Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Morfina / モルヒネ


Typ: Manga
Autor/zy: Chika Adachi (scenariusz), Kumiko Saiki (ilustracje)
Gatunek: Dramat, okruchy życia
Data publikacji: 2007 - 2008 (2010, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shōdensha (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: (7/10)


Morfina - Historia dziewczyny, która przeciwstawia się klątwie. Tak to można podsumować. Historia zaczyna się w momencie, gdy z jeziora wyławiane zostaje ciało kobiety, która w swoje 32 urodziny postanawia popełnić samobójstwo. Jej obie córki przyglądają się całemu zdarzeniu z brzegu jeziora. Zrozpaczony ojciec wmawia dziewczynkom, że płynie w nich ta sama krew co w matce i żadnej z nich nie uda się dożyć 33 lat, twierdzi, że obie zginął w wieku 32. Saki ma 12 lat, Maki dopiero 8, zostają same z ojcem, który nie radzi sobie po śmierci żony, popada w alkoholizm i bije swe dzieci. Pewnego razu uderza starszą córkę o szafkę, niedługo potem dziewczynka umiera, a Maki zostaje odebrana ojcu i ląduje w rodzinie zastępczej. Mijają 24 lata, Maki ma więc 31 lat i powoli zbliżają się jej 32 urodziny, dziewczyna przeczuwa, że słowa ojca okażą się prawdziwe i ciągle rozmyśla nad własną śmiercią.

Tak przedstawia się fabuła. Ale co to ma wspólnego z tytułową morfiną? A no taki, że 100 miligramów zaaplikowane dożylnie jest dawką śmiertelną. Często podaje się ją aby ulżyć chorym w cierpieniu. A Maki jest właśnie lekarzem i ma do niej łatwy dostęp. Przewija się tu więc też motyw eutanazji i chłopaka, który mógł zrobić wielka karierę muzyczną ale okazało się, że choruje na nieuleczalną chorobę, która paraliżuje ciało, pech chciał, że choroba najpierw paraliżuje częściowo palce a potem całe ręce chłopaka. Młody muzyk zastanawia się więc czy zaaplikować sobie ową morfinę i skończyć z tym marnym życiem czy też nie. Z Maki łączy ich coś więcej niż przyjaźń i chłopak znając jej historie i klątwę wypowiedzianą przez jej ojca próbuje ją przekonać, że skoro ciągle myśli o śmierci to niech odejdzie razem z nim. Tak przynajmniej może nam się wydawać na pierwszy rzut oka, jednak mężczyzna ma tak na prawdę inne zamiary.

To jednotomowa historia. I znów ten sam motyw, że za krótka. Bohaterowie poboczni są nieco płascy, nie ma po prostu czasu ich lepiej przedstawić. Daje tytułowi 7/10 bo pomimo, że to niezła manga z fajną kreską to sądzę, że zamierzeniem autora było poruszyć czytelnika, a niestety mnie historia jakoś szczególnie nie poruszyła. Próbuje też skłonić do przemyśleń, to jej się akurat troszkę udaje. Jakbym bym młodszy i mniej znał ten okrutny świat to może manga by zrobiła na mnie większe wrażenie niż zrobiła je teraz.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Hanami. Otrzymujemy tu kawał solidnej książki. Duży format, świetna okładka, dobry papier i druk. Wszystko prezentuje się naprawdę na wysokim poziomie. Dodatkowo jest to nadal jeden z niewielu poważnych mangowych tytułów na naszym rynku więc wydana manga jest na pewno warta swej ceny.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania Hanami
Skomentuj/Oceń: Morfina
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy