Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Stigmata ~Święty w ogniu wykuty~/ スティグマータ ~赤煉の聖者~


Typ: Manga
Autor/zy: Yasung Ko
Gatunek: Drama, fantasy, historyczny, supernatural
Data publikacji: 2006 - 2007 (2012, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 3 (3, Polska)
Wydawca: Mag Garden (Japonia), Studio JG (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Stigmata - Mija dziesięć lat od momentu zakończenia Świętej Wojny, która toczyła się między światem ludzi, a demonów. Papież obawiający się demonów, które zaczęły odzyskiwać swoją moc, powołuje do życia specjalną organizację, RADEM. W tym czasie, w niewyjaśnionych okolicznościach giną dawni bohaterowie Świętej Wojny, aby dowiedzieć się co przytrafia się weteranom poprzedniej wojny, do akcji zostają wysłani członkowie tajnego stowarzyszenia RADEM. Na nadzwyczajnym posiedzeniu, zwołanym przez jednego z wysoko postawionych kardynałów zostaje poruszona kwestia obecnego problemu... Podjęto decyzję, aby odnaleźć Ojca Gabriela Iotę, jednego z wielkich bohaterów poprzedniej wojny, temu zadaniu ma podołać siostra Rose.

Tak mniej więcej można streścić wstęp do głównej fabuły tego tytułu. Zapewne znajdą się osoby, które na samą myśl o ponownym użyciu tematu kościoła, Watykanu, uzbrojonych po zęby księży (ewentualnie zakonnic) będą chciały dać sobie spokój z lekturą "Stigmaty", jednak w moim odczuciu popełniłyby błąd. Sama seria złożona jest z trzech tomów, jednak nie sprawiło to problemu autorce, aby w tych trzech tomach zamieścić najbardziej interesujące mnie cechy, czyli dobry humor, ciekawą fabułę oraz wprowadzanie do gry ważnych dla akcji elementów. Czytając można zauważyć, jak autorka powoli usuwa nieistotne pionki, aby w zamian rozwinąć wątek głównego bohatera.

Warto na chwilę zatrzymać się przy głównym bohaterze, bohaterze Świętej Wojny, Gabrielu Iocie, od pierwszego momentu rzuca się w oczy jego shounen'owe nastawienie, czyli najeść się do syta, a także "odpalić pełną moc". Postać pełna dobrego humoru, której nie brakuje odwagi do walki z największymi wyzwaniami, a tych demoniastych wyzwań akurat nie brakuje. Drugą z istotniejszych postaci jest siostra Rosa, w jej wypadku od razu w oczy rzuca się kilka szczegółów... Zwłaszcza nadmierne roztrzepanie, jest osobą dość narwaną niestroniącą od gaf, jej poszukiwania Gabriela dokładnie to ukazują.

Nie męcząc już wątku dwóch najistotniejszych postaci można śmiało przejść do oprawy, a ta szczególnie wpadła mi w oko. Od samego początku, gdy w moje ręce wpadł pierwszy tom tej mangi, moją uwagę przyciągnęła ładna kreska, nie wiem dlaczego, ale skojarzyła mi się od razu z "Fullmetal Alchemist". Autorka bardzo estetycznie wykonuje tła, a także design postaci, równie dobrze wychodzą jej sceny rodem z romansów czy wątków komediowych.

Na zakończenie chciałbym każdemu polecić tą historię do przeczytania, szczególnie, że "Stigmata" liczy sobie zaledwie trzy tomy, a historia trzyma się kupy. Duża dawka pozytywnego humoru, przyjazna dla oka kreska, dobre shounen'owe zabarwienie postaci oraz szybki rozwój historii wpływa dodatnio na obraz całości.



W Polsce za ten tytuł zabrało się wydawnictwo Studio JG, choć sam interesuję się mangami tego wydawnictwa stosunkowo od niedawna, to "Stigmata" wywarła na mnie niesamowite wrażenie, każdy tom kosztuje zaledwie 19.90zł, a dostając ten tomik do rąk byłem niezwykle zaskoczony już na starcie, samą obwolutą. Obwoluta została wykonana z porządnego papieru (podobnie jak cały tomik), w oczy rzucają się żywe kolory, a także wypukłe elementy obwoluty (z czym pierwszy raz na naszym mangowym rynku się spotykam) co jest naprawdę miłym dodatkiem, szczególnie, że cena tomiku jest jak na nasz rynek standardowa. W środku natrafiamy na kolorowe strony i jak wcześniej wspominałem porządną wersję papieru i nadruków. Tłumaczeniem zajęła się Paulina Ślusarczyk, choć nie miałem dostępu do innych wersji językowych, to wszystko wydaje się trzymać właściwy tor, nie dostrzegłem żadnych naciąganych tekstów czy literówek, czyta się przyjemnie i za to można przyznać tłumaczowi ogromny plus.






Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Studio JG
Skomentuj/Oceń: Stigmata
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy