Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Black Paradox / ブラックパラドクス


Typ: Manga
Autor/zy: Junji Ito
Gatunek: Horror, dramat
Data publikacji: 2009 (2014, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 1 (1, Polska)
Wydawca: Shōgakukan (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Black Paradox – Nazwa strony internetowej zrzeszającej samobójców. Tak można zdefiniować sam tytuł. Czwórka użytkowników postanawia się spotkać w realu i popełnić zbiorowe samobójstwo. Spotykają się, wszystko już zaplanowane, jadą do lasu i wtedy dochodzi do dziwnych zdarzeń, które odwlekają ich zamiary. Wkrótce potem postanawiają podjąć drugą próbę, która też nie kończy się tak jak planowali. Niebawem dochodzi do jeszcze dziwniejszych rzeczy, a bohaterowie w ogóle rezygnują z prób odebrania sobie życia, gdyż zwęszyli szansę na zbicie fortuny i zaczęcie wszystkiego od nowa.

Tyle z fabuły. Więcej nie będę opowiadał. Kolejny tytuł od Ito, tym razem jednak jest inaczej. Nie dostajemy tu banalnej historyjki bez sensu pełnej obrzydliwych kadrów, dostajemy dość spójną fabularnie historię. Po raz pierwszy manga Ito mnie naprawdę zadowoliła pod względem prowadzenia historii. Wcześniej lubiłem jego dzieła za absurdalnie głupie sytuacje, ale zawsze brakowało mi jakiegoś sensownego zarysu. W "Gyo" niby podjął pierwsze próby, ale tam to wyszło beznadziejnie, bo manga miała jeszcze gorszy wymiar absurdu. Tutaj wszystko jest na prawdę fajnie opowiedziane przy czym, dostajemy też kilka obrzydliwych scenek i dziwnych sytuacji.

Kreska jak na Ito przystała. Bez rewelacji, ciągle ten sam dobry psychiczny styl. Bohaterowie w sumie fajnie nawet przedstawieni, ale bez rewelacji. Ogólnie jak dla mnie to jak na razie najlepszy jego tytuł. Mamy tu dość ciekawy wątek innego wymiaru, świata umarłych, ciekawy wątek z ludzkimi duszami, ciekawie przedstawione jak ludzka chciwość i chęć rozwoju potrafi wyniszczyć i jak człowiek potrafi być samolubny aby osiągnąć własne chore ambicje. Pokazuje też, że ludzie potrafią popełniać samobójstwa przez jakieś błahostki, własne kompleksy, brak akceptacji czy jakieś własne urojenia, a jak dostają drugą szansę to zapominają już o tym, że kiedyś stracili chęć do życia, a to wszystko opowiedziane w dość fajnie prowadzonej fabule i nie ma tu tylu chorych i bezsensownych obrzydlistw. Wszystko co w tej mandze jest w jakimś stopniu obrzydliwe ma dość fajne uzasadnienie. Tytulik mi się naprawdę spodobał, chociaż do wybitnych dzieł pokroju "Pluto" to mu brakuje. Ale jako poziom czystej rozrywki to Paradox jest dobry. Patrząc przez aspekt dwóch innych tytułów od Ito to "Uzumaki" i "Gyo" dałbym teraz 7/10.

Dodatkowe one-shoty to nic specjalnego w sumie. O ile "Lizawa" jest jeszcze dość ciekawa i w niezłym stylu o tyle "Upiorny Pawilon" to bardziej krótka seria komediowych scenek, nawet się autorowi udało wywołać u mnie lekkie śmiechnięcie.

Zobacz alternatywną recenzję autorstwa: by_black

Black Paradox - Czworo nieznajomych sobie osób postanawia za pośrednictwem pewnego forum internetowego umówić się na wspólne samobójstwo. Kiedy wszystko wydaje się być już zapięte na ostatni guzik dochodzi do spotkania. Grupka młodych ludzi, którzy pragną odejść z tego świata, wyrusza autem w swoją ostatnią podróż. Podczas krótkiej konwersacji w aucie, trójka z przyszłych samobójców ujawnia, iż na ich decyzję miało wpływ spotkanie kogoś, kto łudząco przypomina ich samych. Gdy docierają już na umówione miejsce dochodzi do czegoś, co może zmienić ich przyszłość.

Mangi autorstwa Junjiego Ito przeważnie kojarzą mi się z usilną próbą obrzydzenia czytelnika do wszelkich możliwych granic, w "Black Paradox" jest wręcz przeciwnie, jest tu niewiele sytuacji oraz kadrów mogących wywołać wspomnienie wcześniejszych posiłków. Od początku historii otrzymujemy zagadkę, którą powoli zaczynamy rozwiązywać z biegiem wydarzeń. Z poznanych już przeze mnie mang tego autora, w tej zdecydowanie otrzymujemy ciąg wydarzeń o podłożu przyczynowo-­skutkowym. Historia nie zdaje się być skomplikowana, jednak jest naszpikowana swoistymi smaczkami, których autor nie bał się zastosować.

Istotnym elementem "Black Paradox" jest nuta realizmu, w historii otrzymujemy grupkę osób, która na pierwszy rzut oka poważnie chce zakończyć swój żywot, jednak z czasem zdajemy sobie sprawę, że wyłącznie nieprzychylne otoczenie lub brak akceptacji własnej osoby to tylko przykrywka. Ito rozwiązał cały worek reakcji ludzkich, takich jak chciwość i dążenie do własnych pobudek kosztem nawet cudzej godności i życia.

W kwestii rysunków przytoczę moje wcześniejsze słowa, mangi Ito kojarzą mi się z próbą obrzydzenia czytelnika, w tej kwestii także nie mogę zarzucić mu niczego złego. Postacie zostały wykonane z dozą przeciętności, rysunki są estetyczne i gdzieniegdzie można dojrzeć gore, którego tutaj i tak jest jak na lekarstwo.

"Black Paradox" śmiało mogę polecić fanom Ito, ale także czytelnikom poszukującym ciekawych wrażeń związanych z ludzką psychiką. Otrzymacie horror z właściwym poczuciem grozy, a także dobrze dopracowane rysunki. Podobnie jak w głównej ocenie, również przyznaję 8/10.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Tytuł został wydany w cyklu Mega Manga, całość liczy sobie 250 stron. Wydana tak jak reszta w cyklu MM, bez większych rewelacji, tylko 4 kolorowe strony na końcu. Dwa dodatkowe one-shoty, druk i papier na poziomie. Jeśli chodzi o kolekcję Ito to chyba ten tytuł ma najfajniejszy grzbiet, przynajmniej dla mnie.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Black Paradox
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy