Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Prophecy / 予告犯


Typ: Manga
Autor/zy: Tetsuya Tsutsui
Gatunek: Kryminał, zagadki, tajemnice
Data publikacji: 2011 - 2013 (2013 - 2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 3 (3, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), Studio JG (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Prophecy - W dobie internetu, kiedy świat informacji jest otwarty jak nigdy wcześniej, podobnie jak w każdym innym środowisku pojawić może się wirus, który zacznie wyniszczać system, tym wirusem jest ktoś, kto ukrywa swoją twarz pod maską wykonaną ze stron prasowych dzienników. "Gazeciarz", bo o nim mowa, przeprowadza akcje "terrorystyczne", które zapowiada w swoich filmach udostępnianych w serwisach z video jako "przepowiednie". Na jego nieszczęście, każdy system ma swój system obronny, który nie zamierza pozwalać wirusowi na swobodne działanie, a jest nim nowo powstały departament policji do spraw cyberprzestępczości z młodą pani komisarz na czele. Więc kto wyjdzie z tej batalii zwycięsko?

To nie tyle zarys fabuły, co ukazanie dwóch stron konfliktu XXI wieku, wieku, w którym przestępczość przenosi się na nowy, wyższy poziom, poziom nieosiągalny dla zwykłych szarych rzezimieszków. Tyle, że w tym kotle danych rodzi się pytanie, czy Ci, którzy chcą karać zło, są lepsi od tych, którzy pod literą prawa bronią tych, którzy z natury czynią zło? Takie moralne pytanie zrodzi się zapewne w głowie każdego czytelnika, mającego przed sobą tą trzy tomową historię.

W historii przedstawionej przez Tetsuye mamy doskonałe prześwietlenie tego, co na co dzień spotykamy w sieci, sfrustrowanych ludzi, którzy z myślą o swojej anonimowości doprowadzają innych użytkowników do białej gorączki poprzez zaniżanie lotów ludzkiej przyzwoitości. Szykanowanie, wylewanie jadu czy zamazywanie własnej rzeczywistości, to cała sielanka sieci społecznościowej, w której odnajdują się również bohaterowie, wymierzający sprawiedliwość według własnego uznania, a wymierzają ją często nie byle komu. Generalnie otrzymujemy kawałek świetnej historii, która podczas lektury może wprawić nas w stan déjà vu, wiele czynników poruszonych na kartkach mangi przywołuje nam obraz codzienności spędzanej na penetrowaniu sieci.

Bohaterowie mangi, choć w swoim życiu offline nie wzbudzają niczyich podejrzeń, wchodząc w tryb online zmieniają się o 360 stopni, poszukują własnej, lepszej egzystencji lub starają się wymierzać sprawiedliwość skorumpowanym czy umoczonym w przeróżne przykro pachnące sprawy. Po drugiej stronie postawiona zostaje litera prawa, wykreowanego często właśnie przez owych umoczonych ludzi, by bronić nie tylko ogólnie przyjętych norm moralnych, ale także znaleźć sposób jak zaprzestać linczowi wymierzanemu przez niezadowolonych obywateli.

Zdecydowanie tytuł porównać można do słynnego na całym świecie "Death Note", autor zbudował niebywałą historię, która w sumie jest na wyciągnięcie naszej ręki. Podobnie także jak do wcześniej wymienionego tytułu, na samym końcu doświadczamy nagłej zmiany, która jednym może przypaść do gustu, a innym nie, lecz to zostawmy już dla czytelników, w końcu ta trzy tomowa historia jest warta tego, aby zapełnić nią swoją mangową kolekcję.

Odnośnie strony wizualnej, prezentuje się zdecydowanie dobrze, rysunki są szczegółowe, wiele aktów autor wręcz dopieścił, aby prezentowały epickość danych scen. Nie brakuje tutaj także logicznego rozłożenia kadrów i dopasowania do nich dymków.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Studio JG. Manga prezentuje się wyśmienicie, wydana w formacie znanym z zamiłowań tego wydawnictwa w obwolucie i na trwałym papierze. W przygotowaniu tekstu znalazło się kilka drobnych odstępstw, jednak tłumaczenie zostało wykonane solidnie i z duchem czasu odpowiednio do fabuły mangi. Tytuł warty polecenia.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Studio JG
Skomentuj/Oceń: Prophecy
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy