Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Crying Freeman / クライング フリーマン


Typ: Manga
Autor/zy: Ryouichi Ikegami (ilustracje), Kazuo Koike (scenariusz)
Gatunek: Dramat, akcja
Data publikacji: 1986 - 1988 (2006 - 2009, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 9 (10, Polska)
Wydawca: Koike Shoin Publishing (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Crying Freeman – To historia młodego artysty, który zostaje zabójcą pracującym dla mafii o nazwie "Hundred Eight Dragon" i otrzymuje pseudonim "Crying Freeman". Ma własne zasady, własny styl, jest twardy i nieugięty jednak po każdym zabójstwie roni łzy, dlaczego taki twardziel, który niczego się nie boi płacze? O tym musicie już przeczytać sami.

Manga jest naprawdę świetną sensacją, mamy tu miłość i śmierć, przemoc i sex oprawione w piękną poważną kreskę. Tytuł potrafi wciągnąć równie mocno jak jego brat - "Heat". Historia jest zwięzła, dobrze opowiedziana i każdy znajdzie tu chyba coś dla siebie, są widowiskowe krwawe walki, jest sex i nagość, jest też wątek miłosny, ale nie jakiś ckliwy i mdły tylko pełen oddania, poświęcenia i namiętności, więc nawet dziewczynom, ten tytuł może się spodobać, chociaż, niekoniecznie, bo miłość głównego bohatera - Emu, to twarda kobieta, a nie jakiś piszczący babsztyl, którego ciągle trzeba ratować z opresji.

Kreska Ryoichi’ego to też element, który cenie w tej mandze. Podoba mi się ten styl, nie jest taki prosty i zwyczajny jak w większości mang shōnen, ma w sobie coś co przyciąga i dodaje tytułowi klimatu. Bohaterowie są podobnie wykreowani jak w mandze "Heat" Więc mógłbym tu wkleić w sumie opis z mojej poprzedniej recenzji. Szczególnie główny bohater jest moim zdaniem strasznie podobny. Własne reguły gry, nieugiętość, dziwna aura, która zjednuje ludzi, twardość, waleczność, oddanie, odwaga... można tak wymieniać jeszcze długo. Ktoś powie powtarzalność? Może i tak, ale historia jest już niepowtarzalna, a taki typ bohatera akurat lubię więc manga mi się bardzo podobała i strasznie wciągnęła. Jeśli ktoś czytał "Heat" i mu się podobał to gorąco polecam również Freemana.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Tytuł został rozłożony na 10 tomików, cena waha się w granicy 16 zł za egzemplarz. Wydanie jest dobre, tomiki ładnie sklejone, ładnie wydrukowane, tłumaczenie na dobrym poziomie, korekta w sumie też. Podobnie jak w "Heat" mamy do czynienia z lekką, niegroźną, cenzurą, która obejmuje głównie przesadzone sceny nagości, brutalność nie jest w żaden sposób cenzurowana. Można się niby przyczepić, że skoro tytuł dla dorosłych to po co cenzurować, ale w sumie nikt nie weryfikuje wieku kupujących mangi, więc wydawnictwo postanowiło to zrobić i w sumie nie powinnyśmy mieć o to żalu. Ogólnie mówiąc, warto kupić, warto mieć na półce, kolejny tytuł dla dorosłego czytelnika i rodzice od razu odczepią się, że kupujecie "komiksy dla dzieci".


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Crying Freeman
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy