Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Vassalord. / ヴァッサロードTyp: Manga
Autor/zy: Chrono Nanae
Gatunek: Drama, fantasy, kryminał, tajemnice
Data publikacji: 2006 - 2013 (2012 - 2013, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 7 (7, Polska)
Wydawca: Mag Garden (Japonia), Studio JG (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Vassalord. - Charles J. Chrishunds, główny bohater, którego życie już na starcie nie było zbyt kolorowe, od małego miał pod górkę, lecz pewien człowiek, a raczej wampir, odmienił jego los... Cherry, bo tak mówią Charlesowi, jest wysłannikiem Watykanu, coś jednak różni go od pozostałych sługusów Boga, Cherry jest bowiem wampirem, a także cyborgiem. Zdumiewające połączenie nieprawdaż? Jednak pomimo tego, jaką istotą jest Charles, nie przeszkadza mu to w byciu wiernym przykazaniom Boga. Cherry pragnie zostać duchownym, podąża drogą naznaczoną bez biblię, a także wszędzie zabiera ze sobą swój różaniec. Problemem jest jednak fakt, iż od czasu do czasu przypomina o sobie wampirza natura, której do końca nie potrafi zadusić i w tym miejscu pojawia się oczywiście kompan naszego księdza-wampira-cyborga, Johnny Rayflo, bóstwo wśród mężczyzn, prawdziwy playboy w oczach niewiast. Johny to praktycznie wszystko co złe i niedobre w pięknym opakowaniu (nie powiem, z czym mi się to kojarzy). Jednak największą wadą John'ego dla Charles'a zdaje się być to, że również jest wampirem, w gruncie rzeczy tym, który go w wampira przemienił. Dlatego też Charles stał się łowcą wampirów, wędrując po świecie wykonuje misje wymierzając sprawiedliwość nieśmiertelnym istotom z ramienia Watykanu, liczy bowiem, że to przyniesie mu ułaskawienie, za swoją dziką naturę...

To już kolejna manga, którą przyszło mi recenzować, o podłożu religijnym, znów mamy motyw walki dobra ze złem i znów mamy oblicze Watykanu. Jednakże takie tytuły bywają dla mnie interesujące, zatem bez wahania sięgnąłem po ten tytuł. "Vassalord." posiada wiele stron, z czego większość odebrałem pozytywnie. Manga od strony fabularnej stoi na dobrym poziomie, mimo pierwszego wrażenia, że historia nie będzie złożona, z czasem zdajemy sobie sprawę, jak bardzo wszystkie poznane czynniki zaczynają składać się w jedną całość. Ciekawym ruchem autorki "Vassalorda." jest dodawanie i mnożenie kolejnych niewiadomych, kiedy odpowiedzi mamy jak na lekarstwo, ale uważam to za ważny dla tego tytułu element, bowiem otrzymujemy wiele retrospekcji i wyrywków z rozmów, które same budują napięcie i pozwalają nam na poruszenie własnej logiki i dedukcji.

W tym tytule znajdziemy wiele istotnych czynników, które rozbudowują obraz całości, jest tu jednak coś, co wielu uważa za nienormalne, oczywiście chodzi o więź pomiędzy tymi dwoma panami. Tutaj należy wyjaśnić tą sprawę i wyprowadzić czytelnika z błędu. Więź między Cherry'm, a John'em jest widoczna, wielokrotnie mamy wrażenie, że panowie czują do siebie coś więcej niż tylko zwykłą, przyjacielską przyjaźń. Nie jest to jednak więź miłości, tutaj w grę wchodzi raczej więź między "panem", a "sługą", John przemienił Charles'a w wampira, płynie w nich więc ta sama krew, co sprawia iż często zbliżają się do siebie, lecz prócz wgryzania się w siebie, do niczego większego nie dochodzi, zatem nie jest to typowy yaoi, który odstraszy męskiego czytelnika.

O kresce można by powiedzieć wiele, szczególnie dobrego, Nanae Chrono świetnie wdrąża tła do konkretnych sytuacji, szczególnie scen walk, których nie brakuje, aczkolwiek nie są, na szczęście, na siłę przedłużane. Postacie są kreowane na atrakcyjne i takie w rzeczywistości się wydają, widać różnorodność urody, znaki szczególne oraz ciekawy design.

"Vassalord." to naprawdę dobry tytuł nie tylko dla fanów wampirów, który jest w dzisiejszych czasach na fali, ale także dla wszystkich z poczuciem humoru i pociągiem do rozwiązywania zagadek i tajemnic. Humor nie jest męczący, ani wprowadzany na siłę, wystarczy spojrzeć na John'a, który uwielbia dzieci z wielkimi oczami, kocha pandy i wszystko co słodko się prezentuje. Zagadki i tajemnice z każdym rozdziałem są coraz rozbudowane, dlatego to tytuł, który pozwala czytelnikowi zabawić się w detektywa.W Polsce za ten tytuł zabrało się wydawnictwo Studio JG, które swoje wydanie wyceniło na 19.90zł, co mieści się w normie dla każdego fana mang. Jak już Studio JG nas przyzwyczaiło wydanie posiada obwolutę wykonaną z porządnego papieru, zostały zachowane szczegóły z oryginalnego wydania. Tłumaczeniem zajęła się Paulina Ślusarczyk, wszystko wydaje się wykonane z bardzo porządnie, zdania trafiają bezbłędnie w sytuacje, dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie. Zastanawiają mnie tylko jedno, dlaczego niektóre zdania nie zostały przetłumaczone, przykładowo "Good boy" czy modlitwy, jednak nie są to motywy, do których mógłbym się przyczepić i dlatego oceniam polskie wydanie na ocenę bardzo dobrą.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Studio JG
Skomentuj/Oceń: Vassalord.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy