Ważna informacja News: Konkurs: FUNKO Shot!

Polecamy

Chirality / キラリティー


Typ: Manga
Autor/zy: Satoshi Urushihara
Gatunek: Ecchi, supermoce, sci-fi
Data publikacji: 1995 - 1997 (2003, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 3 (3, Polska)
Wydawca: Gakken (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Chirality – Akcja dzieje się w dalekiej, bliżej nieokreślonej, przyszłości gdzie rasa ludzka jest już prawie na wymarciu. Wielkie groźne maszyny zwane GM-ami buntują się oraz infekują innych zamieniając ich w maszyny i nastawiając ich przeciw ludziom, którzy ukrywają się w wielkich schronach. Pozostali przy życiu chcą uratować rasę ludzką przed totalną zagładą i postanawiają raz na zawsze rozprawić się ze złymi maszynami. W tym celu muszą powstrzymać "Gai" czyli główny komputer, który stworzył GM-y. Jednak ów komputer wraz z GM-ami nie będzie ich jedynym wrogiem. Czy im się powiedzie? Musicie się tego dowiedzieć sami.

Praktycznie zaraz od początku mamy akcję, nie jest wytłumaczone co to za świat i o co w nim chodzi, wszystkiego dowiadujemy się czytając dalsze strony opowieści. Tytuł potrafi nieźle wciągnąć nawet jeśli niektórzy twierdzą, że jest niskich lotów, mi się czytało dosyć szybko i przyjemnie i to nie ze względu na nagość i elementy yuri, a raczej na roboty i tajemniczą postać o imieniu Caroll i równie tajemniczą Shiori, która w dziwny sposób jest związana z Caroll, między nimi istnieje jakaś dziwna relacja, która z czasem zostaje wytłumaczona.

Historia jest krótka więc bohaterowie nie są zbyt mocno rozbudowanymi postaciami. Autor skupia się głównie na Caroll i Shiori, które są kluczem do ocalenia ludzkości. Otrzymujemy tu wątek miłosny, który w trzecim tomie zostaje nawet skonsumowany. Mamy tu troszkę oklepane schematy i kilka ckliwych tekstów jak to jedno dla drugiego potrafi się poświęcić.

Kreska jest tu dość solidna. Autor bardzo ładnie narysował cały futurystyczny świat. Kreska jest dość dokładna jeśli chodzi o bronie, pojazdy i całą technologię oraz wygląd świata. Troszkę gorzej mają się postacie, chociaż moim zdaniem też są ładnie rysowane, może twarze są mocno do siebie podobne, ale już taki styl autora i nikt tego nie zmieni. To tak samo jakby narzekać na dziwnie i krzywe rzeczy w mangach Pana Ito, po prostu taki styl, tak to ma wyglądać i koniec.

Całość czytało mi się bardzo dobrze. Manga nie jest zbyt wysokich lotów, niektórzy by jej śmiało dali 5, góra 6 oczek, a ja daję 7 bo mnie wciągnęła i została ładnie wydana. Takie duże tomiszcza, a pochłonąłem wszystkie trzy w jeden wieczór. Nawet niektóre nowe Mega Mangi rozkładałem sobie na dwa podejścia, a to poszło wszystko za jednym razem. Dobra, krótka, rozrywkowa seria. Czyta się łatwo i przyjemnie, a jak ktoś lubi yuri to spodoba mu się pewnie jeszcze bardziej.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga została wydana w większym formacie niż przeciętne wydania JPF-u. Jest to tak zwany "Deluxe" czyli stary odpowiednik dzisiejszego cyklu pod nazwą "Mega Manga". Wydanie w niczym nie umniejsza względem obecnego cyklu, ten sam duży format, kolorowe strony, ładne obwoluty, mało tego, papier i druk wydaje się być o wiele lepszej jakości niż obecny używany w cyklu MM. Manga wydaje się przez to o wiele bardziej solidniejsza i wygodnie się ją czyta. Jedno mnie tylko drażniło, nie zostały przetłumaczone rozdziały i onomatopeje bezpośrednio w mandze tylko na odrębnej karteczce dołączonej do każdego tomiku, to było nieco niewygodne i sobie darowałem w sumie zerkanie na te karteczki bo tylko psuły całą frajdę z czytania.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy