Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Księga Wiatru / 風の抄


Typ: Manga
Autor/zy: Jirou Taniguchi (ilustracje), Kan Furuyama (scenariusz)
Gatunek: Przygodowy, historyczny, sztuki walki
Data publikacji: 1992 (2009, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Akita Shoten (Japonia), Hanami (Polska)
Ocena recenzenta: (7/10)


Księga Wiatru – W zamierzchłych czasach, kiedy w Japonii nastawał czas przemian i władza znów wróciła do cesarza, ten zapragnął zdobyć artefakt zwany "Tajnymi zapiskami Yagyu", dzięki któremu mógłby przejąć władzę nad całą Japonią, więc wykorzystując swoją wiedzę postanawia zdobyć ukryte w posągu Buddy zapiski dające możliwość kontroli nad Krajem Kwitnącej Wiśni. Jego niecne plany może powstrzymać tylko pewien samuraj, mistrz miecza, Yagyu Jubee.

Historia zawarta w "Księdze Wiatru" jest ciekawym pokazem jak połączyć historyczne fakty, z własną interpretacją losów swoich bohaterów. Sam bardzo przepadam za kulturą i historią Japonii, dlatego też umieszczenie fabuły w czasach ery Meiji, jest dla mnie bardzo ważnym elementem w całej układance. Jak zwykle mawiam, mangi na faktach (choć czasami przebarwionych, wiadomo) to mangi ciekawe, ponieważ mają w sobie coś, co może kreować nam obraz zamierzchłych czasów danej cywilizacji. Akcja mangi ukazuje nam realia samurajów, którzy koszą wszystko i wszystkich jak leci, nie żebym miał coś do takiej formy przedstawiania wojowników pochodzących z Japonii, ale osobiście początkowo liczyłem na przedstawienie nam masy intryg i świata polityki, gdzie słowo lub gest może są brutalniejsze od szybkiego i precyzyjnego cięcia katany. Mimo tego czytelnik może odczuć pewne wrażenie, że wszystko co dzieje się oczyma bohaterów siejących rzeź, jest tak naprawdę uknute, że tak naprawdę "najważniejsze" dzieje się za parawanem. Walki są takie, jakich można oczekiwać po piekielnie ostrych mieczach, krwawa sałatka to specjał "Księgi Wiatru".

Odnośnie rysunków, muszę zaznaczyć, że autor prac zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, wydaje się bowiem, że kreska jest dość prosta i pozbawiona głębi, jednak to wcale nie jest negatywna cecha, podczas starć, gdzie grupy wojowników ścierają się ze sobą, widać bardzo dokładnie, jakie emocje trudzą twarz bohaterów, a więc nie mamy tutaj ataku zmasowanych kopii jednego schematu postaci. To bardzo istotne, kiedy chce zachować się naturalność oraz realność wydarzeń.

Podsumowując Panowie Jiro Taniguchi oraz Kan Furuyama sprezentowali dość interesujący obraz wydarzeń historycznych, przełożony na realia mangi oprawiony ciekawymi rysunkami. Szkoda, Kan Furuyama, który zna historię swojego kraju bardzo dobrze, nie przełożył swojej wiedzy na inne podobne historie.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Hanami. Polskie wydanie to format A5, podobny do innych mang tego wydawnictwa. Moja kolekcja mang Hanami jest zadowalająca, gdyż stawiają oni na solidną jakość wykonania, co zdecydowanie kusi odbiorcę do zakupu. Odnośnie błędów, choć nie przywiązuje do nich szczególnej uwagi, to wydaje mi się, że rażących w oczy nie dopatrzyłem się.


Recenzent: SlomkowyPirat
Recenzowane w oparciu wydania Hanami
Skomentuj/Oceń: Księga Wiatru
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy