Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Hiroki Endo - krótkie historie / 遠藤浩輝短編集


Typ: Manga
Autor/zy: Hiroki Endō
Gatunek: Dramat, okruchy życia, kryminał
Data publikacji: 1997 - 2001 (2015, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 2 (2 w 1, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Hiroki Endo - krótkie historie - To wydanie zbiorcze kilku różnych historii w jednym, solidnej szerokości, tomie. Jest to manga, która może zaciekawić już na starcie samym tytułem, krótkie historie odnoszą się do tego, co zostało zamieszczone w mandze, ale czy jest sens ujawniać wnętrze już w recenzji?

Zdecydowanie nie. Zbiór prac Hirokiego Endo, znanego Polskim fanom z mangi "Eden", która niegdyś wydawana była nakładem wydawnictwa Egmont, jest na tyle różnorodny, że historie w nim zamieszczone w ogóle nie mają ze sobą żadnego powiązania. W mandze otrzymujemy bowiem skrajności gatunków, od kryminału, przez szkolne historie aż po fantasy w krótkich historiach chociażby o opiekującej się krukami jednookiej dziewczynie i jakuzie, borykającej się z codziennymi problemami licealistce, młodej kobiecie, stającej na przeciw mordercy jej brata czy trójce wyruszającej w wyprawę na koniec świata.

W historiach nie brakuje realizmu, ale także odskoczni od rzeczywistości, humoru, brutalności, seksu i nagości oraz wielu innych cech, które znajdą swoich amatorów. Kreska mangi również jest zadowalająca, Endo niejednokrotnie wprawił moje oczy w osłupienie, tła oraz otoczenie często bywa na tyle przykuwające, że czytelnik może zawiesić oko na stronie bez tekstu nawet na dłuższą chwilę.

Zobacz alternatywną recenzję autorstwa: Darknes

Hiroki Endo – krótkie historie - Jak sam tytuł wskazuje jest to zbiór krótkich historii, chociaż niektóre wcale takie krótkie nie są. Manga zawiera miedzy innymi opowieści o yakuzie, krótkie sci-fi o ziemi zaczepionej na ogromnych hakach, dramatyczną historię pewnej dziewczyny a nawet prawdopodobnie krótką historię dotyczącą samego autora.

Manga jest przeznaczona dla osób pełnoletnich ponieważ jest pełna przemocy, seksu, wulgaryzmów i dramatycznych śmierci. Wszystkie historie w mandze są bardzo fajnie poprowadzone, poza jedną wszystkie są poprowadzone też bardzo realistycznie i aż szkoda się momentami robi, że te historyjki są takie krótkie bo niektóre z nich miały potencjał na stworzenie czegoś więcej. Mamy tu historię samotnej dziewczyny opiekującej się krukami, która niestety zostaje zamieszana w potyczki Yakuzy. Historię zagubionej dziewczyny, która przez samotność i przytłaczającą ją opiekę nad dziadkiem, który jest przysłowiowym warzywem popada w obłęd i mści się na własnym ojcu. Historie mordercy i dziewczyny, poruszającej kwestię przebaczenia za popełnione czyny. Opowieść sci-fi o dziwnym lądzie unoszącym się w powietrzu. Opowieść o mężczyźnie zafascynowanym licealistkami oraz inną historię o synu szefa Yakuzy.

Jak sami widzicie manga jest dość urozmaicona tematycznie ale wszystko w sumie sprowadza się do opowieści pokroju okruchów życia. Czyta się to naprawdę bardzo przyjemnie i komiks dostarcza niesamowitych opowieści. Jest też nieco komedii a nawet krótka historia o homoseksualistach więc tematyka jest naprawdę urozmaicona.
Kreska w mandze jak na Endo przystało jest bardzo dobra i można się nią nieco pozachwycać. Świetne rysunki, masa szczegółów, piękne tła, nawet zwykłe niebo prezentuje się bardzo fajnie.

Manga warta swojej ceny, historyjki wciągają, na minus jedynie że są w sumie zbyt krótkie, człowiek się wczuje w historię i nastaje jej koniec. Dojrzałe opowieści, piękne narysowane, tego oczekiwałem i to dostałem. Osobiście daje mandze 9/10.Za Polskie wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Otrzymujemy kolejną Mega Mangę, tym razem znacząco wyróżniającą się na rodzimym rynku. Wizualnie niczego nie brakuje tej mandze, otrzymujemy tom, na który drukarnia nie żałowała tuszu, a edytorzy wspięli się na szczyt swoich możliwości. Manga w oryginale rozbita była na dwa tomy, w wydaniu J.P.Fantastica otrzymaliśmy jeden, dzięki czemu jest on soczysty i zawiera dwie kolorowe strony, które oczywiście są okładkami. Tłumaczenie także zostało wykonane starannie, słowa i dialogi zostały świetnie dobrane do odpowiednich sytuacji i gestykulacji bohaterów.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Hiroki Endo - krótkie historie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy