Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Sailor Moon / 美少女戦士セーラームーン


Typ: Manga
Autor/zy: Naoko Takeuchi
Gatunek: Magical girls, super moce, komedia
Data publikacji: 1992 - 1997 (1997 - 1999, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 18 (18, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (7/10)


Sailor Moon - Dawno temu istniało Królestwo Księżyca, którym władała królowa Serenity (wcielenie bogini Seleny), której podwładnymi były dzielne wojowniczki z Merkurego, Marsa, Jowisza i Wenus, będące strażniczkami swoich planet i całego układu słonecznego. Córka Serenity zakochała się z wzajemnością w księciu Endymionie, który władał Ziemią. Niestety, sielankę przerwała zła królowa Beryl, która chciała władać Ziemią i Księżycem. By uchronić swoją córkę, Serenity użyła ostatecznej broni, Srebrnego Kryształu, który niestety sprawił również, że Serenity zginęła. Przed śmiercią zdołała jednak wysłać swoją córkę i wojowniczki na Ziemię, które stały się zwykłymi dziewczynami, żyjącymi we współczesnym Tokio. Jedną z nich jest 14-letnia Usagi Tsukino. Pewnego dnia jej zwykłe, nastoletnie życie zmienia pewien kot...

Tak zaczyna się pierwsza część tej niezwykle popularnej mangi. Pierwsza część koncentruje się na walce ze złą królową Beryl i jej podwładnymi, a także poznajemy wojowniczki, które będą już towarzyszyć Usagi aż do końca. Patrząc z perspektywy czasu nie trudno z czasem nie zauważyć pewnej schematyczności, w mieście pojawia się potwór, Usagi staje się przemienia i z nim walczy, Usagi sobie z nim nie radzi, na pomoc przychodzi tajemniczy Tuxedo, Usagi pokonuje potwora. Dopiero dalsze wątki tej mangi przerywają ten schemat.

Strona wizualna jest dość ciekawa, kreska prezentuje się bardzo ładnie. Ale bądź, co bądź, jest to klasyka shōjo i bohaterki, chociaż mają nogi aż do szyi, to nie są tak całkiem anorektyczne, jak w niektórych nowszych tytułach i bardzo sobie cenię za to autora.

Mimo wielu niedociągnięć i wad, jakie widzi się dopiero po latach, tak jak w moim przypadku, to uważam jednak, że jest to klasyk, którego po prostu wstyd nie znać. Ogólnie rzecz biorąc, pozycja obowiązkowa dla każdego fana mangi.W naszym kraju, mangę tą wydało wydawnictwo J.P.Fantastica. Jest to jedna z pierwszym mang, wydawanych właśnie przez to wydawnictwo, dlatego też nie można spodziewać się zbyt wiele. Choć tłumaczenie nie jest złe, to wydanie jest niezbyt atrakcyjne, można to zauważyć po papierze, a także formie nałożonego tłumaczenia. Mimo wszystko, jak na późnej lata '90 jest dobrze i warto zaopatrzyć się do swojej biblioteczki właśnie o ten klasyk.


Recenzent: Kayleigh90
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Sailor Moon
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy