• 1. Morex - 49
  • 2. Darknes - 45
  • 3. LuigiN2000 - 23
  • 4. KaKa - 20
  • 5. gothic012 - 19
  • 6. Bulma 3310 - 16
  • -- -- --
  • Pełny ranking

Hatsukoi Limited / 初恋限定


Typ: Manga
Autor/zy: Mizuki Kawashita
Gatunek: Komedia, ecchi, romans, życie szkolne
Data publikacji: 2007 - 2008 (2013, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 4 (4, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), Waneko (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Hatsukoi Limited – W dużym skrócie jest to szkolna historia pierwszych miłości, nie ma tu określonego jakiegoś głównego bohatera, rzekomo autorka uważa za takiego jedną z dziewczyn ale trudno jest ją takim mianem tak na prawdę określić. Historia opowiada peryferie zarówno kilku bohaterów z gimnazjum jak i również szkoły średniej, ich losy się ze sobą przeplatają i przynoszą wiele zabawnych historii, pierwszych miłosnych uniesień a także poważnych decyzji czy pójść za głosem serca czy rozsądku jak i również przełamania własnych kompleksów.

Po pierwszym tomie było mi strasznie ciężko się odnaleźć w historii, postacie mi się zaczynały mylić, nie wiedziałem kto jest w liceum a kto w gimnazjum, rysunki nie ułatwiały sprawy bo czasem starsza dziewczyna wyglądała na młodszą a rzekomą gimnazjalistkę można było pomylić z licealistką. Po drugim jednak tomie wszystko zaczęło się robić bardziej klarowne a przeplatające się historie sprawiały wrażenie mniej chaotycznych. Manga potrafiła wciągnąć, zwłaszcza w końcówce kiedy każdy kolejny rozdział tworzył dalszą część historii zamiast przeskakiwać do innych bohaterów.

Kreska nie jest jakaś mocno wybitna ale słabą też nie jest, powiedziałbym że to taki przeciętniak jakich na rynku pełno, mocno generalizowana kreska. Bohaterowie na początku wydawać się mogą nieco płascy ale coraz głębiej w historię to ich charaktery się bardziej dają poznać, nie są to jednak jakieś wybitne postacie, ot zwykli uczniowie gimnazjum i liceum, zachowują się jak na typowych mangowych nastolatków przystało, chłopcy zachwycają się damskimi wdziękami a dziewczynki piszczą, krzyczą, wzdychają do pięknisiów i wyzywają tych brzydszych od potworów jednak z czasem przekonują się, że wygląd to nie wszystko a serce często podpowiada co należy zrobić.

Ogólnie manga jest typową szkolną komedyjką obsadzoną na tle pierwszych miłostek. Czyta się ją bardzo przyjemnie, potrafi wciągnąć, potrafi rozbawić. Jest też krótką 4 tomową mangą więc w sumie nie ma nużących momentów, w sam raz nadaje się na taką rozluźniającą wieczorną lekturkę. Osobiście jestem wstanie dać pozycji słabe 8/10, bo jednak zastanawiałem się nieco nad 7.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo Waneko. Manga wydana w zwykłym formacie, druk, tłumaczenie, korekta na poziomie, wydanie zawiera obwolutę. Jedyna co zauważyłem to na 4 tomie brak cieniowania przy logu wydawnictwa i się troszkę tomik odróżnia od pozostałych trzech, na szczęście na pierwszy rzut oka tego nie widać.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania Waneko
Skomentuj/Oceń: Hatsukoi Limited
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms