Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Goth / ゴス


Typ: Manga
Autor/zy: Kendi Oiwa (ilustracje), Otsuichi (scenariusz)
Gatunek: Dramat, kryminał, horror
Data publikacji: 2003 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Kadokawa Shoten (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Goth – Historia dwójki licealistów, którzy nie gustują w typowych dla swoich rówieśników hobby. Itsuki Kimiyama, licealista znudzony zwykłym życiem nastolatka oraz czarnowłosa piękność Yoru Morino, która stroni od towarzystwa, by wolny czas dzielić z samotnością. Ich los zaczyna się przenikać w momencie, kiedy Itsuki dostrzega zabliźnione rany na nadgarstkach Yoru. Poznajcie historię ludzi o makabrycznym hobby.

Dwójka wspomnianych bohaterów ocieka ciekawością do rzeczy, które wśród normalnych ludzi budzą grozę i obrzydzenie, czerpią oni swoistą satysfakcję z poznawania nieznanych ludzkich instynktów, które budzą się w psychopatycznych umysłach. Zanim ich ścieżki się zeszły, oboje nie mieli komu przedstawić swoich pragnień oraz szargających nimi uczuć, zmieniło się to już po pierwszym spotkaniu. Najciekawszym aspektem mangi są wydarzenia, które zaczynają towarzyszyć bohaterom od samego początku ich znajomości. Biorą oni bierny, a nawet czynny udział w planach notorycznych morderców czy psychopatycznych fetyszystów. Ewidentnie kłopoty lubią trzymać się Yoru, która być może swoją urodą, a może (jak to nazwał Itsuki) feromonami przyciąga do siebie zwyrodnialców, którym zwykły widok śmierci nie wystarczy. Na szczęście w nieszczęściu Itsuki zawsze odnajduje poszlaki prowadzące do zbrodni.

Pozostali bohaterowie, którymi najczęściej są wcześniej wspomniani maniakalni mordercy, nie są przedstawieni w innym obliczu, niż w tym, w którym czytelnik chce ich zobaczyć. Wydarzenia przedstawione przez autora dzieją się niemalże po sobie i choć każdy przypadek niesie coś innego, ostatecznie spotykamy się na ostatniej prostej z naprawdę dużym zaskoczeniem, bo cóż to za bohater, który nie skrywa w sobie żadnej tajemnicy, prawda?

Wizualnie manga w moich oczach zebrała praktycznie same plusy, autor rysunków może być dumny ze swojego stylu, gdyż kadry ogląda się z przyjemnością. Postacie oraz scenerie zostały wykonane z dokładnością, są pełne wyrazistości i mogą oczarować czytelnika, tylko gdzieniegdzie autor postawił na puste tła, a wizerunek postaci wręcz uprościł, ale za to nie dopuścił do takich rzeczy w kadrach poświęconych brutalności oraz wnętrznościom, które czasami wylewają się z martwej ofiary. Te mogą naprawdę wstrząsnąć...

"Goth" to jedna z tych mang, które potrafią przykuć uwagę czytelników wymagających dozy szaleństwa, a także fanów szczegółowych kadrów, ilustrujących mroczną wizję ludzkich chorych urojeń i fetyszów. Fan kryminału i horroru znajdzie w tym tytule wszystko to czego potrzebuje, a osoby głównych bohaterów mogą sprawić, że wszystko to, co na pozór zdaje się być jasne, wcale takim być nie musi.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. "Goth" został wydany w powiększonym formacie oraz opatulony w obwolutę. Pod obwolutą kryje się okładka inna od tej wyjściowej, co jest według mnie fajnym zabiegiem. Papier oraz wykonanie oceniłbym tak samo jak w większości powiększonych wydań tego wydawnictwa, czyli bardzo dobrze. Podczas lektury dopatrzyłem się prawdopodobnie jednego błędu w przekładzie, lecz nie sprawia problemu w odbiorze tekstu.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Goth
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy