Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Hellsing / ヘルシング


Typ: Manga
Autor/zy: Kōta Hirano
Gatunek: Horror, wampiryzm, fantasy, czarna komedia
Data publikacji: 1997 - 2008 (2004 - 2010, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 10 (10, Polska)
Wydawca: Shōnen Gahosha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Hellsing - Historia skupia się na losach organizacji Hellsing, podległej brytyjskiej królowej. Organizacja ta należy do familii o tej samej nazwie. Władza w niej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Córka zmarłego właściciela organizacji, Integra Farburke Wingates Hellsing, zostaje zmuszona do ucieczki przed stryjem, który zapragnął pełnej władzy w agencji. Trzynastoletnia Integra zapamiętała jednak słowa ojca, według których w razie niebezpieczeństwa miała uciec do podziemi swojej willi, po dotarciu na miejsce, odkryła tam tylko ciało martwego człowieka. Niestety w tym samym momencie odnalazł ją stryj, który bez żadnego zaparcia postrzela bratanicę, a krew z jej rany padła na twarz umarlaka, kiedy miał wystrzelić ostatni, zabójczy pocisk, ciało ożyło i pozbyło się agresorów. Okazało się bowiem, iż ciało to, to najwyższej klasy wampir, Alucard, którego niegdyś pokonał przodek Integry, tym samym budząc Alucard'a pozyskała wiernego sługusa. Od tamtej pory mija kilkanaście lat, dorosła Integra wraz ze swoim sługom dalej działa w organizacji niszcząc demony i nieczyste stworzenia. Pewnego dnia agencja zostaje wezwana do małej miejscowości, Cheddars, w której pojawił się wampir, na miejscu okazuje się, że funkcjonariusze policji zostali zdziesiątkowani, a jedyną żyjącą osobą pozostaje policjantka Victoria Seras, przybyły Alucard likwiduje zagrożenie, jednak śmiertelnie raniąc policjantkę, na łożu śmierci daje jej możliwość stania się wampirem i służenia organizacji u jego boku...

Po krótkim wstępie do głównej fabuły, od razu warto przejść do kwestii postaci, jest ich tutaj niewiele, przynajmniej niewiele tak istotnych, żeby nie dać im przejść w zapomnienie, czytaj odstrzelenie. Głównym bohaterem całej historii jest oczywiście wcześniej wspomniany wampir, Alucard. Jeżeli przeczytacie jego imię od tyłu, zauważycie, że to anagram imienia Dracula, ale to tylko ciekawostka. Alucard to kawał drania w niezwykle szlacheckim typie. Prawdopodobnie jest on najstarszym, bądź należy do najstarszej grupy przedstawicieli swego gatunku. W przeciwieństwie do innych wampirów, on nienawidzi podróbek, a ludzi uważa za dziwnych, dlatego też nie potrafi ich zrozumieć. Wampir ten jest niezwykle stuknięty, uwielbia toczyć walkę, liczą się dla niego tylko doznania z pola bitwy, zawsze sugeruje rywalowi pierwsze wykonanie ruchu, co przeważnie kończy się śmiercią oponenta. Ale i w tym szaleństwie jest coś, czego czasami nie potrafię zrozumieć, bowiem jest to lojalność i arystokratyczna finezja, to niesamowite rzadkie cechy u kogoś, kto radość czerpie z urywania kończyn, rozstrzeliwania ofiar czy zrobienie sobie szaszłyków z wroga. Kolejną ważną postacią jest młoda policjanta Victoria Seras, której życie nie oszczędziło, była bowiem świadkiem zabójstwa i gwałtu na swojej matce, te doświadczenia sprawiły właśnie, że stała się obrońcom prawa, po nieszczęsnym wydarzeniu w Cheddars, zdecydowała się zostać wampirem i pomagać Alucard'owi oraz organizacji Hellsing w tępieniu wampirów i wszystkich innych paskudnych demonów. Ostatnią istotną postacią dla organizacji Hellsing jest zdecydowanie jej głównodowodząca, Integra, żelazna dama, która nie ugina się w żaden sposób przed nieśmiertelnymi.

Wielu uważa, że fabularnie manga ta jest przeciętna, ja osobiście jestem zdania, że ten tytuł jest naprawdę porządną pozycją dla każdego, kto lubi mroczne historie z dużą ilością przepompowanej krwi. W mandze "Hellsing" poza zwykłymi akcjami mającymi na celu zlikwidowanie umarlaków, którzy stali się ofiarami wampirów, czy samych wampirów, dostajemy także spór religijny, a także polityczny. Bowiem poza protestancką organizacją Hellsing, w grze są także dwie inne organizacje, Iscariote, rzymskokatolicki odpowiednik Hellsing'a, a także Millenium, szczątki organizacji, która przez lata odbudowywała się po porażce Hitlera. Właśnie między tymi trzema grupa toczy się największy bój, choć na początku wszystko wygląda na typową zabawę w chowanego lub kotka i myszkę, to wraz z rozwinięciem fabuły są wyciągane największe armaty i zaczyna się nie tylko zwykła sieczka, ale także poglądowe spięcia między dwiema różnymi religiami i polityczne bum drążone przez nieumarłych Hitlerowców.

W całym zarysie tej mangi najbardziej urzekła mnie też kreska, która świetnie odwzorowuje najważniejsze szczegóły tego tytułu, według mnie postać Alucard'a lepiej nie mogła zostać zaprezentowana, a sceny walk i rozlewu krwi są niezwykle głębokie, sprawiają wrażenie naprawdę dynamicznych. Najważniejsze postacie niezwykle różnią się od siebie i prezentują sobą niesłychanie interesujący materiał dla nowych mangaków czy też rysowników

Całość została zawarta w dziesięciu tomach, co sprzyja szybkiej lekturze, która trzyma od początku do końca poziom, a także powoduje chęć zapoznania się z dalszą historią głównych bohaterów. To naprawdę świetny tytuł, uznany już za klasykę swojego gatunku, którą trzeba poznać.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica, Pierwszy tomik kupiłem z drugiej ręki, tylko po to, aby sprawdzić jak się manga prezentuje, okazało się, że stoi na wysokim poziomie. Właśnie od tej mangi zaczęła się moja przygoda z mangami od wydawnictwa J.P.Fantastica. Każdy z dziesięciu wydanych tomów posiada obwolutę, papier na którym zostały wydrukowane strony jest dobrej jakości, tekst w chmurkach pojawia się w odpowiedniej wielkości, co ani nie denerwuje, ani nie przeszkadza. Tłumaczenie zostało wykonane również dobrze, czytało się szybko i składniowo. Jako że tytuł już dawno został zakończony można go nabyć w okazjonalnych cenach w internetowym sklepie wydawnictwa.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Hellsing
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy