Ważna informacja News: Dragon Ball Daima: Drugi zwiastun i projekty Toriyamy!

Polecamy

JOJO's Bizarre Adventure / ジョジョの奇妙な冒険


Typ: Manga
Autor/zy: Hirohiko Araki
Gatunek: Horror, przygoda, walka
Data publikacji: 1986+ (2020+, Polska)
Status: Wydawana (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 126+ (3+ (2w1), Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Inigo_Montoya


JOJO's Bizarre Adventure - Manga (czy też seria mang) Hirohiko Arakiego – nim, dzięki J. P. Fantastica, przyszło nam doczekać się polskiego wydania – zdążyła dorobić się statusu dzieła kultowego i mógłbym postawić niemałe pieniądze na to, że przy każdej co dłuższej rozmowie dwóch chociażby średnio obeznanych wielbicieli japońskich komiksów ten tytuł pada przynajmniej raz w kontekście najlepszych, najoryginalniejszych, najlepiej zapamiętywanych albo najbardziej specyficznych tytułów.

Można polemizować, czy wszystkie te epitety nie są aby na wyrost, bo przecież spośród tysięcy mang można przywołać tytuły bardziej ambitne, lepsze fabularnie, piękniej narysowane – ale nie można zaprzeczyć, że JoJo zajmuje wśród nich poczesne miejsce, nawet jeśli ambicja autora sprowadza się do przekraczania coraz to dalszych granic groteski.

Bo właśnie tym jest JoJo – groteską. Groteską w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Groteską wykorzystującą sztandarowe elementy różnych konwencji gatunkowo-fabularnych, które Araki szprycuje hormonem wzrostu i którym implantuje dodatkowy chromosom Y. Nie znajdziecie tytułu, w którym mężczyźni są bardziej męscy, mięśniacy bardziej umięśnieni a fryzury równie komiczne.

I tak, biorąc za przykład serię Phantom Blood, którą wydaje J. P. Fantastica w bardzo wygodnym formacie 2w1, dostajemy mieszankę przygód rodem z Indiany Jonesa, powieści Jane Austen, wiktoriańskiej powieści grozy i typowo shōnenowych supersamców wykorzystujących nadludzkie zdolności. Jakby tego było mało, w każdym z wątków Araki popuszcza lejce wyobraźni i pozwala jej zanieść się w najbardziej szalone rejony.

...i w każdej z serii posuwa się dalej.

Można dyskutować nad jakością poszczególnych sag, jednak samo to, że manga jest wydawana od 1986 roku i cieszy się niesłabnącą popularnością, pozwala nam sądzić, że JoJo nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Duży wpływ na to ma unikalna i zarazem genialna w swojej prostocie formuła, jaką wybrał Araki. Mianowicie: nie obserwujemy tu historii jednego protagonisty, ale śledzimy perypetie wielu bohaterów, potomków jednego rodu, istną rodzinną sagę, rozpoczynającą się od samczej rywalizacji Jonatana Joestara z wziętym na wychowanie przez jego ojca Dio Brando, której przypatruje się wisząca na ścianie starożytna maska zaginionego południowoamerykańskiego ludu.

Nie będę, i coś czuję, że nie muszę, zdradzać, gdzie ta rywalizacja ich zaprowadzi. Nie będę pisać też podsumowania, bo wychodzi na to, że marna recenzja z tej recenzji. Nie będę też wskazywać, czy tytuł warto, czy nie warto przeczytać. W zamian za to pozwolę sobie przytoczyć słowa kilku osób na temat JoJo’s Bizarre Adventure:

„Oto mężczyźni, których szukałam” – Danuta Rinn
„Dajcie mi numer do ich stylisty!” – Ru Paul
„Z punktu fizyki klasycznej, JoJo dowodzi, że ile masy, tyle energii” – Albert Einstein
„A ja wtedy powiedziałem: Dio, a może tak byś założył tę maskę?” – Lech Wałęsa
„Gdybym przeczytał JoJo wcześniej, to nie Zaratustra tylko on byłby bohaterem mojej książki” – Friedrich Nietzsche
„Mojej również” – Pan Bóg



Za polskie wydanie JOJO's Bizarre Adventure odpowiada J.P.Fantastica. Wydanie zbiorcze 2w1 w formacie A5, dwie edycje w oprawie miękkiej i twardej. Jeżeli chodzi o kwestie czysto techniczne, czyli jakość wydruku, obwoluta, papier, czyszczenie kadrów i zaadaptowanie ich dla polskiego odbiorcy nie mam zastrzeżeń.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy