Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Zoo Zimą / 冬の動物園


Typ: Manga
Autor/zy: Jirō Taniguchi
Gatunek: Okruchy życia
Data publikacji: 2008 (2009, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shōgakukan (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Zoo Zimą - Akcja komiksu rozpoczyna się w 41 roku ery Shōwa (1966). Mitsuo Hamaguchi, zatrudniony w zakładzie tekstylnym w Kioto, często odwiedza ZOO i tam rysuje. Pewnego dnia spotyka swojego kolegę z czasów szkolnych, ten wiedząc, że Mitsuo ma wielki talent proponuje mu aby został asystentem mangaki. Hamaguchi przenosi się do Tokio gdzie ma zostać asystentem słynnego mangaki Kondo Shiro. Pod skrzydłami Shiro, młody Mitsuo doskonali swoje umiejętności, nabiera pewności siebie i podejmuje najważniejszą decyzje w swoim życiu, chce stworzyć własny komiks. Wszystko wydaje się być piękną historią do czasu przyjazdu starszego brata, który ma zamiar sprowadzić Hamaguchiego do domu, a to dopiero początek historii...

"Zoo Zimą" jest powieścią obyczajową, ukazującą codzienne życie, może wydawać się nudnym tworem. Jednak tak nie jest, komiks mówi o ważnych momentach w życiu młodego człowieka. Przedstawione jest to w sposób prosty i naturalny jak na Jirō Taniguchiego przystało. Można zauważyć se sporo czerpał ze swojego doświadczenia. Jirō pokazuje nam że można stworzyć bohaterów bardzo zwyczajnych, mających problemy jak każdy normalny człowiek, których można lubić od samego początku.

W "Zoo Zimą" możemy dostrzec to że Jirō ukazuje nam jak ważna jest samorealizacja, pomoc znajomych czy też miłość. Dzięki przekonującym postaciom, świetnym prowadzeniu historii i wspaniałej, wręcz perfekcyjnej kresce komiks pochłaniamy bardzo szybko. Niewielki niedosyt pozostawia nierozstrzygnięte zakończenie, bez typowego happy endu, ale również bez zagłębiania się w przyszłość Hamaguchiego.

Komu mogę polecić ten komiks? Na pewno osobom chcącym zobaczyć prace i życie mangaki, a przede wszystkim fanom twórczości Jirō Taniguchiego. Na pewno nie polecam osobom które oczekują sporej dawki akcji, czy też przedstawienia historii jak w "Bakumanie".Za rodzime wydanie odpowiada wydawnictwo Hanami. Cena mangi to 32.90 zł, wydana została w formacie 150 x 210 mm. W Polskim wydaniu mamy do czynienia z miękką oprawą ze skrzydełkami i białym śliskim papierem dość dobrej gramatury. Tłumaczenie jak na Hanami przystało, czyli bardzo dobre, za które odpowiada Pan Radosław Bolałek. Błędów językowych, literówek czy słabej edycji nie dostrzegłem.


Recenzent: Samael
Recenzowane w oparciu wydania Hanami
Skomentuj/Oceń: Zoo Zimą
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy