Ważna informacja News: Dragon Ball Daima: Drugi zwiastun i projekty Toriyamy!

Polecamy

Tokyo Ghoul / 鏉变含鍠扮ó


Typ: Manga
Autor/zy: Sui Ishida
Gatunek: Dramat, horror, krymina艂
Data publikacji: 2011 - 2014 (2015 - 2017, Polska)
Status: Zako艅czona (Zako艅czona, Polska)
Ilo艣膰 tom贸w: 14 (14, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: | Black


Tokyo Ghoul - Chocia偶 m贸wi si臋, 偶e ludzie stoj膮 na szczycie 艂a艅cucha pokarmowego... istniej膮 stworzenia, kt贸re poluj膮 na nich tak, jak poluje si臋 na zwierzyn臋. Bestie, kt贸re s膮 艂akne ludzkiej padliny nazywane s膮 ghulami. - To wprowadzenie do historii mangi autorstwa Sui Ishidy najlepiej obrazuje to co czeka nas w fabularnej podr贸偶y po 艣wiecie gdzie cz艂owiek nie tylko zmaga si臋 z przest臋pcami, ale tak偶e z prawdziwymi, 偶膮dnymi krwi bestiami. Lecz czy mimo tego opisu owe bestie mog膮 by膰 stawiane tylko w jednym 艣wietle?

Tokyo Ghoul to historia, do kt贸rej zabiera艂em si臋 od d艂u偶szego czasu, jednak sporo rzeczy wskakiwa艂o na moj膮 list臋 priorytet贸w zwi膮zanych z mang膮, anime czy serialami wy偶ej ni偶eli ten tytu艂, ale dzi艣 korzystaj膮c z mo偶liwo艣ci zrecenzowania tej historii w ko艅cu mog臋 jej po艣wi臋ci膰 czas. Fala popularno艣ci tego tytu艂u od zawsze by艂a dla mnie interesuj膮ca, tym bardziej, 偶e nie jest to kolejny sh艒nen, po kt贸rego si臋gaj膮 g艂贸wnie m艂odzi fani i cho膰 powsta艂y na bazie mangi adaptacje anime, to jednak naturalnym krokiem jest sk艂onienie si臋 do poznania mangi, kt贸ra wed艂ug wielu jest najczystsz膮 kwintesencj膮 my艣li tw贸rcy.

Ishida wprowadza nas do 艣wiata bardzo kr贸tk膮, ale konkretn膮 notk膮 i bardzo wymown膮 ilustracj膮, a sam g艂贸wny bohater, Ken Kaneki te偶 nie ma 艂atwo. Ledwie po kilkunastu stronach Kaneki, poczciwy student lubi膮cy dobr膮 lektur臋 staje oko w oko z gro藕b膮 utraty 偶ycia w ten sam spos贸b, o kt贸rym niewiele wcze艣niej s艂ysza艂 z telewizyjnych informacji. Pi臋kna dziewczyna, kt贸ra jak do tej pory by艂a celem westchnie艅 m艂odego studenta, okaza艂a si臋 by膰 ghulem, kt贸ry upatrzy艂 sobie w nim smaczny k膮sek na kolacj臋. Przypadek lub nie sprawi艂, 偶e rusztowania spadaj膮ce na nich "uratowa艂y" m艂odzie艅ca lecz aby prze偶y膰 lekarze nie艣wiadomi tym kim by艂a towarzysz膮ca mu dziewczyna decyduj膮 si臋 na transplantacj臋 organ贸w Kanekiemu, czyni膮c go tym, czego tak obawia艂 si臋 ch艂opak. Na pomoc bohaterowi przychodz膮 Yoshimura i Touka Kirishima, kt贸rzy prowadz膮 kawiarni臋 Anteiku.

To tyle je偶eli chodzi o wprowadzenie fabularne, reszt臋 tej historii naprawd臋 warto pozna膰 samemu, ale teraz co艣 o tym jakie odczucia towarzysz膮 mi po lekturze kilku pierwszych tom贸w. To co by艂o mi dane pozna膰 w Tokyo Ghoul prezentuje si臋 bardzo dobrze, wida膰 偶e jest autor ma pomys艂 na to jak prowadzi膰 histori臋 sprawnie przechodz膮c z jednego w膮tku do drugiego, przedstawiaj膮c kolejnych bohater贸w, zar贸wno tych dobrych i z艂ych po obu stronach barykady, lecz to konflikt mi臋dzy lud藕mi a ghulami jest najwa偶niejszym t艂em ca艂ej historii, w kt贸r膮 wpada Kaneki.

W Tokyo Ghoul kolejny raz mo偶emy zobaczy膰 motyw istot, kt贸re 偶ywi膮 si臋 ludzkim mi臋sem i 偶yj膮 w cieniu spo艂ecze艅stwa tak aby m贸c egzystowa膰, a jednocze艣nie nie pa艣膰 ofiar膮 ludzkich s艂u偶b. To co wyr贸偶nia t臋 pozycj臋 od pozosta艂ych historii o wampirach i zombie to fakt, 偶e Ghule 偶yj膮 tak samo jak my, staraj膮 si臋 prowadzi膰 zupe艂nie normalne 偶ycie w otaczaj膮cym ich 艣wiecie, co ciekawe Sui Ishida przek艂ada na spo艂ecze艅stwo Ghuli r贸wnie偶 nasze cechy, spotykamy bowiem w艣r贸d bohater贸w tych, kt贸rzy robi膮 wszystko aby nie rani膰 ludzi staraj膮c si臋 jedynie prze偶y膰, ale nie brakuje r贸wnie偶 psychopatycznych postaci, kt贸re korzystaj膮c ze swoich mocy i mo偶liwo艣ci czerpi膮 rado艣膰 z zabijania swoich ofiar w niezwykle brutalny spos贸b.

Ka偶dy kolejny tom tej mangi wprowadza nowych bohater贸w zar贸wno ludzi jak ghuli i cho膰 najwa偶niejszym bohaterem jest Kaneki to pozosta艂a obsada dostaje odpowiednio du偶o czasu do swojej roli, dzi臋ki temu z 艂atwo艣ci膮 mo偶na pozna膰 charakter i intencje danej postaci. Jest to do艣膰 spory wysi艂ek ze strony Ishidy gdy偶 ze wzgl臋du na ilo艣膰 tom贸w jakie zosta艂y wydane to przestrze艅 dla nich wydaje si臋 by膰 zdecydowanie niewielka, a nale偶y pami臋ta膰 偶e to g艂贸wny bohater przechodzi przemian臋 w艂asnego bytu - ze zwyk艂ego ch艂opaka, na ghula czuj膮cego nieopart膮 pokus臋 po偶ywienia si臋 ludzkim mi臋sem.

Mimo p臋dz膮cego tempa fabu艂y, znajduje si臋 w niej miejsce na ukazanie wielu aspekt贸w 偶ycia spo艂eczno艣ci ghuli, takich jak hierarchia, intencje, "偶erowiska", ukazane s膮 tak偶e (g艂贸wnie za spraw膮 Kanekiego) takie ciekawostki jak spo偶ywanie produkt贸w spo偶ywczych przygotowanych z my艣l膮 o ludzkiej diecie przez ghuli i tego skutki.

Na roz艂o偶enie fabu艂y na czynniki pierwsze i podsumowanie zako艅czenia przyjdzie jeszcze czas, lecz w tej chwili mog臋 艣mia艂o przyzna膰, 偶e kilka pierwszych tom贸w stoi na tyle dobrym poziomie, 偶e we wspomnianych priorytetach na pewno Tokyo Ghoul wskoczy艂 na jedno z pierwszych miejsc mojej listy. Na koniec wspomn臋 jeszcze o ilustracjach, te wygl膮daj膮 interesuj膮co, Sui Ishida stara si臋 operowa膰 czerni膮 i rozmyciem tak, aby jak najlepiej zaprezentowa膰 miejsca i sytuacje, w jakich znajduj膮 si臋 bohaterowie. Projekty postaci przypad艂y mi do gustu, nie s膮 przesadzone szczeg贸艂ami lecz s膮 r贸偶norodne, a to bywa wa偶n膮 zalet膮.

Zobacz alternatywn膮 recenzj臋 autorstwa: Inigo_Montoya

Tokyo Ghoul 鈥 Manga, kt贸rej autorem jest Ishida Sui, zd膮偶y艂a ju偶 zdoby膰 spor膮 popularno艣膰, szczeg贸lnie dzi臋ki kilku seriom anime. Swego czasu tytu艂 ten prze偶ywa艂 swojego rodzaju boom, fan贸w Tokyo Ghoula mo偶na by艂o napotka膰 na ka偶dym kroku w mangolubnej cz臋艣ci internetowego i nie tylko internetowego 艣wiatka - nie by艂o chyba osoby, kt贸ra by o nim nie s艂ysza艂a, nie ogl膮da艂a. Prawie nie by艂o. Mimo zalewu grafik i gif贸w z anime, mimo rzesz przebranych w maski ghouli cosplayer贸w na konwentach, a mo偶e w艂a艣nie z tego powodu, szerokim 艂ukiem omija艂em ten tytu艂. Dlaczego?

Historia przedstawiona w Tokyo Ghoulu dzieje si臋 w bli偶ej nieokre艣lonym czasie, przypominaj膮cym wsp贸艂czesno艣膰, z t膮 tylko r贸偶nic膮, 偶e na Ziemi po艣r贸d ludzi egzystuj膮 przypominaj膮ce ich drapie偶niki: Ghoule, kt贸re 偶ywi膮 si臋 ludzkim mi臋sem 鈥 specjalne oddzia艂y policji wyznaczone do walki z nimi patroluj膮 ulice Tokyo. Manga opowiada o m艂odym studencie, Kenie Kanekim, kt贸ry zostaje napadni臋ty przez ghoula, a w wyniku niespodziewanego zbiegu okoliczno艣ci (czy na pewno? to jedna z tajemnic, kt贸ra w trakcie fabu艂y otwiera si臋 przed czytelnikiem), staje si臋 p贸艂-ghoulem i odt膮d mo偶e 偶ywi膰 si臋 jedynie lud藕mi. Jako, 偶e jest typowo kryszta艂owym bohaterem sh艒nen (manga pono膰 nale偶y do kategorii seinen, jednak jak dla mnie wi臋cej wyr贸偶nik贸w odpowiada typowo sh艒nenowej historii), ta perspektywa nie za bardzo mu odpowiada. Z czasem poznaje innych ghouli, ich 艣wiat, metody walki 鈥 oraz przychodzi mu wej艣膰 w drog臋 艂owcom ghouli. Oczywi艣cie, w pakiecie dostajemy obra偶on膮 na ca艂y 艣wiat tsundere, uganiaj膮cego si臋 za dziewczynami przyjaciela g艂贸wnego protagonisty (kt贸ry okazuje si臋 wcale nie by膰 takim g艂upkiem), tajne stowarzyszenia i mentora, kt贸ry wie wi臋cej ni偶 m贸wi. Oraz legend臋 o wielkim ghoulowym herosie i kilka tajemnic do rozwik艂ania. To wszystko to jednak troch臋 zbyt ma艂o, by oceni膰 mang臋 lepiej ni偶 solidnego przeci臋tniaka.

Tyle, 偶e Tokyo Ghoul oferuje znacznie wi臋cej. Przedstawiona historia jest niezwykle dojrza艂a mimo typowo sh艒nenowych dowcip贸w i zawi膮za艅 akcji. Jedn膮 mocn膮 stron膮 jest poznanie 偶ycia ze strony potwora 鈥 nie tylko jako niezmordowanego 艂owcy-nadcz艂owieka albo bojownika poluj膮cego na szubrawc贸w, by w ten spos贸b p贸j艣膰 na kompromis ze swoj膮 natur膮. Manga ukazuje nam ca艂e spektrum mo偶liwych postaw i zachowa艅 skrywaj膮cych si臋 w ludzkiej wi臋kszo艣ci ghouli, pozwala odnale藕膰 cz艂owieka w potworze. Z drugiej strony, co jest kolejnym atutem Tokyo Ghoula, poznajemy problem z obydwu perspektyw 鈥 ludzi i potwor贸w 鈥 i autor nie wskazuje nam palcem, kt贸ra grupa ma s艂uszno艣膰, nie nakre艣la jednych jako tych dobrych, a drugich jako tych z艂ych. Czytelnik mo偶e uto偶samia膰 si臋 z obydwoma obozami, poniewa偶 racje jednych i drugich s膮 podobnie przekonuj膮ce. Dobre i z艂e mog膮 by膰 w tej mandze jednostki (aczkolwiek w wi臋kszo艣ci przypadk贸w i pod t膮 kategoryzacj膮 kryje si臋 znak zapytania, kiedy mamy okazj臋 wejrze膰 w motywy post臋powania przewijaj膮cych si臋 przez histori臋 postaci), ale nie ca艂a spo艂eczno艣膰.

Oczywi艣cie, mo偶na si臋 domy艣le膰, jak膮 rol臋 koniec ko艅c贸w przyjdzie odegra膰 g艂贸wnemu protagoni艣cie, jest to element stosunkowo najbardziej jasny zatem najmniej interesuj膮cy, jednak ca艂a droga do tego punktu jest poprowadzona w intryguj膮cy spos贸b, a stawiane przed czytelnikiem zagadki powoduj膮, 偶e fabu艂a niesamowicie wci膮ga.

Warstwa wizualna Tokyo Ghoula prezentuje si臋 gorzej ni偶 fabularna. Nie oznacza to, 偶e kreska jest ma艂o estetyczna czy niedopracowana: Ishida Sui po艣wi臋ca wiele uwagi, by szczeg贸艂owo odda膰 pokazywane lokacje, by obraz wsp贸艂gra艂 z wielkimi emocjami targaj膮cymi bohaterami, dobitnie oddaje brutalizm w jednych sytuacjach i romantyzm (w klasycznym znaczeniu!) w innych. Niestety, gdy przychodzi do scen akcji, star膰 mi臋dzy przeciwnikami, przewa偶nie nie spos贸b si臋 zorientowa膰, co w艂a艣ciwie dzieje si臋 na rysunkach. Jest to element, kt贸ry wymaga najwi臋kszego dopracowania. Nie zapad艂y mi w pami臋膰 tak偶e 偶adne pokazowe kadry, uj臋cia na ca艂膮 stron臋 czy nawet dwie, w kt贸rych autor wykorzystuje okazj臋, by da膰 upust swojemu talentowi plastycznemu, a czytelnikowi daje okazj臋, by zachwyci艂 si臋 samym obrazem. Jest to mankament, kt贸ry ci膮gnie mocno w d贸艂 ostateczn膮 ocen臋.

Tokyo Ghoul cieszy艂 si臋 jeszcze niedawno mo偶e nie szalon膮 popularno艣ci膮, jednak jest tytu艂em powszechnie znanym, posiadaj膮cym oddanych fan贸w 鈥 ale do tej pory nie si臋gn膮艂em po niego, dlaczego? Nie mam poj臋cia! Cho膰 nie by艂em entuzjastycznie nastawiony do tej mangi, okaza艂a si臋 nie tylko godnym uwagi, nie tylko godnym polecenia, ale wr臋cz 艣wietnym tytu艂em, zas艂uguj膮cym na solidne osiem gwiazdek.



Mang臋 na polski rynek wypu艣ci艂o wydawnictwo Waneko. Pod wzgl臋dem czysto technicznym mamy tutaj kawa艂ek w pe艂ni profesjonalnej roboty ze strony wydawcy. Mang臋 czyta si臋 dobrze, nie ma mankament贸w, kt贸re odci膮ga艂yby od rozrywki. Jedyne, co nie przypad艂o mi do gustu, to koncept ok艂adek. Zupe艂nie nie wiem, co autor mia艂 na my艣li, stawiaj膮c na tak膮 koncepcj臋 estetyczn膮: szczeg贸lnie 偶e niekt贸re postaci nawet nie s膮 do siebie podobne. Niestety, polski wydawca prawdopodobnie nie mia艂 w tej sprawie wiele do powiedzenia 鈥 Tokyo Ghoul jest przyk艂adem, 偶e nie warto ocenia膰 zawarto艣ci po ok艂adce.


Materia艂 chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrze偶one. Dalsze rozpowszechnianie artyku艂u tylko za zgod膮 wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy