Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Heat / HEAT-灼熱-


Typ: Manga
Autor/zy: Ryouichi Ikegami (ilustracje), Buronson (scenariusz)
Gatunek: Dramat, akcja
Data publikacji: 1999 - 2004 (2005 - 2011, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 17 (17, Polska)
Wydawca: Shōgakukan (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (10/10)


Heat - Czyli tytułowy "Żar", czym on jest? Jak się objawia? Jest to historia Tatsumi Karasawy, twardziela, który pojawia się nie wiadomo skąd i w ciągu dwóch dni przejmuje kontrolę nad klubem hostess, którym kierowała wcześniej zorganizowana szajka powiązana z mafią. Bohater nie boi się niczego, ma własne zasady, które pomagają mu przetrwać, ma w sobie właśnie ten tytułowy żar, który go napędza do działania. Akcja rozpoczyna się w jednej z dzielnic Tokio - Shinjuku, początkowo jest to zwykła dzielnica, pełno w niej slumsów, Tatsumi postanawia przejąć tu wszystko i stworzyć w tym miejscu najbogatszą dzielnicę miasta, w tym celu musi stawić czoła wielu groźnym organizacjom, które mają wielką chrapkę na tę dzielnicę. Akcja szybko nabiera tempa i przenosi się w różne miejsca poza Tokio, nawet poza Japonię.

Mangę czyta się naprawdę przyjemnie, a historia szybko potrafi wciągnąć, Tatsumi staje się naszym idolem, prawdziwym twardzielem, który wyprawia niemożliwe rzeczy, czasem pcha się prosto w paszczę lwa, co może się nam wydawać głupie i szokować, ale szybko przekonujemy się, że wszystko co robi ma ukryte intencje i nie jest żadnym głupim wyborem tylko przemyślaną strategią. Tytuł pokazuje nam co to znaczy naprawdę przewidzieć działania przeciwnika i być zawsze krok przed nim. Historia potrafi trzymać w napięciu, zwłaszcza gdy kończymy tom i trzeba sięgnąć po następny... i tu moja rada, lepiej czytać mangę gdy ma się całą serie na półce bo chyba bym nie wytrzymał z nerwów jakbym musiał w połowie przerwać i zamawiać brakujące tomy.

Bohaterowie są tu wyraziści, twardzi i każdy z nich ma własne cele i pragnienia, które chce osiągnąć, historia sprawia, że można zacząć lubić nawet "złe" charaktery, bo nawet tyrani okazują się mieć serce. Chyba ten żar, który wokół roznieca Karasawa sprawia, że inni zaczynają podążać jego śladem i bardziej trzymają się ustalonych reguł gry, jak w "Naruto" gdy tytułowy bohater mówi, że nigdy nie narusza prostoty własnych słów.

Kreska jest tu troszkę inna niż zazwyczaj ogląda się w mangach. Ryoichi ma własny styl i powiela go również w innych seriach. Styl i rodzaj cieniowania wyróżniają ją, moim zdaniem, spośród mang, które zwę "mangi ze zwyczajną kreską".

Jest to jeden z niewielu tytułów na naszym rynku przeznaczonych dla starszych odbiorców więc szczególnie mocno go polecam. Gdy wydawnictwa widzą zainteresowanie takimi tytułami dostajemy potem inne serie dla dorosłych, warto więc inwestować w tę gałąź rynku, a "Heat" w szczególności jest wart zakupu, ja byłem nim zachwycony, zwłaszcza, że był to właściwie pierwszy taki tytuł wśród całej bandy tasiemcowatych shōnenów, które posiadam.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga jest na prawdę dobrze wydana, chociaż kolekcjonerom serii mogą nie spodobać się białe otoczki, których brak w początkowych 4 tomach, sam się lekko zdziwiłem gdy dostałem w swe ręce resztę tomów. Tłumaczenie na dobrym poziomie, druk i jakość też, tylko nasze rodzime wydanie zawiera troszkę cenzury, nie dużo, ale jednak czasem dane nam będzie oglądać pikselozę zamiast męskich lub kobiecych organów rozrodczych. Ogólnie jednak rzecz ujmując warto się zaopatrzyć w nasze wydanie bo mało jest tego typu mang na naszym rynku.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Heat
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy