Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Tokyo Mew Mew / 東京ミュウミュウ


Typ: Manga
Autor/zy: Mia Ikumi (ilustracje), Reiko Yoshida (scenariusz)
Gatunek: Magical girls, komedia, romans, fantasy
Data publikacji: 2000 - 2003 (2005 - 2007, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 7 (7, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (6/10)


Tokyo Mew Mew - Ichigo Momomiya, przeciętna gimnazjalista o przeciętnych potrzebach i marzeniach, podkochująca się oczywiście w super przystojnym i wybitnym młodzieńcu. Na swojej randce z wymarzonym chłopakiem staje w obliczu czegoś nie typowego i nie chodzi tu o zbyt wczesnego buziaka, bowiem Ichigo przez dziwny incydent mający miejsce w jej okolicy stała się... dziewczynką-kotem z super mocami, teraz Ichigo oraz kilka jej przyjaciółek musi stawić czoło wrogowi z kosmosu, któremu głowę zakrząta podbój błękitnej planety.

To tak z grubsza o fabule, a raczej wprowadzeniu do niej. Jeżeli jesteś czytelnikiem wymagającym krwi, to raczej jej tu nie zastaniesz, jeżeli jesteś czytelnikiem wymagającym czarnego humoru, to raczej go tu nie zastaniesz, jeżeli chcesz pączka... to może go znajdziesz w Cafe Mew Mew, ale na pewno znajdziesz tutaj masę pozytywnego humoru, o który zadba grupa wojowniczek mających na celu pozbawienie kosmitów jakichkolwiek nadziei na przywłaszczenie sobie naszej planety, a także znajdziesz tutaj masę akcji i gagów, których nie powstydziłaby się autorka znanej wszystkim mangi "Sailor Moon".

Jak już wspominałem, Ichigo za pomocą genów dzikiego kota, które znalazły się w jej ciele, stała się orędowniczką przywrócenia ekologicznego ładu na Ziemi, bowiem ów najeźdźcy z kosmosu mają bardzo brudne metody przejmowania błękitnej planety, najprościej w świecie mówiąc zanieczyszczają jej środowisko, dlatego celem Ichigo, Mint, Lettuce, Purin oraz Zakuro jest ochrona środowiska, a także przepędzenie wrogów z Ziemi. Każda z dziewczyn posiada w sobie gen rzadkiego okazu stworzenia, dzięki czemu potrafi się transformować w Mew Mew i toczyć boje z wrogiem. To wszystko oczywiście musi być opatulone mięciutką powłoką romansu, w który, jakżeby inaczej, zamieszana jest główna bohaterka, choć sama wydaje się być wpatrzona w jednego pięknisia, to o jej zainteresowanie stara się kilku młodzieńców, w tym nawet osobnik z przeciwnej strony barykady.

Jeszcze coś o kresce i ogólnej prezentacji mangi. Kreska mangi jest zdecydowanie przyjemna, zaliczam ją do tych, o których chyba już świat zapomniał, wydaje się być prosta, a zarazem bardzo przyjemna, kadry choć nie są nasycone wybujałymi elementami, to postacie prezentują się sympatycznie i jak na swój gatunek estetycznie. Zdecydowanie jest to jedna z nielicznych mang tego typu, które mogę pochwalić za kreskę.

Po pewnym czasie, pojawia się wrażenie, że czytamy poradnik przygotowany przez szalonych ekologów, którzy za wszelką cenę starają się dać nam domyślenia, czy jednak nie warto ratować naszej planety, naszej natury, bowiem niby tytuł nie wymaga od czytelnika za wiele, w sumie wystarczy umiejętność czytania, ale ma w sobie dość ciekawy motyw przewodni, któremu przecież przyglądamy się od dawna.

Czytelnik zabierający się za ten tytuł powinien przygotować się na dużą dawkę humoru, a także zaopatrzyć się w bagaż dystansu, bowiem manga jest nasycona stereotypami wsadzonymi w shōjo, co niektórych czasami może drażnić, ale w sumie nie powinno (piszę to mając pełną świadomość).W naszym kraju mangę wydało wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga liczy siedem tomów i w polskim wydaniu została pozbawiona obwoluty, nie ma także kolorowych stron, ale wynagradza to zdecydowanie świetne tłumaczenie Pana Pawła Dybały, który jak już przyzwyczaił wszystkich czytelników, lubi na koniec rozjaśnić nam pewne kwestie. Krążą mity, iż niestety tytuł sprzedawał się słabo, ale osobiście uznałem to za niedocenienie tytułu przez polskich czytelników, niżeli za słaby produkt.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Tokyo Mew Mew
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy