Ważna informacja News: Konkurs: Wielka Bitwa

Polecamy

Battle Angel Alita / 銃夢


Typ: Manga
Autor/zy: Yukito Kishiro
Gatunek: Cyber Punk, Sci-Fi
Data publikacji: 1990 - 1995 (2003 - 2005, Polska)
Status: Zakończona (Zakończona, Polska)
Ilość tomów: 9 (9, Polska)
Wydawca: Shūeisha (Japonia), J.P.Fantastica (Polska)
Ocena recenzenta: (8/10)


Battle Angel Alita - To pewnego rodzaju klasyk z gatunku cyber punk. Akcja dzieje się w mieście złomu, pełnego biedy, brudu i groźnych przestępców, na których polują łowcy nagród. Pewnego razu pewien lekarz o imieniu Daisuke podczas poszukiwania części zapasowych na złomie odnajduje tajemniczego i mocno uszkodzonego cyborga-kobietę, postanawia ją naprawić i przywrócić do życia. Cyborg jednak nic nie pamięta więc Daisuke nadaje jej imię – Alita i uczy ją jak żyć w tym świecie. Po pewnym czasie okazuje się, że Alita potrafi posługiwać się techniką zwaną panzer kunst, czyli jedną z najpotężniejszych marsjańskich sztuk walki. Alita szybko się uczy i dzięki swej ciekawości odkrywa sekret Daisuke dzięki czemu zyskuje lepsze i potężniejsze ciało. Potem główna bohaterka szuka swojej życiowej pasji, swego przeznaczenia, staje się kolejno łowczynią nagród, sportowcem, muzykiem, najemnikiem, a nawet zbawczynią świata.

Manga ma na prawdę fajną historię, a to co opowiedziałem wyżej to jedynie jej główny zalążek. Tytuł porusza różne aspekty człowieczeństwa czy też tego, że każdy nasz wybór ma konsekwencje, czasem droga do dobrego celu prowadzi złą ścieżką. Autor też nie boi się serwować nam brutalnych scen, nawet głównej bohaterce się obrywa i czasem traci kończynę albo nawet więcej niż kończynę. Dzięki takim zabiegom walki są ciekawsze, bardziej widowiskowe i bardziej realne.

Jak na 9 tomowy tytuł to bohaterów jest tu naprawdę sporo, a że tytuł dzieje się na przestrzeni lat to niektórzy z nich giną, niektórzy dorastają lub starzeją się. Nie ma też utartego schematu dzielącego na dobrych i złych bo dobrzy potrafią być samolubni, a źli potrafią się wykazać. Kreska jest prosta, schludna i dojrzewa razem z bohaterami, autor w czasie tworzenia tytułu doskonalił się w rysunku co można dostrzec np. poprzez rysowane tła czy też samych rys twarzy u bohaterów, które z tomu na tom wydają się coraz lepsze. Ogólnie tytuł wart polecenia, zarówno fani walk jak i fani opowieści skłaniających do przemyśleń znajdą tu coś dla siebie, a już na pewno tytuł jest obowiązkowy dla fanów cyber punka.W Polsce za wydanie tego tytułu odpowiedzialne jest wydawnictwo J.P.Fantastica. Wydanie jest całkiem niezłe, ale nie podoba mi się fakt, że potem zrezygnowano z drukowania obwolut. W seriach dodrukowywanych tomy 8 i 9 nie mają obwoluty, reszta je ma, troszkę to dziwnie wygląda jak jedna seria ma troszkę różny wygląd. Ogólnie wydanie jest całkiem niezłe i już jest niedostępne do kupienia w oficjalnych sklepach, więc to pewnego rodzaju klasyk i rarytas na rynku, który już coraz ciężej nabyć, więc jak ktoś trafi na dobrą ofertę sprzedaży to warto z niej skorzystać.


Recenzent: Darknes
Recenzowane w oparciu wydania J.P.Fantastica
Skomentuj/Oceń: Battle Angel Alita
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Linki sponsorowane: Kosmiczni.pl | Epic Kingdoms | Shinobi World | Comper Games
Polecamy