Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Tomie / 富江


Typ: Manga
Autor/zy: Junji Itō
Gatunek: Horror
Data publikacji: 1987 (2015, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (2, Polska)
Wydawca: Asahi Sonorama (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Tomie - Historia podzielona na kilka odrębnych wątków, które łączy w sumie jeden, niezwykle urodziwa, zabójczo uwodzicielska i kapryśna kobieta, Tomie, która samą obecnością potrafi sprowadzić na człowieka nieszczęście, kończące się tylko na dwa sposoby, albo zauroczony albo ona sama musi stracić życie?!

Jak przystało na Junjiego Itō czytelnicy otrzymali horror, który jak zwykle na swój sposób odbiega od tego, co dane jest nam kojarzyć z tym gatunkiem. W przypadku "Tomie", nie mamy szczególnie zaciśniętego wątku, który buduje grozę i poczucie niepewności, za to otrzymujemy jedną bohaterkę, Tomie, która łączy wszystkie drobne historie.

Tomie, jak wcześniej wspomniałem, jest piękną i młodą dziewczyną, która gdzie tylko się pojawi, tam budzi zazdrość, a zarazem zdobywa męskie serca, do tego stopnia, iż jej kochankowie popadają w obłęd. Na każdy jej kaprys, zachciankę lub słowo mężczyźni potrafią postawić się w sytuacji bez wyjścia, które kończy się często nieszczęściem lub śmiercią. Jak przystało na dobry horror, ktoś musi stracić życie, i tak jest też w tym wypadku. Nieszczęśnicy zakochani w Tomie często tracą życie, zabijają się nawzajem, to jeszcze na domiar tego, często nie oszczędzają też samej Tomie, która nie jest zwykłą kobietą. Ta jak się okazuje jest na swój sposób nieśmiertelna, potrafi się odbudować z najmniejszej części swojego ciała! Gdy pada ofiarą brutalnego morderstwa, takiego jak śmierć w skutek poćwiartowania ciała potrafi odrodzić się w kilku sztukach, zwiększając tym samym grono potencjalnych ofiar.

W "Tomie" otrzymujemy to co najlepsze od Junjiego Itō, niezwykłą oprawę wizualną, która łączy w sobie realistyczne rysunki z efektami znanymi z twórczości tego mangaki, czyli elementami, które potrafią człowieka po protu obrzydzić. Choć nie wszystkim te elementy mogą się przypodobać. Za co pochwaliłbym jeszcze Ito? Zdecydowanie za osadzenie historii w codzienności, zwykli ludzie, którzy oderwani od swojego szarego życia stają się elementem gry, której sensu na próżno odszukiwać.Za Polskie wydawnie odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica, które przygotowało nam kolekcję Horrorów Juniego Itō. Wydanie w formacie A5 znanym z Mega Mang naprawdę wygląda świetnie, kolorystyka oraz oprawka sprawia, iż oba tomy wyróżniają się na tle pozostałych tytułów. Polskie wydanie "Tomie" to mangowy debiut Damiana Stankowskiego, który zdecydowanie sprostał wyzwaniu, które postawiło przed nim wydawnictwo.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Tomie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy