Ważna informacja News: Konkurs: Gift Box - Szczęśliwa paczka

Polecamy

Little Nightmares


Typ: Gry konsolowe i PC
Platforma: Playstation 4 / Xbox One / PC
Gatunek: Zręcznościowe, akcja, horror
Premiera: 28.04.2017 (28.04.2017, Polska)
Status: Wydana (Wydana, Polska)
Kategoria wiekowa: 16
Wydawca: Namco Bandai (Japonia), Cenega (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Little Nightmares - "Małe Koszmary", bo to o nich dziś mowa, jest idealnym połączeniem dziecięcych koszmarów znanych z wielu filmów lub animacji przełożonych do świata fanów groteskowych gier. W tym wypadku, dostajemy kilka godzin rozrywki w ponurych lokacjach, w brudnej stylistyce i z ohydnymi stworami.

Little Nightmares ukazuje zmagania małej dziewczynki, w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym, o imieniu Six. Z nieznanych nam powodów bohaterka trafiła do podwodnego obiektu, w którym czeka na nią masa niebezpieczeństw, a jej głównym celem jest przetrwać ten koszmar i wydostać się z pułapki Paszczy.

Rozpoczynając rozgrywkę, od razu w nasze oczy rzuca się stylistyka i klimat bijące z otoczenia. Mamy do czynienia z kilkoma lokacjami, takimi jak kuchnia, sala szpitalna, opuszczone pokoje, w których czają się różne istoty, zarówno wielkie maszkary jak i mniejsze, lecz zabójcze stworzenia. Wszystko to otulone obrzydzającymi ich kreacjami. Choć przygoda bohaterki nie przywołuje strachu, to na pewno mamy na sobie uczucie nie pokoju, a także obraz paskudztw przewijających się wraz z dalszymi losami Six.

Studio Tarsier przywiązało szczególną uwagę do pewnych detali, takich jak otoczenie. Każde z pomieszczeń zostało świetnie odwzorowane, według mnie, na bazie klimatycznych, japońskich horrorów. Jedynym przyjacielem Six jest zapalniczka, która jako jedyna daje jej promyk nadziei na korytarzach i pokojach kompletnie pozbawionych świata. W tym mroku, za każdym rogiem czeka coś nowego, wyrwy w podłodze, spróchniałe deski, czy rozlane, gęste ciecze, swoją konsystencją i barwą przypominające krew.

W plocie wydarzeń nie zapomniano także o potrzebach małej bohaterki, głód odgrywa tutaj znaczącą rolę i często poszukiwanie pożywienia budzi odrazę, z którą musi spotkać się Six.

Paleta audiowizualna, jaką popisali się artyści podczas tworzenia Little Nightmares, uwiedzie każdego fana groteskowych scenerii. Brudne, mroczne miejsca, często odpychające lecz zachowane w klimacie czegoś, co jest nam tak jakby znane, może właśnie z koszmarów młodości? Efekty światła i cienia podczas korzystania z zapalniczki poruszają wyobraźnię, a ścieżka dźwiękowa dopełnia obraz całości.

W przypadku poruszania się w grze, też jest bardzo dobrze. Mamy możliwość obejścia każdej lokacji, poruszania się w wielu kierunkach i w zależności od naszego ustawienia kamera zmienia swoje położenie z każdym następnym krokiem.

Grę serdecznie mogę polecić fanom klimatu, o którym wspominałem w recenzji ale także fanom mrocznych historii czy nawet horrorów. Mnie do gry przykuły teoretycznie proste zagadki i łamigłówki, które dobrze rozwiązane otwierają pole do dalszej rozgrywki, a także czas gry, spędzając przy niej kilka godzin, mam ochotę do niej wrócić w przeciwieństwie do długich tytułów.Na Polski rynek gra weszła za sprawą firmy Cenega, poza standardowymi edycjami na Playstation 4, Xbox One czy PC, do dyspozycji graczy została oddana także Six Edition, która zawiera: figurkę SIX o wysokości 10 cm, pudełko "klatkę" nawiązujące do gry, plakat, zestaw naklejek oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową na CD.

Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Cenega
Skomentuj/Oceń: Little Nightmares
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy