Ważna informacja News: J.P.F: Wymarzona kolekcja fana Dragon Ball!

Polecamy

Lost Sphear / ロストスフィア


Typ: Gry konsolowe i PC
Platforma: Playstation 4 / Nintendo Switch / PC
Gatunek: Przygoda, RPG
Premiera: 12.10.2017 (23.01.2018, Polska)
Status: Wydana (Wydana, Polska)
Kategoria wiekowa: 12
Wydawca: Square Enix (Japonia), Cenega (Polska)
Ocena recenzenta: (7/10)


Lost Sphear - Jeżeli kiedyś śniłeś o świecie, który dotyka "zapomnienie" to dziś możesz swój sen urzeczywistnić i uratować go od zguby. Aby tego dokonać musisz wraz z głównym bohaterem Kanatą oraz jego przyjaciółmi Luminą i Locke powstrzymać zjawisko zwane "Białą Mgłą". Owe zjawisko wyróżnia się tym, że coś co istnieje zamienia się w ową mgłę, by następnie zniknąć.

Kanata to niezwykły bohater, który odkrywa drzemiącą w nim moc "wspomnień", dzięki niej może przywracać do istnienia wszystko to co zostało "zapomniane". Na naszego bohatera czeka wiele przygód, zagadek i starć z różnymi przeciwnikami, a każdy z jego przyjaciół pomoże nam w trudnych chwilach, wszystko po to aby uratować jego rodzinne Elgarthe.

Fabularnie gra prezentuje się naprawdę interesująco, zwiedzamy wiele lokacji, w starcia wchodzimy niezwykle płynnie, dzięki odświeżonemu systemowi walki ATB gracz przeprowadza oparte na turach bitwy, dostajemy dawkę akcji w działaniach przeprowadzanych przez armię by w międzyczasie poznać głównego antagonistę i powoli dobrać mu się do skóry. Ciekawą opcją są Volcosuits, specjalne zbroje odziewane przez naszych bohaterów przy użyciu punktów VP, dzięki czemu dają poczucie bycia wojownikiem sterującym Mecha.

Jak to bywa w tego typu grach, jRPG, istnieje system rozwoju postaci, który jest niemalże podobny do innych gier z tej kategorii. Otrzymujemy doświadczenie i nowe przedmioty poszerzające nasz ekwipunek, do tego możemy rozwijać nasze umiejętności bojowe, a w dalszej rozgrywce możemy przenosić nasze specjalne umiejętności na nasze bronie.

Lost Sphear to duchowy spadkobierca gry I am Setsuna, również od studia Tokyo RPG Factory. Tym razem studio popłynęło z finezją i poprawiło wiele aspektów, które dłużyły i odpychały graczy od swojego poprzedniego dzieła. Lost Sphear nie nuży, a przygoda po ciągnących się terenach nie wprawia gracza w depresyjne stany. Ważną zmianą w rozgrywce jest wprowadzanie gracza w nowości, które spotykamy na swojej drodze, gracz otrzymuje wiele wyjaśnień i podpowiedzi, dzięki nim gra sprawia wrażenie bardziej przejrzystej i umożliwia swobodniejsze poruszanie się po historii.

O ile I am Setsuna mocno czerpała ze znanej gry Chrono Trigger, tak tutaj sporo odniesień zostało zamienionych lub poprawionych. Jest to ważna kwestia gdyż można poczuć powiew świeżości od tytułu wzorowanego na grach z gatunku produkowanych w latach '90. Podsumowując Lost Sphear to ciekawy produkt mimo niskiego budżetu. Odnowiony styl grafiki wprowadzający ładne lokacje i malownicze tereny przy nienagannej ścieżce dźwiękowej przykują uwagę każdego fana jRPG, który zakochał się w grach ze swojej młodości.Wydawcą gry na polskim rynku jest firma Cenega. Polskie wydanie posiada jedynie japoński dubbing oraz angielskie napisy.

Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania Cenega
Skomentuj/Oceń: Lost Sphear
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy