Soul Eater'a" jest brak konkretnego nastawienia na postacie główne i poboczne, mimo iż mamy wykreowane trzy zespoły, jako pierwszoplanowe, to bardzo często widzimy jak wiele postaci jest istotnych dla ogółu fabuły. Charaktery postaci również są przeze mnie pozytywnie odbierane, nie ma powtarzających się schematów, każdy jest inny, a wśród nie brakuje kompleksów takich jak mania symetrii u Kid'a czy chęć bycia pępkiem świata Black Star'a.

Podsumowując "Soul Eater", jest świetną mangą, które powinno zaciekawić każdego fana mang. Kreska zaprezentowana w "Soul Eater" dodaje swojego specyficznego klimatu, który powoduje (bynajmniej u mnie) chęć do czytania jeszcze raz całego tomu, postacie są narysowane w ciekawy, odbiegający od pozostałych mang, sposób, a tła i sceny walki wywierają naprawdę duże wrażenie. Naprawdę gorąco polecam każdemu, kto niema pomysłu na to, co zacząć czytać. Równie gorąco polecam anime, na podstawie właśnie tej mangi.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica, które rozpoczęło prace nad "Soul Eater'em" w 2012 roku. Manga jest jak zwykle wydawana według standardów tego wydawnictwa, nie zawiera obwoluty, lecz rozmiar jak i szczegóły są zachowane z oryginalnego wydania mangi. Tłumaczenie stoi na bardzo dobrym poziomie, co można zauważyć już po pierwszym tomie. Cena mangi to 18.90zł, jak na taki tytuł, jest to naprawdę niewiele.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Soul Eater
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy