Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

One Piece / ワンピースTyp: Manga
Autor/zy: Eiichirō Oda
Gatunek: Komedia, przygoda, walka
Data publikacji: 1997+ (2010+, Polska)
Status: Wydawana (Wydawana, Polska)
Ilość tomów: 75+ (29+, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


One Piece - Historia "One Piece" zaczyna się od przygód głównego bohatera, Luffy'ego. Luffy nie jest zwykłym młodzieńcem, spożył on bowiem "diabelski owoc", który dzięki swoim mocom sprawił, że ciało Luffy'ego zmienia się w każdym calu w gumę. Monkey D. Luffy, bo tak brzmi jego pełne imię oraz nazwisko, ma pewne marzenia.. Pragnie stać się nowym królem piratów oraz odnaleźć najcenniejszy skarb "One Piece", który niegdyś ukrył król piratów, Gold Roger. Po tym, jak dwadzieścia lat temu Roger został stracony za pirackie rozboje, rozpoczęła się era poszukiwań owego skarbu, który rzekomo jest całym łupem Rogera zebranym przez lata uprawianego piractwa. W drodze ku sławie, Luffy staje się kapitanem załogi "Słomkowych", do której z czasem przyłączają się naprawdę wyjątkowi piraci...

Tak w skrócie prezentuje się główny motyw mangi. Od razu trzeba zwrócić uwagę na to, iż manga jest pełna ciętego humoru, dzięki któremu nieraz czytelnik zostaje rozbawiony do łez. W praktyce według mnie jest to najmocniejsza strona tego tytułu, lecz nie jest to nic nadzwyczajnego, twórca mangi bowiem stworzył niezwykły świat, w którym istnieją różnorodne istoty, często o komicznym designie. Świat w "One Piece" jest na tyle dziwny, że naprawdę może wciągnąć czytelnika, posiada on rozbudowaną linię postaci, a także miejsc, po których wędrują główni bohaterowie, do których dojdę w dalszej części tego tekstu.

Najważniejsze rzeczy skupiają się na załodze wcześniej wspomnianego statku. Choć istotnymi elementami całej historii są również diabelskie owoce, które swoimi specyficznymi właściwościami sprawiają, iż ten, który je zje, otrzymuje dar w postaci niezwykłej mocy, często niezwykle dziwacznej, jednakże owoce mają również swoje wady, które w najgorszych wypadkach mogą nawet kosztować życie, po nadużywaniu mocy owocu. W świecie tak szalonym jest również ktoś, kto stara się trzymać ład w tym całym bajzlu, mowa tutaj oczywiście o Marines, którzy z natury lubią tępić piratów.

Trzeba wrócić do samych bohaterów. Na wstępie warto przybliżyć postać głównego bohatera, kapitana załogi, Luffy. Jest on człowiekiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, jego mottem powinno być carpe diem, nie ogląda się za siebie, żyje chwilom i czerpie z życia to co najlepsze. Niezwykle ceni przyjaciół i pragnie chronić ich choćby za cenę swojego życia. Ważnym członkiem załogi jest również Zoro, którego znakiem rozpoznawczym jest walka trzema mieczami, trzeciego rękojeść zawsze trzyma w zębach, oddany przyjaciel i kompan. Usopp to istny Pinokio w świecie Ody, mimo, że nie jest z drewna, ma wielkie serce, ale niestety nie należy do najsilniejszych jak i odważniejszych członków załogi. Sanji to pichcik, czyli kucharz na statku, mimo talentu do gotowania posiada również talent do walki w ręcz, amator kobiecego uroku. Początkową część załogi zamyka ex złodziejka, a obecnie nawigator Nami, dziewczyna twarda jak stal, zawsze wie czego chce. Takie połączenie naprawdę daje wybuchową dawkę. Każdy z nich ma swoje marzenie, do którego dąży, mimo różnych charakterów są dla siebie naprawdę ważni. Z czasem do załogi dołączają inni wartościowi piraci, ale nie będę zdradzał wam najlepszych smaczków.

Należy też wspomnieć, że fani bijatyk będą zadowoleni, gdyż znajduje się w "One Piece" wiele świetnych scen walki, w których każdy znajdzie coś dla siebie, zaczynając od sztuk walk w ręcz, a także przez walkę na broń różnego rodzaju czy moce nadane przez diabelskie owoce, te bywają najatrakcyjniejsze.

To wszystko sprawia, że fabuła mimo kilkudziesięciu tomów wciąż wciąga, a samo "One Piece" zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie. Jest to rzadko spotkane na rynku, że nowe rozdziały wygrywają z konkurencją tydzień po tygodniu.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica, które wydaje tą serie w trybie miesięcznym. O ile na początku byłem sceptycznie nastawiony na wieść o tym tytule w ofercie najstarszego, polskiego wydawnictwa, tak teraz mogę śmiało powiedzieć, że myliłem się co do tego pomysłu. Wydawnictwo świetnie wywiązuje się z narzuconego sobie tempa wydawania. Manga wydawana jest w formie identycznym co "Naruto" czy "Bleach", dlatego jest to dla mnie ważna kwestia. Tłumaczenie, którego podejmuje się Pan Paweł Dybała wypada naprawdę świetnie i mimo wcześniejszych obaw, że nazwy owoców mogą brzmieć idiotycznie w polskim języku, tak teraz uważam, to za dobry zabieg. Tłumaczenie stoi na bardzo dobrym poziomie, rzadko kiedy trafiam na jakieś buble w postaci literówek, także przekład jak najbardziej na plus. Kolejnym plusem jest oczywiście cena, pozostała taka sama jak przy pozostałych shōnen'ach z oferty wydawnictwa. Mangę naprawdę mogę polecić śmiało każdemu.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: One Piece
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy