Ważna informacja News: Konkurs: Gift Box - Szczęśliwa paczka

Polecamy

Ōkami HD / 大神


Typ: Gry konsolowe i PC
Platforma: Playstation 4 / Xbox One / PC
Gatunek: Przygoda, fantasy
Premiera: 12.12.2017 (12.12.2017, Polska)
Status: Wydana (Wydana, Polska)
Kategoria wiekowa: 12
Wydawca: Capcom (Japonia), Cenega (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Ōkami HD - Są gry, które łączą pokolenia i generacje konsol. Są gry, które się nie starzeją i zdobywają miano ponadczasowych. Do takich gier należy Ōkami, która swoją pierwszą premierę miała w 2006 roku i to jeszcze na konsolę Playstation 2, lata później wskoczyła na platformę Playstation 3 aby dziś znów przypomnieć o sobie graczom na konsolach Playstation 4, Xbox One czy tym, którzy rozgrywkę prowadzą na PC.

Odnowiona wersja Ōkami przedstawia tą samą historię, którą mogliśmy poznawać przez lata. Około stu lat przed właściwymi wydarzeniami Shiranui - piękny śnieżnobiały wilk oraz wojownik Nagi starli się z demonem Orochi, ratując tym samym wioskę Kamiki. Choć nie zdołali unicestwić okrutnego demona, to udało im się go przegnać. Teraz, po dziesiątkach lat spokoju, nad wioskę Kamiki ponownie nadciągają ciemne chmury. Demon Orochi powrócił by dokończyć swoje dzieło. Kto może przeciwstawić się mrocznym mocą? Oczywiście Amaterasu, bogini słońca i jej kompan, Issun.

Tyle od strony fabularnej, teraz warto szepnąć o tym, co zmieniło się w tym kultowym tytule na przestrzeni wielu lat. Gracz otrzymuje zremasterowaną wersję gry z 2012 roku (wykonaną z myślą o Playstation 3), mamy do dyspozycji możliwość przełączenia formatu obrazu między 16:9 a 4:3, a także skorzystania z opcji 4K, oczywiście jeżeli gracz posiada do tego odpowiedni sprzęt. Dodano możliwość przewijania tekstów w oknach dialogowych, a co ciekawsze przywrócono mini-gry znane ze starszych generacji konsol.

Strona wizualna trzyma wysoki poziom. Upływający czas nie ma wpływu na jakość obrazów jak i stylistykę, w końcu cała kompozycja została zaprojektowana według starej japońskiej sztuki malarstwa zwanej sumi-e. Mamy do czynienia z pięknymi lokacjami, które zostały otulone wyjątkowymi obrazami. Wszystko sprawia wrażenie, jakby gracz poruszał się po płótnach wypełnionych malowniczymi obrazami. Dopełnieniem tego artystycznego mistrzostwa jest ścieżka dźwiękowa, utwory wykorzystane w Ōkami HD są prawdziwymi diamentami wśród tych, które mogą zapewnić graczowi jeszcze większe odczucia zagłębiania się do japońskiego folkloru.

Pozytywnymi elementami dla rozgrywki są elementy RPG, mamy dość prosty system rozwijania postaci, wskaźnik, kierujący nas do celu, gdy przez chwilę zawahamy się co dalej, łatwo dostępną mapę oraz dziennik aktywności. Do tego takie smaczki jak tzw. Celestial Brush, dzięki którym możemy poczuć odrobinę magii. Malowanie pędzlem to nie tylko fajna zabawa ale także ważna dla fabuły możliwość. Z każdym nowym znakiem możemy nasze rysunki urzeczywistniać, zamieniając noc w dzień czy stosując je przy bezpośrednich starciach z wrogimi postaciami.

Niestety w dalszym ciągu twórcy nie zdecydowali się pójść o krok dalej i wykorzystać umiejętności znanych japońskich aktorów głosów. Grze towarzyszą dziwne dźwięki imitujące mowę, co bywa często irytujące. Mimo wszystko to wciąż część artystycznego zamysłu Hidekiego Kamiya'i.

Podsumowując. W tym roku gracze najważniejszych platform otrzymali dostęp do tego pięknego i malowniczego tytułu, który towarzyszy fanom japońskich produkcji od kilku pokoleń, w nowej odświeżonej oprawie, dostosowanej do obecnych standardów (obraz 1080p), a także 4K. Wszystko to otoczone zostało wyjątkową ścieżką dźwiękową i interesującą mechaniką ze smaczkami. Dodano kilka nowości i zadbano o to, aby sentyment do Ōkami dalej rozpalał serca graczy po około dwudniowej zabawie z głównym wątkiem.Wydawcą gry na polskim rynku jest firma Cenega. Polskie wydanie niestety nie posiada polskich napisów.

Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Cenega
Skomentuj/Oceń: Ōkami HD
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy