Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Fullmetal Alchemist / 鋼の錬金術師Typ: Manga
Autor/zy: Hiromu Arakawa
Gatunek: Komedia, przygoda, wojenny
Data publikacji: 2001 - 2010 (2006 - 2012, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 27 (27, Polska)
Wydawca: Square Enix (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Fullmetal Alchemist - Bracia Alphonse (Al) i Edward (Ed) Erlic od najmłodszych lat byli zainteresowani alchemią. Po odejściu ojca, mali bracia pozostali z matką, która niebawem zmarła. Zrozpaczeni Ed i Al, próbując przywrócić matkę do życia, zaczęli pogłębiać tajniki alchemii, z czasem nabytą wiedzę wykorzystali do przywrócenia matki do życia. Niestety nie przewidzieli możliwych komplikacji, które i owszem nastały. Otwierając bramę, nastąpiła zasada równo wartej wymiany, przez co Ed stracił nogę, a Al został wessany w całości, w ostatniej chwili udało się Ed'owi uratować duszę brata, pieczętując ją w starej, blaszanej zbroi, lecz ponownie musiał dokonać wymiany, tracąc przy tym rękę. Od tamtej pory młodzi alchemicy rozpoczęli wędrówkę ku legendarnemu kamieniowi filozoficznemu, dzięki któremu mogliby przywrócić straconą część siebie.

Już na wstępie możemy jasno założyć, że jest to swoisty klasyk, którego zna każdy fan mangi. Fabuła jest naprawdę interesująca, mamy tutaj do czynienia z walką jasności z ciemnością, która jest niezwykle klarownie naznaczona. Poza głównymi bohaterami i planem odzyskania straconych części siebie, dostajemy także poważny konflikt, między ludźmi, a dokładniej wojskowymi z państwa Amestris, a homunculusami, które powstały w skutek działania alchemii. O dziwo te drugie mają swoich szpiegusów nawet na wysoko postawionych stołkach nie tylko w kraju, ale także w armii. To wszystko uzupełnia wątek I wojny światowej, która dotkliwe objęła obszar Ishvar, z której pochodzi mściciel Scar, facet naprawdę nie przebiera w środkach. To wszystko sprzyja wielu interesującym starciom, ale także refleksjom na temat egzystencji ludzi oraz mocy, którą rzekomo może udzielić posiadaczowi kamień filozoficzny.

Ten tytuł również zawiera wiele świetnie wykreowanych postaci, które swoimi poglądami, postawą i zachowaniem często budzą różne uczucia. Najważniejszą dwójką oczywiście są wcześniej wspominani bracia Al i Ed, pierwszy jest młodszy, ale sprawia wrażenia bardziej opanowanego, podchodzącego do wszystkiego z dystansem, Ed mimo, że jest starszym bratem jest bardziej porywczy, momentami zachowuje się, jakby był kąpany w kotle z gorącą wodą. Do ciekawych postaci należy również drugie rodzeństwo Olivier i Alex Armstrong, mimo, że pierwsza jest kobietą, to w armii budzi respekt i szacunek, Alex jest silnym i potężnie zbudowanym mężczyznom, który niejednokrotnie wykazywał wielkie serce. Ostatnim z pozytywnych bohaterów, którego trzeba wspomnieć, to Płomienny Alchemik, Roy Mustang, moim zdaniem fantastycznie wykreowana postać, która mimo wskazującej z jego zachowania powagi, często jest wesoła i uległa kobiecym urokom, najważniejszą jego cechą jest dbanie o podwładnych, zdecydowanie dobrze się o nich troszczy.

"Fullmetal Alchemist" można zaliczyć do mang, które poruszają poważne tematy, ale są dość proste, bowiem nie ma tutaj specjalnych obrotów wydarzeń, czy nagłych zaskoczeń w fabule, wszystko ma swój odpowiedni tok i tempo, co według mnie wcale nie oznacza wady, bowiem autorka wszystko dokładnie potrafi sobie rozplanować, w mandze często pojawiają się retrospekcje, a także sceny z wcześniej wspomnianej wojny. Cała historia mimo wielu krytycznych i dramatycznych wydarzeń posiada też wiele humorystycznych wątków, z których wiele stało się kultowych, często pojawiających się w sieci otaku.

Kwestia kreski w wielu miejscach bywa sporna, jedni uważają, że jest naprawdę dobra, inni twierdzą, że nie ma czym się tu zachwycać, ja akurat jestem neutralny, uważam, że kreska jest ładna dla oka, nie męczy, a postacie i otoczenie jest wykreowane co najmniej dobrze.

Podsumowując jest to świetna historia dla każdego, znajdziemy tutaj przyjaźń, braterską więź, dążenie do ważnych celów, poznawanie prawdy o kamieniu filozoficznym, a także sporą dawkę humoru jak i drażliwych tematów dla samych bohaterów, wszystko to w klimacie spisku i wojny dobrze nam znanej z wielu interesujących tytułów, między jasnością, a ciemnością.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Cała manga została już zakończona i jest niezwykle zbliżona do oryginału, nie ma co prawda obwoluty, ale charakterystyczne szczegóły zostały zachowane. Podoba mi się czarna oprawa okładki. Tłumaczenie wypadło również bardzo dobrze, mimo nielicznych uchybień w słówkach i nieszczęsnego 20 tomu, który został wydany na ekologicznym papierze, nie mam żadnych zażaleń do wydawnictwa. To również jeden z tytułów, który dzięki temu, że już minęło trochę czasu od zakończenia polskiego wydania można nabyć w niższych cenach.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Fullmetal Alchemist
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy