Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Chobits / ちょびっツ


Typ: Manga
Autor/zy: CLAMP
Gatunek: Romans, komedia, tajemnice, s-f, ecchi.
Data publikacji: 2001 - 2002 (2003 - 2004, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 8 (8, Polska)
Wydawca: Kōdansha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (9/10)


Chobits - Hideki Motosuwa to pechowiec, choć momentami, można mieć wrażenie, że jednak nie, ale o tym później. Hideki zawala egzamin na studia, tym samym postanawia za rok podejść do niego ponownie, lecz tym razem wie, że mu się uda. Aby tak się stało wyrusza do stolicy Japonii, Tokio, w której pragnie zapisać się na kurs przygotowawczy do kolejnej próby dostania się na studia. Mimo, że czuje się nieswojo w stolicy, znajduje pracę w restauracji. W krótkim czasie od przybycia do Tokio, Hideki znajduje na śmietniku persocoma, personalnego, humanoidalnego robota, który jest swego rodzaju komputerem. Chłopak od dawna marzył o takim, lecz niestety na marzeniach tylko się kończyło. Na dodatek owy persocom posiada wygląd młodej dziewczyny o anielskiej urodzie. Długo nie namyślając się Hideki zabiera robota do domu, w którym wpada na pierwszy problem, gdzie ów maszyna ma włącznik?! (Odpowiedź na to pytanie musicie odnaleźć sami). Po odnalezieniu power'a Hideki zauważa, iż dziewczęca postać wymawia tylko i wyłącznie jedno słowo "chii" i tak od tej pory chłopak zaczął ją nazywać tym samym słowem. Odkrywa również, że owa istota ma sformatowaną pamięć, a także zaszyfrowane dane, rodzące pytania nie dawały spokoju młodzieńcowi, dlatego postanawia poznać prawdę o nietypowym perscomie.

To tyle z wprowadzenia do fabuły, która mnie niezwykle zauroczyła, to kolejna z historii stworzonych przez kwartet pań z CLAMP, która tak bardzo odbiła piętno na mojej liście ulubionych mang w tej kategorii. "Chobits" to zdecydowanie historia o niespełnionej miłości oraz próbie odnalezienia prawdziwego, głębokiego uczucia. Autorki zaserwowały nam bagatela kilka tomów niezwykle tajemniczej i poruszającej akcji, która od zwykłego przypadku zamienia się w ciekawy obraz miłości, gdzie człowiek zakochuje się w maszynie (choć niezwykłej) z wzajemnością, można by zasugerować, że to średni temat na romanse, ba, niektórzy zasugerowaliby, że romansów kijem by nie tyknęli, ale według mnie jest to złe podejście, wystarczy zapoznać się z pierwszym tomem, aby zmienić swoje zdanie na temat takich romansów. Kolejnym dużym plusem tej mangi jest humor, jest go dość sporo, perfekcyjnie w komponowany w całość historii. Do całego woreczka pochwał mogę śmiało dorzucić postacie występujące w tym tytule, zaczynając od samego Hideki'ego, o którym już wspominałem we wstępie, Minoru Kokubunji bogatym gimnazjaliście, który jest swego rodzaju komputerowym geniuszem, który według mnie po śmierci siostry się zagubił, kończąc na Hiromu Shinbo, którego Hideki poznaje na przygotowawczym kursie, niezwykle ustabilizowany emocjonalnie młodzieniec, którego rady i pomysły niejednokrotnie pomagały.

Wszystko to opatulone jest ciepłą i delikatną kreską, która sprawia, iż czytanie tego tytułu sprawia się jeszcze bardziej klimatyczne. Mimo specyficznej kresce towarzyszącej bohaterom w innych tytułach CLAMP'a, tym razem dostajemy dojrzałą porcję naturalnych kształtów postaci, co jeszcze bardziej uprzyjemnia obserwowanie kolejnych kadrów.

Jestem szczęśliwym posiadaczem tej serii i śmiało z czystym sumieniem daję jej dziewięć punktów w naszej skali ocen. To nie tylko zwykły romans, ale także ciekawa historia o niecodziennej miłości i dążeniu do poznania prawdy. Każdy fan mangi powinien choć raz zapoznać się z tym tytułem, szczególnie fani kwartetu CLAMP.W naszym kraju za wydanie tego tytułu zabrało się wydawnictwo J.P.Fantastica. Manga w Polsce bardzo szybko została wydana, wydawnictwo uporało się w trochę ponad rok, praktycznie rok po ostatnim tomie w Japonii rozpoczęła się praca nad naszym ojczystym wydaniem. Tłumaczenie stoi na dobrym poziomie, o przekład na język polski postarał się Pan Rafał Rzepka, dzięki niemu osiem tomów mangi "Chobits" czytało się bardzo przyjemnie. Manga została wydana w giętkiej okładce i prezentuje się bardzo schludnie. Mimo upływu czasu nadal można nabyć całość, a nawet pokusić się o jedyny artbook wydany przez wydawnictwo J.P.Fantastica, "Chobits - Your Eyes Only", który zawiera ponad 100 kolorowych ilustracji narysowanych przez panie z grupy CLAMP.


Recenzent: by_black
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Chobits
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy