Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Highschool of the Dead / 学園黙示録 HIGHSCHOOL OF THE DEAD


Typ: Manga
Autor/zy: Shōji Satō (ilustracje), Daisuke Satō (scenariusz)
Gatunek: Horror, akcja, romans, ecchi
Data publikacji: 2006+ (2011+, Polska)
Status: Wydawana (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 7+ (7+, Polska)
Wydawca: Kadokawa Shoten (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Highschool of the Dead - Grupa nastolatków znajdujących się w swoim liceum doznaje szoku. Właśnie upada ludzka cywilizacja, a do upadku przyczynia się horda wygłodniałych i żądnych krwi zombie... W momencie, kiedy szkoła mogłaby okazać się dla nich wspaniałym schronieniem, okazuje się że sytuacja jest wręcz tragiczna, następuje fala ataków żywych trupów, którzy koszą licealistów jeden po drugim, a nauczyciele nie są żadnym ratunkiem (co najwyżej przekąską), zatem co zrobić aby przetrwać? Odpowiedź na to pytanie stara się odnaleźć grupka uczniów na czele z Takashim Komuro.

W sumie tyle wystarczy, jeżeli chodzi o wątek fabularny, nie ma powodu, aby zdradzać za wiele, dlatego też odniosę się w dalszej części recenzji do głównych aspektów tworzących mangę. Na początek warto zauważyć, że manga ta tworzona jest przez duet Daisuke Satō (scenariusz) oraz Shoji Satō (ilustracje), obaj panowie mają ciekawą historię, pierwszy, skupiał się w przeszłości głównie na scenariuszach do mang, gier oraz nowel, zaś drugi (bez żartów) zajmował się ilustrowaniem mang ecchi i hentai (pewnie się domyślaliście). Wracając do głównego wątku recenzji, manga "Highschool of the Dead" cechuje się kilkoma ciekawymi szczegółami, po pierwsze fabuła, mimo że otrzymujemy tutaj zmasowaną dawkę piersi o astronomicznych rozmiarach, które często żyją swoim życiem i znikąd wyskakujących majtek (zombie też), to nie sprawia to poczucia, że fabuła jest do kitu, wręcz przeciwnie, autor scenariusza wprowadzając zombie do swojego tytułu miał ciekawą koncepcję na ich pojawienie się wśród ludzi, a także genialnie przeprowadza cykle upadku ludzkości. Armagedon, mimo że pojawia się znienacka i szybko, rozwija się w sposób logiczny, który może się podobać fanom nurtu. Czytelnik otrzymuje szkolną mangę w świecie grozy z wieloma mocnymi aspektami wyciągniętymi z rzeczywistości, bowiem gołym okiem można dostrzec detale, które powodują w nas wrażenie, że faktycznie dzieciaki, które zostały zamknięte w pułapce śmierci nagle nie otrzymują super mocy bądź ujawni się w nich wysoki skill w posługiwaniu się białą bronią lub bronią palną.

Poza ciekawą stroną fabularną dostajemy również kilka nietuzinkowych postaci, które specjalnie się nie wyróżniają z tłumu, ale gdy mamy już możliwość poznać je głębiej, okazuje się, że są dość ciekawą i specyficzną grupą ludzi, którym przewodzi wspólny cel, przetrwać za wszelką cenę. Historia posiada naprawdę duże zaplecze postaci, ale wśród głównych bohaterów można wymienić Komuro Takashi, Hirano Kota (kojarzycie?) oraz apetyczne kobitki Busujima Saeko, Miyamoto Rei i Takagi Saya.

Coś o kresce i stronie wizualnej, jeżeli komuś kreska się nie podoba, to już pewnie kwestia gustu, ale mi bardzo przypadła do gustu, mamy wiele dynamicznych scen walki, które zostały świetnie podkreślone, rozłożenie kadrów jest dość interesujące, czasami wydaje się widzieć na stronach przepych, ale w żaden sposób nie odrzuca, ani nie męczy czytelnika. Postacie, co ciekawe tworzone przez kogoś, kto głównie kreował bohaterów wyciągniętych z hentai, są bardzo wyraziste, mimo wrażenia gładkości, twarze są zaprojektowane starannie i jak wcześniej wspomniałem, wyraziste. Choć nie powiem, każdy mój znajomy, podczas lektury tego tytułu zwracał uwagę, że postacie kobiece mają w sobie coś z typowego ecchi (pomijając już obszerne klatki piersiowe).

Na koniec wypadałoby podsumować całość. "Highschool of the Dead" nie należy do tytułów, przy których trzeba oddać się poważnej refleksji, ale na pewno wciąga, fani fanserwisu będą w raju, a ci którzy zanim nie przepadają, powinni przymrużyć oko na ten aspekt tej mangi. Zdecydowanie warto oddać się przyjemności poznania strony fabularnej oraz wizualnej.W Polsce mangę "Highschool of the Dead" wydaje wydawnictwo Waneko. Manga została opatulona w bardzo fajną, gładką obwolutę, układ całości jest estetyczny i zdecydowanie zachęca do tego, aby zajrzeć co jest w środku, a tam znajdziemy niejednokrotnie kolorowe strony, wykonanie jest dobre, lecz do wad można zaliczyć format, do którego osobiście nie jestem przekonany, a także zbyt małe czcionki użyte przy tekstach w dymkach i nie tylko. Tłumaczeniem zajęła się Pani Magdalena Malinowska i wyszło jej to co najmniej dobrze, nie mam nic do zarzucenia tłumaczeniu, nie spotkałem żadnych gaf ze strony działu redakcyjnego, co oczywiście jest na plus.


Recenzent: Reymond
Recenzowane w oparciu wydania Waneko
Skomentuj/Oceń: Highschool of the Dead
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy