Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Hideout


Typ: Manga
Autor/zy: Masasumi Kakizaki
Gatunek: Horror, akcja, psychologiczny, dramat
Data publikacji: 2010 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shōgakukan (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Hideout – To historia pewnej rodziny, która wyjeżdża na wspólne wakacje w celu naprawienia swoich relacji. Głównym bohaterem jest Seiichi Kirishima, pisarz, któremu ostatnio nie powodzi się w pracy oraz w życiu rodzinnym. Po śmierci syna jego relacje z żoną się pogarszają, początkowo mężczyzna pragnie rozwieść się z Miki ale gdy mówi o tym jej rodzicom okazuje się, że jej ojciec chce go pogrążyć i obarczyć wyłącznie jego winą za to co się stało, więc bohater zmienia zdanie, nie ma już nic do stracenia więc podejmuje decyzję, że zacznie nowe życie, sam...

Tyle z historii, nie będę dalej nic streszczał bo manga straci swój klimat jakbym zaczął opowiadać jakie naprawdę miał zamiary główny bohater, sięgniecie po mangę to sami się przekonacie. To tylko jeden tomik tworzący całą, zamkniętą, opowieść, ale to naprawdę świetny kawałek mrocznego dreszczowca. Podobało mi się w nim dosłownie wszystko, fabuła nie jest prowadzona liniowo, główny wątek trwa jako teraźniejsze wydarzenia a w międzyczasie, jako takie wspominki, pojawiają się wydarzenia z przeszłości, dzięki którym możemy zrozumieć czemu główny bohater podjął tak drastyczne decyzje. Kreska jest po prostu świetna, troszkę mnie zastanawiały takie dziwne linie przecinające kadry w różne strony, były dość często dodawane do rysunków niczym jakieś otaczające pajęczyny, ale ładnie pasowały do klimatu i miejsca akcji całej opowieści. Bohaterowie nie są tu rozbudowani, w sumie to zbyt krótka historia na takie rzeczy ale ich działanie odzwierciedla w jakiś sposób prawdziwe ludzkie samolubne zachowanie, ucieczkę przed odpowiedzialnością, obwinianie innych za własne błędy i chęć przetrwania za każdą cenę.

Tomik czyta się strasznie szybko, wciąga praktycznie od pierwszej strony opowieści, historia jest mroczna i nieco tajemnicza a bardzo ładna kreska dodaje niesamowitego klimatu, no i sposób przedstawienia historii jest dobrze poprowadzony. Sam autor twierdzi, że pewną inspiracją dla niego były dzieła Kinga, więc sądzę, że warto sięgnąć po tę mangę, zwłaszcza że jeden tom tworzy całą historię więc zakup tejże mangi nie jest niczym zobowiązującym na dłużej. Ja osobiście daje pozycji mocne 9/10, po skończeniu czytania czułem, że to były dobrze zainwestowane pieniądze. Oczekiwałem mrocznej historii i takową dostałem.

Zobacz alternatywną recenzję autorstwa: by_black

Hideout - To mocna historia w m(r)oc(z)nym stylu. Od pierwszych stron mangi wieje grozą. Historia młodego małżeństwa, która utraciła swoją pociechę, przez własne niedopatrzenie, jest tak naprawdę tylko niewielką rysą na obrazie normalnej rodziny, normalnej, bo gdy poznajemy coraz głębsze zakamarki psychiki owego małżeństwa, zaczynamy zastanawiać się kto i gdzie popełnił błąd.

Fabuła o wakacjach z marzeń, które stopniowo zmieniają się w istny koszmar może kojarzyć się z wieloma tytułami, jednak ten tytuł zapewne odbije się na mojej pamięci szczególnie. Dostajemy wydarzenia przedstawione w ciekawej formie narracji, czytelnik może odnieść wrażenie, że cała historia podawana jest mu przez lektora, który siedzi obok z otwartą książką i opisuje zajścia jakie mają lub miały miejsce. Przemyślenia głównego bohatera, Seiichiego, na temat jego straty oraz tego, w jak podłą rodzinę się wdał są zdecydowanie subiektywne, daje upust swojej frustracji, która ciąży nad nim prawdopodobnie od początku małżeństwa, lecz kiedy rodzi się jego potomek, zdaje się być spełnionym szczęściarzem, z piękną żoną, dobrą pracą pisarza i dzieckiem, którego niewinność wpływa na niego kojąco. Ale to tylko jedyna pozytywna strona całej historii, bo przecież zaraz musimy wrócić do dreszczowca, jakiego zgotowało mu życie, a może on sam sobie zgotował?

Cała historia zamknięta jest w jednym tomie, więc nie ma czasu na to, aby poznać bohaterów, ale z życia wiem, że są czyny lub słowa, które mogą zaświadczyć o tym kim jesteśmy i do czego zmierzamy. Taką właśnie drogę obrał autor "Hideout" i przyznam szczerze, że ledwie kilka kadrów z niedalekiej przeszłości wystarczyło, abym wyrobił sobie zdanie o konkretnych bohaterach, nie zmieniając go nawet po przeczytaniu ostatnich zdań historii, ba, dalsze wydarzenia utwierdzały mnie tylko coraz bardziej w swoich przekonaniach. Autor genialnie przedstawił obraz człowieka, którego rozum pożerany jest przez zło, a na końcu, kiedy nadchodzi finał, zostaje nam tylko ocenić, czy czyny takiego człowieka, a może szaleńca, można usprawiedliwić w związku z tym co przeżył, a może ukarać najbardziej surowym wyrokiem?

Wizualnie manga prezentuje się wręcz genialnie, autor oddał doskonale klimat horroru, obrazy wydają się być brudne i nieprzyjazne. Pomieszczenia budzą lęk, a postacie wyglądają dość realistycznie, prócz tych, które mają oczywiście budzić lęk. Po prostu klimat horroru oddany w zupełności.

W całym obrazie mamy wszystko, od zmian psychicznych bohaterów po demony, nie zawsze ubrane w szatańskie szaty. Każda kolejna strona odkrywa przed czytelnikiem swego rodzaju stan umysłu człowieka, człowieka który wpadł w spiralę nienawiści, żądzy zemsty, a nawet szaleństwa. Kakizaki w kilku zdaniach od siebie pisze o emocjach, które ma nadzieje, że obudził w czytelniku, muszę mu to oddać, wzbudził we mnie wiele negatywnych emocji, wiele wulgarnych słów, które przypisywały się do słów bohaterów mangi, ale wzbudził także szacunek, za to, jak przedstawił swoją wizję horroru, wizję już rzadko spotykaną. Zdecydowanie zyskał to, co Stephen King, którego prace tak polubił w dzieciństwie. Lecz najpiękniejsze jest to, że potrafił ukazać jak potwory zmieniają wartę.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Tytuł został wydany w cyklu seinen. Format A5, kilka kolorowych stron, piękna obwoluta. Papier i druk oraz korekta w dobrej jakości. Manga warta swej ceny.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Hideout
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy