Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Doubt / ダウト


Typ: Manga
Autor/zy: Yoshiki Tonogai
Gatunek: Horror, kryminał, tajemnica
Data publikacji: 2007 - 2009 (2013, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 4 (4, Polska)
Wydawca: Square Enix (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Doubt - Pewnego dnia do stada wesołych zaprzyjaźnionych ze sobą króliczków wkradł się zły wilk. Gdy zapadał zmrok przybierał swą prawdziwą wilczą postać i każdej nocy pożerał jednego króliczka. Króliczki, nie wiedziały, który z nich tak naprawdę jest wilkiem. Zebrały się więc, by o tym porozmawiać, po czym... zaczęły kolejno zabijać tych, których podejrzewały o bycie wilkiem. Gdyby faktycznie zabiły w ten sposób wilka, oznaczało by to ich wygraną. Jednak gdyby się pomyliły i wilk pozostałby na wolności, w końcu pożarłby wszystkie króliczki... co do jednego... i na tym właśnie polega ta gra.

Tak oto przedstawia się fabuła popularnej gry internetowej "Rabbit Doubt". W grze bierze udział kilka osób i próbują odgadnąć kto z nich jest wilkiem. Pewnego dnia taka grupka internetowych znajomych postanawia się spotkać w prawdziwym świecie. Udają się wspólnie do baru z karaoke, wieczór wydaje się przyjemny gdy nagle bohaterowie tracą przytomność i budzą się w dziwnym, pustym i zamkniętym budynku. Dochodzą do wniosku, że ktoś chce się zabawić ich kosztem i próbują znaleźć wyjście.

Oto główny zalążek fabuły. Nie wydaje się zbyt oryginalny, zamknięte pomieszczenia, łamigłówki i pułapki, walka o życie, to wszystko wydaje się dość utartym schematem z filmu ale sama manga jest po prostu świetna, autor potrafi budować napięcie, ale także dobrze zwieść czytelnika, ciężko jest zgadnąć kto jest wilkiem. Gdy już zaczynasz mieć podejrzenia względem kogoś, autor wskazuje na kogoś innego, o kim się nawet wcześniej nie pomyślało. Na końcu nawet wilk okazuje się podstawionym wilkiem, kontrolowanym przez prawdziwego wilka, przez kogoś innego, kogoś, kogo odrzucamy z kręgu podejrzanych zaraz na samym początku.

Troszkę schematu jest jak zwykle z genialnym pomysłem "Rozdzielmy się". Niby potem jeden z bohaterów stwierdza, że powinni się trzymać razem, więc se pomyślałem, w końcu coś nowego w tych wszystkich horrorach, ale nie, potem i tak i tak bohaterowie się rozdzielają. Trzeba to przeboleć, w końcu to horror, ludzie muszą ginąc pojedynczo, chociaż miałem duże nadzieje, że będzie inaczej.

Sama manga naprawdę wciąga. Możecie się zawieść zakończeniem trzeciego tomu. Ja się zawiodłem. Stwierdziłem: "Po co czwarty tom jest taki gruby skoro na końcu trzeciego się prawie wszystko wyjaśnia?". Ale nie. Bierzesz do ręki, czytasz, bo jesteś ciekaw i tomik znów wciąga. Dużo grubszy od reszty, a chyba szybciej go przeczytałem niż pozostałe. Jeśli ktoś nie przepada za typowymi horrorami gdzie leje się tylko krew lub są one po prostu obrzydliwe to polecam "Doubt". Krwi dużo nie ma, a wszystko jest oprawione na prawdę ładną i miłą dla oka kreską.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Jest to naprawdę świetnie wydana manga, obwoluty są świetne, dość luźne, swobodnie się je zakłada, w niektórych tytułach obwoluty są tylko na ścisk, jak położysz tomik to okładka wstaje bo ją obwoluta naciąga, tu tak nie ma. Druk i jakość papieru bardzo dobra, kilka kolorowych stron w tomikach i dopracowane proste grzbiety w całej serii i to wszystko w bardzo przystępnej cenie.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Doubt
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy