Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Death Note / デスノート


Typ: Manga
Autor/zy: Takeshi Obata (ilustracje), Tsugumi Ōba (scenariusz)
Gatunek: Horror, kryminał, akcja
Data publikacji: 2003 - 2006 (2007 - 2009, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 12 (12, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Death Note - Młody, dobrze zapowiadający się licealista, Light Yagami, dostrzega z klasy jak z nieba na ziemię spada notatnik. Zainteresowany tym zdarzeniem podąża na miejsce upadku owego notatnika. Po odnalezieniu go odczytuje dziwne informacje, opisane jako instrukcja obsługi, co dziwniejsze, owy notatnik nazywa się Death Note (Notatnik Śmierci), a dokładnie rozpisane instrukcje mają posłużyć do właściwego użytkowania, to znaczy, odbierania ludziom życia. Ale jak to? Zwykły kawałek papieru, który potrafi odebrać komuś życie? Niemożliwe. Tak przynajmniej pomyślał sam Light, który szczyci się tym, że już w tak młodym wieku należy do czołówki intelektualistów w Japonii. Niebawem jednak chłopak przez zwykłą ciekawość sprawdza możliwości notatnika, na zbrodniarzu, którego zobaczył w telewizji, okazuje się, że to nie kiepski żart młodzików, lecz prawdziwy dar od boga... Ale jak to się stało, że ów notatnik pojawił się na ziemi? Otóż istnieje świat bogów śmierci, który rzekomo jest niezwykle nudny i przykry, jeden z owych bogów, Ryuk, aby wyrwać się z tej monotonni wpadł na pomysł, aby swój notatnik wrzuć do świata ludzi i zobaczyć co się stanie, gdy zwykły człowiek wejdzie w jego posiadanie...

W ten sposób łączą i przeplatają się losy kilku osób i bogów śmierci, głównego bohatera, Light'a Yagami'ego, który dzięki notatnikowi postanawia stworzyć nowy świat, bez zbrodni, kryminalistów, wolny od morderstw i przestępstw, a dzięki swojemu intelektowi prowadzi właśnie ku temu, towarzyszy mu cały czas Ryuk, którego los wiąże się z nowym właścicielem jego notatnika, aż do jego śmierci. Na przeciw jednak staje mu najlepszy detektyw na świecie, którego imienia nikt nie zna, a pracuje pod pseudonimem L, pomaga mu grupa zaufanych policjantów z Japonii, ale sprawy się poważnie komplikują dla nich obu, tocząc przez kilka lat ze sobą psychologiczny bój, gdyż Light (okrzyknięty przez swoich zwolenników mianem Kira) aby uśmiercić kogoś przy pomocy notatnika musi znać twarz, imię oraz nazwisko osoby, która ma zostać wpisana do notatnika.

Historia zawarta w "Death Note" według mnie należy do światowej sielanki swego gatunku. Dostajemy solidną dawkę emocji przeplatanych psychologiczną grą, a także dwa obrazy walki ze złem, każdy jest na swój sposób dobry i to tylko od nas tak naprawdę zależy, za jakim wyznacznikiem walki ze złem opowiemy się sami. Główni przeciwnicy mimo młodego wieku stanowią czołówkę intelektualistów, przez co ich walka staje się piekielną rozgrywką, mimo upływu lat tempo ich walki nie spada, autorka scenariusza zdecydowanie zadbała o to, aby czytelnik wczuł się w rolę detektywa i starał się przewidzieć ruchy obu geniuszów. W tym szaleńczym pościgu należy zwrócić przy okazji uwagę na kilka kwestii, otóż obaj panowie nie przebierają w środkach i obaj są w stanie poświęcić wszystko, aby dotrzeć do rywala i go unieszkodliwić, z czasem do gry wchodzą chwyty po niżej pasa, a "bóg", który miał oczyścić świat z plugastwa jakim są kryminaliści, zaczyna sam przypominać jednego z nich, bowiem nie poprzestaje na usuwaniu ludzi łamiących prawo, a też tych, którzy starają się powstrzymać uśmiercanie przestępców (na przykład agenci FBI). Ciekawą rolę odgrywa również sam katalizator tej sytuacji, Ryuk, który najwyraźniej nie tylko ma ubaw z tego piekła, ale także poznaje ludzką naturę, kiedy do gry wchodzą tak potężne narzędzia.

"Death Note" to na pewno jedna z najlepszych pozycji wśród mang, jednak w mojej recenzji chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny minus, otóż kiedy dochodzi do przełomowego miejsca w fabule, kiedy napięcia wzrasta do maksimum i wydaje się, że wszystko zakończy się wręcz epicko, rozpoczyna się kolejna faza, która o dziwo momentami wydaje się być naciągana, pojawiają się nowi bohaterowie, którzy rozbijają napięcie na kilka stron konfliktu, wszystko staje się mniej racjonalne, a sam Kira pozostawia po sobie coraz więcej śladów i popełnia coraz więcej błędów. Mimo wszystko znajdą się też tacy, którzy i w tym znajdą epickość.

Choć w przypadku tej mangi autor scenariusza spisał się na medal, to autor ilustracji nie pozostał dłużny, kreska pojawiająca się na kadrach stron mangi wypada naprawdę dobrze, w praktyce ciężko się przyczepić do czegokolwiek, bowiem postacie, twarze bohaterów oraz otoczenie zawiera dużą szczegółowość, widać tą dbałość przyłożoną do wizualnej części tej mangi.

W tym wszystkim znajduje się naprawdę dużo zawirowań, zmian biegów wydarzeń i chaotycznej gonitwy, która prowadzi według mnie tylko do szaleństwa, gdy dojdziecie na sam koniec tej historii, raczej się ze mną zgodzicie.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. W ofercie tego wydawnictwa manga ta stoi na jednym z najwyższych poziomów, elegancka obwoluta, która doskonale odzwierciedla oryginalne wydanie, bardzo dobry rozrzut napisów w chmurach i kadrach, estetycznie prezentujące się przełożenie obrazów na strony, a także bardzo dobre tłumaczenie, które zostało podane nam w sposób konkretny i rzeczowy, na pewno oddało klimat tej epickiej opowieści. Naprawdę każdemu z czystym sercem mogę polecić ten dwunastotonowy tytuł i dlatego też przyznaję mu szczególnie polecany w naszych recenzjach.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Death Note
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy