Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Samotny Smakosz / 孤独のグルメ


Typ: Manga
Autor/zy: Jirou Taniguchi (ilustracje), Masayuki Kusumi (scenariusz)
Gatunek: Okruchy życia
Data publikacji: 1994 - 1996 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Fusosha (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: (6/10)


Samotny Smakosz - Czyli Gorou Inogashira, główny bohater mangi, podróżnik i wielki smakosz. Lubi odwiedzać przeróżne knajpy i próbować w nich nowych potraw i na tym opiera się cała historia.

Manga nie ma jakiejś konkretnej fabuły. Tak na prawdę przez cały tytuł nie dowiadujemy się kompletnie niczego na temat głównego bohatera poza faktem, że lubi jeść. Pojawiają się jakieś drobne przesłanki ale to jedynie snucie domysłów czym tak naprawdę Gorou się zajmuje. Więc za fabułę to manga ma 1/10.

Główny bohater to samotnik – w jednym z rozdziałów atakuje on nawet kucharza i wykręcą mu rękę, spiera się z nim, o to, że zachowuje się za głośno i nie pozwala ludziom w spokoju zjeść posiłku, irytuje się tym do tego stopnia, że nie zjada posiłku i wychodzi. Lubi ciszę, spokój, chyba nie ma na świecie nikogo bliskiego dlatego każdą wolną chwilę poświęca na zwiedzanie okolicznych knajp i obżeraniu się różnymi rzeczami. Miałem wrażenie, że próbuje jedzeniem zapełnić pustkę samotności.

Jedyny plus mangi to dość fajne opisy dań i miejsc, gdzie można takie specjały zjeść. Są ceny, są podane składniki, przed każdym rozdziałem jest też krótki tekst ze wstępem objaśniającym jakie dokładnie potrawy za chwilę będzie pałaszował nasz bohater. Opisy są dość obszerne i aż człowiek sam chciałby spróbować wielu opisywanych tam potraw.

Tytuł potrafi niby zainteresować, ale to manga na jeden raz. Jak przerwałem jej czytanie w połowie to potem minęły dwa tygodnie zanim postanowiłem ją dokończyć. Czyta się dobrze jak się czyta, a jak się przerwie to nie ma w niej kompletnie nic co by sprawiało, że chce się poznać jak najszybciej dalszą historię bo tej historii tu w sumie nie ma. Duży plus jedynie za opisy potraw i kreskę bo rysunki są tu na prawdę dobre. Kadry przepełnione są przeróżnymi szczegółami, tła są rozbudowane a postacie są bardzo naturalnie wykreowane i otaczają bohatera ze wszystkich stron. Jednak sama kreska i opisy dań to za mało, mandze brakuje jakiegoś wątku, który by troszkę napędzał historię, jakichś informacji o bohaterze, można by było to rozbudować do powiedzmy dwóch tomów i wpleść między rozdziały z jedzeniem jakąś historię. Bez tego manga zasłużyła u mnie jedynie na mocną 6 i wątpię abym jeszcze kiedykolwiek sięgnął po wyłącznie kulinarny tytuł.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Hanami. Wydanie standardowe jak na Hanami przystało, duży format, sztywne okładki ze skrzydełkami, brak kolorowych stron. Troszkę słaby moim zdaniem dobór czcionek, wygląda to jakby standardowe "Times New Roman" napisanie gdzieś na szybko i potem tak już wstawione, można by było nad tym troszkę popracować aby wyglądało jakoś bardziej estetycznie i się wpasowywało w okładkę. Poza tym druk w porządku, literówki chyba ze dwie się trafiły, nie jestem pewny ale coś było.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania Hanami
Skomentuj/Oceń: Samotny Smakosz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy