Ważna informacja News: Dragon Ball Daima: Drugi zwiastun i projekty Toriyamy!

Polecamy

Orange / オレンジ


Typ: Manga
Autor/zy: Ichigo Takano
Gatunek: Dramat, romans
Data publikacji: 2012 - 2016 (2014 - 2017, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 6 (6, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: | Darknes


Orange – Jest to historia Naho Takamiya, która pewnego razu dostaje list... od samej siebie z przyszłości oddalonej o 10 lat. List dość szczegółowo opisuje kolejne dni i zawiera porady co trzeba zrobić aby ustrzec się przed wyrzutami sumienia, które dręczą autorkę listu z przyszłości. Na początku bohaterka myśli, że to ponury żart i nie wierzy za bardzo w treść listu ale gdy wydarzenia opisane w przysłanej wiadomości pokrywają się, dziewczyna zaczyna stosować się do wskazówek jednak nie zawsze jest wstanie zrobić wszystko to co zamierzała.

Wielkim spojlerem nie będzie, jeśli powiem, że głównym powodem przysłania tych listów jest próba uratowania swojej licealnej miłości, która popełniła samobójstwo. Bohaterka jest bardzo nieśmiałą, zakompleksioną i niepewną swoich decyzji dziewczyną ale z obawy, że stanie się to co jest opisane w listach przełamuje swoje kolejne bariery nieśmiałości aby zbliżyć się do niedoszłego samobójcy, którym jest Kakeru Naruse. Okazuje się, że nie jest osamotniona w swoich staraniach i ma grupkę zaufanych przyjaciół, która bardzo ją wspiera i pomaga w osiągnięciu ostatecznego celu.

Historia ma kilka irytujących rzeczy ale ogólnie jest to dość dojrzała opowieść o szukaniu akceptacji, miłości i zrozumienia wśród rówieśników. Opowiada wewnętrzną walkę z samym sobą i wyrzutami sumienia, które dręczą Kakeru. Skupia się też bardzo mocno na walce z własnymi barierami i pokonywaniu własnej nieśmiałości. Opowiada także o poświęceniu własnego szczęścia aby uratować kogoś bliskiego.

Cała opowieść skupia się na grupce 6 osób. Główną parą bohaterów jest Naho i Kakeru, oprócz nich mamy fajnie wykreowane dwie koleżanki Naho oraz dwóch kolegów, z czego jeden podkochuje się w niej samej, a drugi w jej koleżance. Do tej grupki dołącza Kakeru, który od razu wzbudza w sobie wielką sympatię ze strony Naho. Dziewczyna nie potrafi jednak pokazać swojego zainteresowania i staje się to jednym z powodów jaki pchnął Kakeru do samobójstwa. Cała piątka bohaterów czuje się po części odpowiedzialna za śmierć swojego kolegi i wpada na pomysł z listami wysłanymi w przeszłość. Czy im się udało zmienić losy samych siebie? Czy udało im się uratować Kakeru? Tego musicie się dowiedzieć sami.

Kreska w mandze jest ładna i schludna, bez jakichś wielkich fajerwerków. Ale bardzo przyjemna w odbiorze i nie ma się czego w niej przyczepić. Całość oceniam na mocne 8/10. Przyjemnie się czytało całą historię i gdyby nie wcześniej wspomniane kilka irytujących rzeczy pewnie ocena byłaby wyższa. Nie podobało mi się rozwiązanie kwestii z wysłaniem listów, jest to wytłumaczone strasznie po macoszemu, miałem wrażenie, że autorce zabrakło pomysłu jak ostatecznie wytłumaczyć tę kwestię więc wymyśliła takie byle co. Nawet nie narysowała jak to dokładnie przebiegło tylko wszystko oparło się na jednej słabej teorii, na którą bohaterowie wpadli podczas wspólnego spotkania i wspominania Kakeru. Zachowanie Naho i Kakeru też było czasem irytujące, rozumiem że bycie nieśmiałym to pewne przekleństwo młodości ale nie do aż takiego stopnia jak u nich. Mangę czytało się naprawdę przyjemnie, jest krótka więc gdy tylko miałem czas to od razu się za nią zabrałem i pochłonąłem bardzo szybko. Lubię takie historie, które nie wleką się w nieskończoność i jest to tytuł do którego chętnie kiedyś wrócę.

Manga zawiera też osobną historię pt. „Zakochany Austronauta”. W każdym z pięciu tomów jest zawarty jeden rozdział. Historyjka jest zabawna i w opowiadana w dużo luźniejszej tematyce niż główna opowieść. Jest to historia dwóch bliźniaczek, które pomimo tego, że są identyczne to tylko jedna z nich ma ciągle powodzenie u chłopców i jest jej źle z faktem, że siostra nie ma chłopaka, a ona ciągle ma adoratorów dlatego też z każdym kolejnym szybko zrywa aby nie robić siostrze przykrości. Ostatecznie jednak obie siostry znajdują chłopaków. Taka typowa historyjka o licealnych miłostkach i pierwszych randkach i trzymaniu się za rączki. Manga składa się również na bonusowy tomik. Miał to być taki dodatek do historii głównej ale autorka ostatecznie stwierdziła, że nada mu nr 6. Jest to historia w stylu „Co było potem”. Trudno napisać tutaj coś więcej unikając spojlerów dotyczących głównej historii więc powiem krótko, że był to dobry pomysł i fajne domknięcie historii sprawiające, że czytelnicy nie muszą snuć domysłów jak się potoczyły dalsze losy bohaterów z przyszłości. No i jest tutaj opowiedziany nieco dokładniej wątek z wysłaniem listów więc autorka potrzebowała nieco więcej czasu i bonusowego tomu aby rozjaśnić czytelnikom tę kwestię.



Za Polskie wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo Waneko. Wydanie poprawne, nie zawiera nic nadzwyczajnego, brak kolorowych stron, klasyczna obwoluta, papier ten sam co zawsze, druk bez błędów, w przekładzie też żadnych nie dostrzegłem. Czasem trochę przycięcie stron było zbyt mocne bo ucinało kawałek dialogu, na szczęście na tyle niewielkie, że można było się domyślić co tam powinno być.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl - Gra inspirowana mangą Dragon Ball | Shinobi World
Polecamy